Kafetijera Bialetti Moka Express, čiji je prepoznatljivi zvuk krčkanja i opojni miris kave mnogima asocijacija jutarnjeg buđenja, desetljećima je neizostavno kuhinjsko pomagalo, ali i ukras građanskih kuća širom svijeta. Patentirana prije točno 87 godina u vrijeme najveće moći Kraljevine Italije, ova je legendarna naprava revolucionizirala ritual uživanja kave, a bezvremenskim dizajnom, gotovo nepromijenjenim tijekom vremena, osigurala si je besmrtnost u knjizi dizajnerske izvrsnosti.
U Italiji se kava u okrilju doma krajem 19. i početkom 20. stoljeća ispijala uglavnom u imućnijim obiteljima. No to je bilo vrijeme širenja caffèa u kojima su svi društveni slojevi mogli uživati popularni eliksir čiji je ritual konzumacije postao bitan dio talijanskog "savoir fairea", a caffè dom izvan doma svakog muškarca. Vrtlog povijesti je nakon Prvog svjetskog rata donio uspon fašizma koji zbog Mussolinijevog embarga na nehrđajući čelik počinje vrednovati aluminij kao nacionalni metal kojim je Italija obilovala. S druge strane kava je bila simbol imperijalne moći talijanskog kraljevstva koje je u to vrijeme vladalo Etiopijom, njenim glavnim proizvođačem. Spoj tih dvaju elemenata bio je logičan slijed pa je ideja nacionalnog ponosa svoju sintezu našla u izumu koji je 1933. patentirao Alfonso Bialetti.
Ovaj se izumitelj i inovator dugo bavio osmišljavanjem naprave kojom bi se kava, najsličnija onoj koja se ispijala u caffèima, mogla pripremati i kod kuće. Promatrajući 20-ih godina prošlog stoljeća žene u blizini svoje tvornice u regiji Piemonte koje su koristile "lisciveuse" (op. a.: veliki kotao sa središnjom cijevi kroz koju je izlazila uskuhana voda s perboratom, ravnomjerno se raspoređujući po rublju) za iskuhavanje rublja, konstruirao je kafetijeru koja je funkcionirala na istom principu. Do tada se u talijanskim domaćinstvima kava pripremala u preklopljenoj kafetijeri tzv. Napoletani, no Bialettijeva je radila na obrnutom principu: uskuhana voda penje se iz donjeg spremnika kroz cijev filtera u kojem je sloj mljevene kave, da bi gotov napitak izašao kroz drugu cijev u gornji spremnik. Duh tada aktualnog art decòa Bialetti je utjelovio čistim linijama i oktogonalnim oblikom kafetijere koja je dizajnom podsjećala na srebrne, kakve su bile čest prizor u dobrostojećim kućama. Kava Moke Express imala je i specifičan okus, intenzivniji od one ispijane vani. Ovim je izumom Bialetti u potpunosti promijenio dotadašnji običaj uživanja kave preselivši ga iz bučnih caffèa u toplinu doma.
U početku je njegova tvrtka bila malena manufaktura koja je proizvodila oko 10000 kafetijera godišnje, ali nakon Drugog svjetskog rata, njegov poduzetnički nastrojen sin Renato pokreće snažnu marketinšku kampanju te iz temelja mijenja poslovanje obiteljske tvrtke. Kako bi zaštitio autentični proizvod od brojnih kopija koje su se pojavile na tržištu, slavni je animator i crtač stripova Paul Campani prema Renatovoj ideji 1953. načinio karikaturu njegova oca Alfonsa, koji će postati i ostati maskotom kuće. Tako je nastao prepoznatljivi "l' omino con i baffi" ili čovječuljak s brkovima koji se uzdignutog kažiprsta smiješi sa svake Bialetti kafetijere. Ovaj simpatičan lik nije samo humorističan prikaz Alfonsa Bialettija već utjelovljenje i talijanskog pater familiasa koji je uz pomoć ovog izuma sada sam u okrilju svoga doma mogao pripremati kavu, tradicionalno smatranu muškim napitkom.
Moka Express promovirana je i na Milanskom sajmu, našavši se i na velikim plakatima širom zemlje, na radiju i televiziji u popularnoj emisiji Carosello gdje ju je čovječuljak s brkovima reklamirao uz slogan "in casa, in ogni luogo, un espresso come al bar" (espresso kod kuće i posvuda, jednako dobar kao u caffè baru). Uskoro je Renato Bialetti manufakturnu proizvodnju zamijenio industrijskom počevši proizvoditi čak 1000 komada dnevno. Danas tvornica Bialetti godišnje proizvede preko 300 milijuna kafetijera.
Unatoč sitnim promjenama Bialettijevog modela 50-ih godina prošlog stoljeća te manjim poboljšanjima 2004. godine, do današnjeg dana Moka Express se nije bitno promijenila te se u različitim veličinama i danas proizvodi od aluminija s bakelitnom ručkom. Slavna se kafetijera lako i održava. Dok je filter i gumicu povremeno potrebno promijeniti, ne preporuča se temeljito čišćenje masnog sloja koji kava ostavlja s unutrašnje strane cijevi, filtera te stijenkama gornjeg spremnika. Naime smatra se da taj sloj spriječava da kava poprimi neugodan metalni okus aluminija, stoga je kafetijeru dovoljno samo ispirati vodom.
Bialetti Moka Express je i danas najpopularniji proizvod tvrtke koja je u međuvremenu patentirala varijante kao što su npr. Brikka te Mukka Express, a neki se modeli izrađuju i od nehrđajućeg čelika. Ipak, slavni je prvijenac i dalje bestseller. Kultni dizajn i ljepota osigurali su "macchinetti" mjesto u stalnom postavu muzeja diljem svijeta, od njujorškog Muzeja moderne umjetnosti do Muzeja dizajna u Londonu, te se ubraja među najprepoznatljivije talijanske proizvode u povijesti.
Ova ikona talijanskog dizajna, tradicije i kulture življenja, neuništivi je predstavnik "bel paesea" koji punih 87 godina priča priču o druženju, toplini obiteljskog doma, te naravno, dobroj kavi koja je zahvaljujući slavnom izumu, kako bi to rekao simpatični čovječuljak s brkovima, "i kod kuće i posvuda, jednako dobra kao u baru".