Pogledali smo hit seriju o prevarantici

‘Inventing Anna‘ je moderna sapunica vrijedna svake sekunde

13. veljača 2022.

Fotografije: Profimedia 

Mirna Dizdarević Rogić

Priča o prevarantici koja je opelješila pripadnike njujorškog visokog društva stigla je na Netflix - radi se o mini-seriji od 9 epizoda koje se isplati pogledati, a jedan od aduta je glumica koja ju je utjelovila, odlična Julia Garner.

Kada sam pročitala da Netflix i Shonda Rhimes rade limitiranu seriju o Anni Delvey (Anna Sorokin) bila sam jako uzbuđena jer su lik i djelo Anne Delvey zaintrigirali ne samo Manhattan, nego i čitav svijet. Fascinacija s mladom ženom koja je uspjela tako vješto prevariti američke milijardere, članove njujorškog visokog društva, bankare, ali i čitav financijski sustav. Samo tih par činjenica već je dovoljno intrigantno i zabavno kao ”trailer” prije samog početka serija.

“Inventing Anna” je serija bazirana na tekstu autorice New York Magazinea, Jessice Pressler, zbog čijeg je članka 2018. tada 26-godišnja Anna Delvey postala jedna od najpoznatijih i najfascinantnijih ličnosti u tom trenutku. Članak napisan nakon uhićenja prevarantice je bio toliko popularan da ga je Shonda Rhimes, producentica hitova kao što su "Bridgerton" i "Uvod u anatomiju", odlučila ekranizirati uz svoj, već prepoznatljiv, potpis: odličan scenarij, dašak misterije, melodrame, puno satire i empatije.

Glavni lik u seriji je zapravo novinarka Vivian Kent (Anna Chlumsky) što na početku može biti razočaravajuće s obzirom na to da je pretpostavka da će Delvey dominirati u kadrovima, ali odabir da Kent bude ta koja nas vodi kroz čitavu priču mlade kriminalke je odlična redateljsko scenaristička odluka. To je zapravo i jedini način da bilo što doznamo o glavnome liku, s obzirom na minimalne informacije koje Delvey nudi. Jednako zanimljiva je i scenaristička odluka da Delvey i Kent budu dva totalna različita lika, ali da zapravo imaju isti cilj. Žele učiniti nešto veliko, žele biti poznate, žele da ih se pamti po nečemu, ali naravno, imaju potpuno suprotne ideje kako to postići. Kent se bori sa svojim privatnim životom i činjenicom da će uskoro prvi put postati majka pa želi napraviti nešto korisno kako bi njezina kći mogla biti ponosna na nju, dok Delvey beskrupulozno obmanjuje svoje prijatelje, hotele i banke, a sve kako bi postala poznata i kako bi njezin otac napokon bio ponosan na nju. Kao likovi u seriji, jedna bez druge ne mogu, i jedna i druga opstaju zbog te uzajamne potrebe. 

image

Julia Garner utjelovila je Annu 

Shonda Rhimes mudro je lik Anne Delvey povjerila jednoj od najboljih glumica današnjice - utjelovila ju je Julia Garner koju smo imali priliku gledati u odličnoj Netflixovoj seriji "Ozark". Ona ne samo da je uspjela fizički dočarati Annu, nego je uspjela usavršiti hibrid njemačko-ruskog naglaska koji vas na početku užasava, ali kako je sve dublje upoznajete, shvatite zbog čega. Sve u vezi Anne Delvey je lažno - od njenog imena, obiteljske povijesti, iluzije u kojoj živi u New Yorku pa sve do potpuno nadrealnog naglaska. Garner sa svojim glumačkim minimalizmom do savršenstva uspijeva prikazati odbojnu, prepotentnu, hladnu, izgubljenu i neshvaćenu Annu Delvey. Imala je veliku odgovornost kao glumica da nas natjera da na neki način zavolimo Delvey, da se poistovjetimo s njom, i napravila je i više od toga.

Lik Neff, Annine najbolje prijateljice koja je do današnjeg dana jedina od njezinih prijatelja koja je ostala uz nju, utjelovila je Alexis Floyd, izvrsna mlada glumica koja s Julijom Garner drastično odskače od ostatka glumačke postave. Njen lik je sveden, točan u igri, s prekrasnim glumačkim detaljima i izborima u načinu govora i jeziku tijela.

Osim nje, u seriji su prikazane još dvije Annine prijateljice: Rachel (Katie Lowes) i Kacy (Laverne Cox). Obje su utemeljene na stvarnim likovima koje je Anna prevarila, ali Rachel je zapravo jedina od njih tri koju je Anna oštetila za gotovo 70.000 dolara. Također, Rachel ima ključnu ulogu jer je predala Annu policiji i nakon toga prodala priču Vanity Fairu te napisala bestseller o svojem prijateljstvu s prevaranticom o kojoj su tada svi pričali. Jedna od važnijih uloga je i ona Anninog odvjetnika Todda (Arian Moayed) koji je svjestan koga brani, ali mu je zbog svoje prošlosti Delvey prirasla srcu te razumije koliko je teško postati netko i nešto u džungli poput New Yorka. 

Gore navedeni likovi, kao i ostale sporedne uloge, zaista glumački odskaču od Garner i Floyd. Pomalo je razočaravajuć ostatak casta kojeg je odabrala Shonda Rhimes: kod Julie Garner i Alexis Floyd vidimo jasne obrasce filmske glume, dok je kod drugih likova prisutna teatralnost što je specifičnije za kazališnu glumu. 

Iako možda svi glumci nisu skladni, scenarij i način na koji je priča ispričana su odlični. Rhimes je odlučila da će nas od početka do kraja držati na distanci, da ćemo upoznati sve likove, ali da nećemo baš uvijek biti sigurni što je to što oni zaista misle. Takav genijalan odabir narativa je upravo ono što nas približi glavnom liku, Anni Delvey. Rhimes nam je ispričala priču baš onako kakav je i sam Annin lik - uvijek na distanci, nedostupan, manipulativan, misteriozan, intrigantan i tužan. 

Sve su to riječi koje opisuju Annu Sorokin koju danas poznajemo kao Annu Delvey. Izgubljenu mladu djevojku koja živi u potpuno izmišljenom univerzumu. Upravo je to ono što je čini zanimljivom, i što čini ovu seriju izvrsnom.