Eksterijer i scenografija znaju biti sporedni, a oper glavni lik u dobro osmišljenim filmovima, predstavama, ali i modnim editorijailma. Odabir lokacije je znak po sebi koji nužno priča svoju priču, sugestivno ili diskretno, neovisno. Naš glavni lik, slučajni ili namjerni, eksplicitno ili implicitno izražen ovaj je put država Italija, odnosno njezin prekrasan pejzaž. Nekada urbani, nekada ruralni.
Talentirani gospodin Ripley (1999.)
---
Ovaj film sam gledao ˝tri milijarde puta˝. Radnja je poznata, društveni, a ambiciozni freak po imenu Tom Ripley (glumi ga Matt Damon) uvlači se u život bogatog para Dickie Greenleaf (glumi ga Jude Law) i Marge Sherwood (glumi Gwyneth Paltrow ) nakon čega slijedi velika drama - ali tu je i mjesto na obali Amalfija koje samo po sebi kao da konstruira radnju van radnje. Očaravajuća lokacija koja poziva da ju se posjeti.
Kum (1972.)
Postoji li neki simpatičniji susret za pamćenje od onoga između Michaela Corleonea i Apollonije Vitelli? Dva prelijepa lika u remek-djelu Francisa Forda Coppole susreću se usred cvjetnog polja na Siciliji, kamo je Corleone pobjegao nakon što je započeo mafijaški rat u New Yorku. Zaljubljeni Corleone, kaže njegov prijatelj, ponaša se kao da ga je pogodio "grom", ali skoro da je jednako zamislivo da ga je dirnula ljepota okolice u kojoj sreće svoju Apoloniju. Film je snimljen na Siciliji i oko nje, posebno u tada raspadajućem gradu Forza d'Agro i malom selu Savoca. Apolonija kao lik brzo nestaje, ali slika njih dvoje koji se pronalaze usred prašnjavih, netaknutih krajolika Sicilije ˝opstaje˝.
Zovi me svojim imenom (2017.)
Gotovo da nema filma koji ostvaruje ljepše, "stereotipne" slike u relativno recentnoj filmskoj produkciji od remek-djela Luce Guadagnina iz 2017. godine temeljenog na istoimenoj knjizi Andréa Acimana. U glavnim ulogama su, kao što znate, Timothée Chalamet i Armie Hammer. Film nam predstavlja jednu zanesenu ljubavnu priču između dva iznimno zgodna muškarca. No, možda je treća neimenovana zvijezda filma – ipak mjesto radnje. Snimljen je oko sjeverne Italije, usred zlatnih polja i istrošenih kamenih piazza, gotovo da možete osjetiti povjetarac koji dopire za vrijeme večere na otvorenom i osjetiti težinu podnevne vrućine.
Jedi, voli, moli (2010.)
Tko od nas nije gledao ovaj film (ili čitao memoare Elizabeth Gilbert) i razmišljao o tome da ostavi užas svakodnevice iza sebe? Iako većina nas to zapravo neće napraviti, promatranje Julije Roberts kako kreće prema Italiji, luta po piazzama, putuje do Napulja i jede jako puno tjestenine, peciva i sladoleda gotovo je jednako zabavno i kao da nam ˝pripada˝. Ako je što mogao biti turistički poziv za posjet Italiji, to je svakako ovaj spot, pardon – film.
Život je lijep (1998.)
U prvoj polovici ove tragikomedije gledate prekrasne kadrove koja nas vode kroz talijanska sela. Dok film postaje dirljivo mračan i užas Holokausta se počinje sve više prikazivati, film uspijeva završiti s nadom, oslanjajući se na ljubav i žrtvu koju otac pokazuje svome sinu. Italija je i u tom filmu, prikazana devastirana ipak i dalje lijepa.
Engleski pacijent (1996.)
Ova ljubavna priča smještena u Drugi svjetski rat - i dobitnica nagrade za najbolji film na 69. dodjeli Oskara – dijeli se na dvije lokacije, između Italije i Egipta, od kojih prva zasljepljuje ljepotom, s nekim od nezaboravnih scena iz filma. Očekuju vas toskanske lokacije poput samostana Sant’Anna u Campreni (gdje Ralph Fiennes živi svoje ˝posljednje dane˝) i bazilike San Francesco u Arezzu (gdje Juliette Binoche istražuje prekrasne freske).
Soba s pogledom (1985.)
Helena Bonham Carter debitira na filmu u ovom prekrasno snimljenom, navodno mukotrpno produciranom filmu prema istoimenom romanu E.M.Forstera. Glumica igra Lucy, mladu ženu koja bira između neprikosnovenog, ali sigurnog Cecila (kojeg je gotovo previše uvjerljivo igrao Daniel Day Lewis) ili slobodoumnog, strastvenog Georgea (s floppy kosom, lijepo isklesani Julian Sands) kojeg upoznaje u Firenci, skupa sa svojom rođakinjom, usidjelicom i pratiteljicom (glumi je Maggie Smith). Naravno da su priča i razvoj likova fantastični, ali tu su i kostimi i krajolici - lijepo uokvireni snimci Firence - koji u ovaj film unose još jedan, opipljivi sloj romantike.
Malena (2000.)
Giuseppe Tornatore u ovom se filmu vraća u Italiju iz Drugog svjetskog rata, ˝pripovjedajući˝nam tragičnu priču svoje protagonistkinje, lokalne ljepotice malog sicilijanskog gradića. Dok je njezin suprug u ratu, muškarci u gradu žude za njom, a mladi Renato, pripovjedač, ostaje preplavljen njezinom ljepotom i obećava da će biti njezin zaštitnik. Njezino ˝samotno˝ stanje čini je objektom poruge u očima gradskih žena, ali i seksualnim objektom za muškarce, a kako se Malenine okolnosti pogoršavaju, postaje seksualna radnica da bi preživjela. Stvari se pogoršavaju prije nego što postanu bolje, ali u konačnici drama o polu-punoljetstvu istražuje opasnosti objektivizacije. Scenografija prelijepe Italije dodatno boji mnoge povišene scene svojom nepatvorenom ljepotom.
Oceanovih dvanaest (2004.)
Uz Clooneya, Juliju Roberts i Brucea Willisa, ovaj ćete film voljeti i zbog očaravajućih kadrova na jezeru Como., ujedno najljepšem pejzažu sjeverne Lombardije. Snimanje Oceanovih dvanaest odvijalo se na mnogim lokacijama širom svijeta. Beverly Hills u Kaliforniji, Lake Forest, Lincolnwood i Winnteka u Illinoisu, i Los Angeles u Kaliforniji. U Europi, ekipa je snimala u Amsterdamu, Haarlemu, Haagu, Parizu, Monte Carlu, spomenutom jezeru Como, Rimu i Castellamare del Golfu. Jezero je po mišljenju mnogih najljepši eksterijer u filmu.
Slatki život (1960.)
U ˝srcu˝je svake kinematografske ankete, Fellinijev klasik dao nam je toliko kulturnih darova: podrijetlo izraza "paparazzi", kostime koji nas oduševljavaju i danas. Komedija-drama u kojoj se Marcello Mastroianni provlači Rimom u potrazi za ljubavlju i srećom, boreći se za život koji će biti smisleniji - dok je on kao takav neprestano rastresen i ometen vlastitim porocima. Vizualno – ovaj je film spomenik Italiji.