Kad pričamo o uređenju interijera, boje su velika tema kojoj se može pristupiti iz više kuteva. No, mnogi se u startu boje eksperimentiranja, odnosno unošenja nijansi u prostore. Razlozi su različiti - neki nisu sigurni kako će se komad u intenzivnijoj boji slagati s ostatkom sobe, drugi strahuju da će nešto biti prenapadno, a treći da će im tako nešto upadljivo brzo dosaditi pa se ipak odlučuju za neutralne nijanse. Postoji, dakako, i komponenta stila - ako je cijeli interijer uređen u minimalističkom stilu, ponekad je teško ubaciti boje koje ne bi bile "šaka u oko".
No, njihovo unošenje (kao i uzoraka) ne mora biti toliko teško, pogotovo uz bogatu ponudu različitih komada i detalja na vivre.hr. Najveći online trgovac namještajem, dekoracijama i predmetima za uređenje doma u središnjoj i istočnoj Europi, Vivre, slavi svoj osmi rođendan, a iz njihove ponude donosimo prijedloge s kojima ćete unijeti boje u svoj prostor.
Jedan naglasak
Najjednostavniji način za uvesti boje u vaše interijere su naglasci, odnosno jedan veći ili više manjih komada u istoj boji. Primjerice, ako imate uglavnom neutralne boje u dnevnom boravku, kauč u intenzivnoj nijansi mogao bi se dobro uklopiti. Mnogi izbjegavaju namještaj jarkih boja, kao što su crvena, žuta ili narančasta, no ako je ostatak sobe u hladnijim ili neutralnijim bojama, to ne bi trebao biti nikakav problem.
Kad birate veće komade za naglaske, pazite i na veličinu sobe. Jarke boje, odnosno previše njih mogu vizualno smanjiti prostoriju, što svakako ne želimo. No, i to se može "popraviti" - ako želite crveni kauč u manjoj dnevnoj sobi, neka ostatak sobe bude u što svjetlijim nijansama te pripazite na rasvjetu, dok na zidove možete dodati ogledala koja će vizualno povećati prostor.
Naglasak može biti na kauču, dvosjedu ili foteljama, regalu ili polici u dnevnoj sobi, u blagovaonici to mogu biti stolci u bojama, u spavaćoj sobi neka ormar bude centralni komad u intenzivnoj boji ili pak se odvažite na krevet u neobičnoj nijansi.
Naglasak može biti i na komodi ili ormariću, koji ne moraju uvijek biti bijeli ili u boji drva. U skladu s vašim stilom, izaberite neki u jarkoj boji ili zanimljivog dizajna s dekoracijama.
Kombinacije
Ako vam je veći komad namještaja prevelika promjena, možete se odlučiti za manje naglaske koji neće biti tako dramatični. U tom slučaju to može biti tepih, koji će biti veliko osvježenje, ali ga isto tako možete zamijeniti ako želite promjenu. Njega možete uskladiti sa zastorima - neka budu u sličnim, jarkim nijansama, dok je ostatak sobe u neutralnim tonovima.
Ovo je dobar plan boja za spavaće sobe jer tako možete zadržati prozračnost korištenjem neutralnih boja kao što su bijela ili siva za veće komade, krevet i ormare, dok će tepih i zavjese dati poseban štih. Vjerojatno je da, koliko se god trudili, nećete postići baš istu nijansu jer su tepisi i zastori naprosto napravljeni od drugačijih materijala pa kraljevski plava nije ista u drugačijim teksturama. U tom slučaju između ta dva elementa u bojama stavite neutralne komade pa se te razlike neće toliko primijetiti.
Kad pričamo o kombinacijama boja, postoje dvije mogućnosti - kombiniranje analognih te komplementarnih boja. Analogne su one koje su blizu na spektru, npr. crvena i narančasta ili zelena i tirkizna. U tom slučaju bilo bi dobro da je veći dio sobe u svjetlijim nijansama, a pojedini komadi u intenzivnijima. Primjerice, ako je kauč u lila boji, neka tepih bude tamnoljubičast.
Komplementarne boje su one koje su na "kotaču boja" suprotne te se tako savršeno nadopunjuju. To su, recimo, zelena i crvena te plava i žuta. Ako ne želite eklektičan stil, kombinirajte ih tako da uz crveni kauč idu blijedo zeleni zastori ili pastelno plavi zastori uz jarko žutu fotelju.
Dobitna kombinacija mogu biti kauč u neutralnoj te fotelja u intenzivnoj boji ili pak fotelja s uzorkom. Ako uzmete sivi kauč i pored njega stavite žutu fotelju, prostor će odmah dobiti novu dimenziju. Fotelju možete po potrebi micati te tako stavljati naglaske na razne dijelove prostorije, a uz nju možete kombinirati zavjese ili dekoracije u sobi.
Posložite svoje slike i druge zidne dekoracije prema bojama. Tako možete imati, npr. "plavi zid" - bijela pozadina, a na njoj sve slike, fotografije i dekoracije na kojima dominira upravo ta boja.
Ne trebate ni paziti da budu sve iste nijanse jer će kombinacija različitih nijansi iste boje unijeti razigranost i prozračnost.
Ako niste fan jarkih boja, naglasci mogu biti i u pastelnim tonovima. Millennial pink još uvijek je u trendu, a u prostor će unijeti nježnu i prozračnu atmosferu.
Pastelne boje u kombinaciji s bijelim i drugim neutralnim tonovima mogu dati dojam preblijedog interijera, što možete "ispraviti" zlatnim detaljima ili se jednostavno odlučite na više komada u različitim pastelnim bojama - tirkizni kauč i ružičasta fotelja mogu biti sjajan par, a pastelne nijanse mogu biti dobitna kombinacija i s komadima cvjetnog uzorka.