Ne gubi se ‘višak‘

Jedna od najpopularnijih dijeta ipak nije tako učinkovita

01. listopad 2020.
Fotografija: iStock

Poludnevni post ili dijeta 16:8, u originalu intermittent fasting, jedna je od najpopularnijih dijeta u posljednjih nekoliko godina. U nju vjeruju celebrityji i neki nutricionisti, no sad su objavljena neka nova istraživanja.

Prema informacijama objavljenima u studiji na JAMA Internal Medicine, ova dijeta ne pridonosi gubljenju kilograma niti ima pozitivne učinke na metabolizam. 

Poludnevni post ili engleski intermittent fasting podrazumijeva da određeni broj sati u danu uopće ne jedete. Uglavnom se radi o odnosu 16:8, ali se često počinje s manjim intervalima. To bi značilo da 16 sati u danu ne jedete te da imate vremenski period od 8 sati u kojem smijete jesti bilo što. Minimalan period posta, odnosno suzdržavanja od hrane trebao bi biti 12 sati, prema pravilima ove dijete, a kasnije ga povećavate dok ne dođete do poželjnih 16. U praksi, to bi značilo da, primjerice, prvi obrok pojedete u podne, a posljednji u 20 sati. 

Podaci koji su išli u prilog ovoj dijeti pokazivali su kako ona ljudima daje slobodu i smanjuje stres jer u okviru od 8 sati mogu jesti što god žele te da preskakanje obroka dovodi do toga da konzumirate manje kalorija. Poludnevni post reklamiran je kao dijeta pomoću koje gubite tjelesnu masu, ali samo masti, a ne i mišiće. 

Međutim, nova studija objavljena prije dva dana pokazuje kako to nije istina. Radi se o najvećoj studiji o ovakvom tipu dijete dosad koja je pratila utjecaj na ljudima (najčešće prijašnje studije bile su na životinjama ili su bile vrlo kratkotrajne). 

Rezultati pokazuju kako je gubitak tjelesne mase neznatan - u grupi koja se držala poludnevnog posta gubitak težine iznosio je 1,17 posto, dok je u kontrolnoj grupi, koja je jela kroz cijeli dan taj postotak iznosio 0,75. Također, oni koji su mršavjeli, gubili su, između ostalog, i mišićnu masu, što nije preporučljivo.

Svih 116 ispitanika studije bili su ljudi s povišenom tjelesnom težinom ili pretilošću, s indeksom tjelesne mase (BMI) od 27 do 43 (veći od 25 pokazuje pretjeranu težinu). 

Zaključak studije je da, ako se poludnevni post koristi bez ikakvih drugih tehnika smanjenja težine, on neće funkcionirati. Potrebno je, uz bilo kakva ograničenja prehrane, uvesti redovitu vježbu, a sama prehrana treba se bazirati na zdravim namirnicama i uravnoteženim obrocima.