Svjetski čelnici krajem 2021. godine su se okupili na UN-ovom COP26 summitu u Glasgowu kako bi došli do sporazuma za spas čovječanstva. Tragalo se za rješenjima kojima će se spriječiti zagrijavanje Zemlje iznad 1,5 stupnja Celzija, iako znanstvenici već godinama upozoravaju da smo na pravom putu do katastrofalne točke zagrijavanja od 2,4 stupnja. No, koliko god glasna upozorenja bila, najčešće se ekološka osviještenost zaboravi, odnosno zanemari već nekoliko dana nakon što se "slegne prašina". Posljedice (još uvijek) ne utječu na naš normalan život, pa lako zaboravimo činjenicu da se planet već nalazi na rubu. Promjene koje će učiniti razliku svakako trebaju donijeti oni s većim ovlastima od nas, no ne treba zato okrenuti glavu jer će i svaka naša promjena, koliko god bila mala, ostaviti pozitivan trag na okoliš. U svaki segment lifestylea mogu se ugraditi održive navike, a ovo su neke od njih.
Održiva moda
Pojam sustainable, odnosno održivosti u modnom svijetu postao je buzzword, što znači da se shvaća kao trend pa će se neki brendovi njime poslužiti samo kao alatom marketinga. Budite sigurni da modno odgovoran brend zaista stoji iza vrijednosti koje plasira u javnost.
Kupujemo odgovorno
Ponovili smo u više navrata i ponovit ćemo opet - kupujemo manje i kvalitetnije. Ogromne količine odjeće svake godine završe na smetlištima, isto kao što dosta odjeće bez funkcije i razloga stoji u našem ormaru. Ako nekom odjevnom predmetu nećete dati svrhu, nemojte ga niti kupovati. Važno je i otkuda odjeća dolazi – u zemljama trećeg svijeta i dalje većina radnika radi u nehumanim uvjetima, za premalu plaću. Upoznajte zato svoje omiljene modne brendove, za što se zalažu, kako se odnose prema zaposlenicima i djeluju li održivo. Ne zanemarite lokalne dizajnere od kojih većina djeluje po slow fashion principu i ne proizvodi velike količine odjeće.
Pazimo na materijale
Na jedan par traperica utrošeno je oko 10 tisuća litara vode, pa su tako one komad koji troši najviše ovog dragocjenog resursa. A traperica najviše posjedujemo u ormaru... Pronađite brendove koji su se prilikom proizvodnje obvezali minimalno trošiti vodu, ili posegnite za vintage komadima.
Umjesto pamuka, radije birajte organski pamuk čija proizvodnja ostavlja manji ekološki otisak, potrošnja vode je manja, a korištenje štetnih pesticida je izbjegnuto. Također, ne kupujte više "održive odjeće" samo zato jer na njoj stoji znak "održivo".
Gotovo polovina viskoze korištene za odjeću ne dolazi iz održivih izvora već iz ugroženih šuma koje zbog deforestacije nestaju. Na stranici neprofitne udruge Canopy nalazi se popis svih brendova s kojima surađuju kako bi ovaj lanac bio što održiviji. A pošumljavanju možemo pridonijeti privatno, na stranicama kao što je One Tree Planted.
Veliki problem za vode i oceane stvara i mikroplastika koja se oslobađa iz odjeće koja ju sadrži svakim pranjem. Kupujte što manje odjeće od umjetnih materijala i birajte prirodnije - lan, svila, organski pamuk...Dostupni su i filteri za skupljanje mikroplastike prilikom pranja, primjerice Guppyfriend. Okolišu pomažete i ako se za odjeću brinete na pravi način kako bi joj se produžio vijek – prečesta pranja na krivim temperaturama uništavaju komad odjeće svakim novim pranjem. Umjesto bacanja, oštećenja odjeće pokušajte popraviti, sami ili kod krojača... Oni kreativni pak od starih komada odjeće mogu izraditi neki sasvim novi, unikatni.
Ljepota vintagea
Vintage i second hand umjesto kupovine nove odjeće jedan je od načina kako modu konzumirati održivije. Vintage shopping ima svoje posebne čari pa ako niste, dajte mu priliku. Također, razmislite gdje odlazi vaša stara odjeća kada je odlučite baciti – radije ju poklonite, prodajte ili donirajte u humanitarne svrhe kako bi se njezin životni vijek nastavio u pozitivnom smislu.
Održiva ljepota
Kao i kod odjeće, i u ljepoti manje će biti više. Koliko ste u mogućnosti, toliko se okrenite prema minimalizmu i koristite što manje proizvoda - rutine ljepote danas su ionako preopširne. Potražite brendove koji rade u skladu s očuvanjem prirode i informirajte se o onima čije preparate često koristite.
Manje otpada
Sve više brendova ima refill opciju, s kojom se u velikoj mjeri smanjuje višak otpada. Bočice od šampona, sapuna, dezodoransa ili kreme, sav ovaj otpad zagađuje okoliš i previđa se da će ga do 2050. biti u oceanima više nego riba! Uz refill opciju, obratite pažnju na imena koja umjesto plastične koriste staklenu, za okoliš manje štetnu varijantu te na ona čija je ambalaža rađena od recikliranih materijala. Smanjite potrošnju blazinica i papirnatih maramica prilikom čišćenja lica – ručnici su puno održivija opcija. Ne zaboravimo da plastiku sadrže i tamponi i higijenski ulošci – dajte priliku menstrualnim čašicama ili potražite one koji su rađeni od ekološki prihvatljivijih materijala.
Cruelty-free
Provjerite sastojke i informirajte se o brendu i njegovim proizvodima. Potražite one koji ne provode testiranja na životinjama. Kada su kreme sa zaštitom od sunca u pitanju, i dalje mnoge u sebi sadrže štetne sastojke poput oxybenzona i octinoxata koji utječu na izbjeljivanje koraljnih grebena i smanjuju raznolikost ekosustava. Mineralni SPF bolji je izbor.
Lifestyle
Ekološki održivi način života podrazumijeva male i svima poznate stvari poput nošenja platnene vrećice u trgovinu umjesto korištenja najlonskih, odvajanje otpada u kućanstvu, izbjegavanje korištenja plastike u svakom obliku - četkica za zube, slamke, boce za vodu – sve ih možete zamijeniti s onima od eko-materijala.
Ako ste u mogućnosti, birajte električne ili hibridne automobile, češće se vozite javnim prijevozom, biciklom ili jednostavno pješačite.
Organizirajte troškove prije odlaska u nabavu namirnica i pokušajte što manje bacati hranu – ako živite u kući ili u stanu imate tu mogućnost, od ostataka napravite kompost za biljke. Prehrana bazirana na biljkama i smanjeno konzumiranje mesa i mliječnih proizvoda također smanjuju negativan utjecaj na atmosferu koji uzrokuje prehrambena industrija. Naravno, ne trebate potpuno izbaciti meso iz prehrane, no s tom mišlju, okrenite se prema lokalnim proizvođačima i OPG-ovima, tako ćete podići i kvalitetu svoje ishrane.