Ne propustite četiri jednostavna recepta u kojima su citrusi glavne zvijezde, a više inspiracije i recepata za sezonska jela možete pronaći na Instagram profilu Kužinica.
Zalogajčići od cikorije, grejpa i avokada
Dajte priliku ovim zalogajčićima i iznenadit će vas kombinacijom okusa i tekstura! Savršeni su za druženja uz čašu vina.
Sastojci:
- 1 crveni grejp
- 1/2 manjeg ljubičastog luka
- 30 g očišćenih sirovih pistacija
- 1 avokado
- 1 manja glavica cikorije
- Par grančica peršina
- Malo maslinovog ulja
- Po ukusu sol i papar
Priprema:
Luk narežite na sitne komadiće i stavite u zdjelicu. Grejp ogulite pa pomoću oštrog noža, između membrana, izrežite segmente pa ih usitnite na manje komade. Membrane, zajedno s malo "mesa" koje na njima ostane, iscijedite pa taj sok dodajte luku, zajedno s pripremljenim segmentima grejpa i prstohvatom soli. Promiješajte i pustite dok pripremate ostale sastojke.
Listove cikorije pažljivo razdvojite, operite i posušite. Pistacije na tavici lagano tostirajte pa krupno nasjeckajte. Avokado narežite na manje komade. Grejpu i luku dodajte avokado, pistacije, usitnjeni peršin te malo maslinovog ulja i soli i papra po ukusu. Sve dobro promiješajte pa napunite listove cikorije i servirajte odmah.
Salata od crvenih naranči, grejpa i koromača
Salata koja će osvježiti svaki obrok! Poslužite je uz pečeno povrće, ribu ili meso, razna rižota ili tjestenine.
Sastojci:
- 1 koromač
- 1/2 srednjeg ljubičastog luka
- 1/2 crvenog grejpa
- 1 crvena naranča
- Po ukusu sol, papar, maslinovo ulje
Priprema:
Koromač operite, prepolovite i jako tanko narežite - nožem ili mandolinom. Isto tako, narežite i luk.Grejp i naranču ogulite pa pomoću oštrog noža, između membrana, izrežite segmente. Membrane, skupa s malo "mesa" koje na njima ostane, iscijedite, pomiješajte s maslinovim uljem i soli i paprom pa prelijte preko salate.
Idealno bi bilo da salatu prije posluživanja ostavite par sati u hladnjaku - koromač će omekšati, oštri okus luka će se ublažiti i svi okusi će se bolje prožeti. Ova salata može stajati i duže - meni je čak i bolja sutradan!
Kolač od badema i ricotte s citrusima
Ovo je kolač koji ne očarava izgledom, ali to itekako nadoknađuje teksturom i okusom. Osim toga, ne sadrži nikakvo brašno pa je idealan i za sve one koji ne smiju ili ne žele konzumirati gluten.
Sastojci:
- 250 g mljevenih badema
- 250 g ricotte
- 150 g šećera
- 125 g maslaca, omekšalog na sobnoj temperaturi
- 4 jaja - odvojeni bjelanjci i žumanjci
- Korica jednog limuna
- Korica jedne naranče
- Po želji ekstrakt badema
- 1/2 žličice praška za pecivo
- Prstohvat soli
Priprema:
Omekšali maslac mikserom izradite s pola količine šećera pa dodajte jedan po jedan žumanjak. Dodajte i malo ekstrakta badema (nije nužno, ali odlično se slaže s citrusima i naglašava okus badema), ricottu i korice naranče i limuna pa još kratko mikserom sve povežite. U smjesu dodajte bademe i prašak za pecivo pa ih lagano špatulom umiješajte.
Odvojeno istucite bjelanjke s prstohvatom soli i ostatkom šećera u čvrsti snijeg pa postepeno dodajte u smjesu od maslaca, ricotte i badema. Bjelanjke treba lagano špatulom povezati sa smjesom tako da ne izgube volumen.
Dno kalupa za tortu (idealno promjera 20 do 22 cm) obložite masnim papirom, a rubove lagano premažite maslacem ili uljem. Smjesu izlijte u kalup i stavite peći u pećnicu prethodno zagrijanu na 180 stupnjeva, oko 40 minuta.
Kada je pečen, pustite da se malo ohladi pa ga tek onda vadite iz kalupa. Kolač možete poslužiti dok je još mlak ili posve ohlađen uz dodatke po želji – npr. kremu od limuna.
Usoljeni limuni
Iako domaćih limuna trenutno ima na svakom koraku, to neće dugo potrajati. Međutim, soljenjem i fermentacijom možemo produžiti vijek raznim namirnicama pa tako i njima. Ako ih pripremite na ovaj način moći ćete uživati u posve novoj dimenziji citrusnih okusa još dugo! Usoljene limune možete koristiti u namazima od povrća kao što su humus i baba ganoush, u preljevima na salate te za mariniranje i pečenje ribe i mesa.
Sastojci:
- Limuni
- Krupna sol
- Po želji začini (npr. lovor, kardamom, papar u zrnu)
Priprema:
Limune operite i narežite na četvrtine. Na dno sterilizirane staklenke stavite prst krupne soli pa u nju nagurajte četvrtine limuna (više no što ih naizgled stane) usput usipajući još soli tako da popuni praznine. Po želji, utisnite i neki od predloženih začina.
Dok budete natiskivali limune u teglicu, oni će pustiti sok, a tekućina mora doći sve do vrha teglice. Ako je nedostaje, ulijte malo dodatnog cijeđenog soka limuna. Zatvorenu teglicu čuvajte na sobnoj temperaturi na tamnom mjestu oko mjesec dana, a potom prebaciti u hladnjak i vadite limun po potrebi. U hladnjaku može stajati i do godinu dana.