Kad je počela karantena i sve su ustanove bile zatvorene, brojni su svjetski muzeji počeli održavati virtualne izložbe, dajući posjetiteljima diljem svijeta mogućnost pristupa umjetnosti iz njihovih domova. Na tom tragu stvoren je i prvi svjetski u potpunosti virtualni muzej - VOMA (Virtual Online Museum of Art).
Fizički, on nigdje ne postoji, ali je njegov izložbeni prostor stvoren uz pomoć tehnologije virtualne realnosti i CGI-a, dok su umjetnička djela "posuđena" od raznih svjetskih muzeja, primjerice pariškog Musée d’Orsay, Art Instituta iz Chicaga, Whitney Muzeja američke umjetnosti te njujorškog muzeja Metropolitan. VOMA je otvorena početkom rujna i zasad možete vidjeti dvije izložbe, "As We Meet" i "Degenerate Art".
Prva istražuje prirodu suradnji i zajedništva, uz radove umjetnika kao što su Caravaggio, Toulouse-Lautrec, Manet, i druge.
"Degenerate Art", odnosno "Degenerativna umjetnost" bio je naziv izložbe na kojoj su nacisti 1937. izložili umjetnost koja je za njih predstavljala upravo to - bila je bezvrijedna, pa čak i opasna za tradicionalne vrijednosti jer nije bila figurativna ili dekorativna. Možete tako pogledati sve te umjetnike i njihova djela koja su nekad bila "opasna", kao što su Matisse, Dix, Beckmann i slični.
Na vanjskom prostoru razgledajte park skulptura, a uskoro se očekuje i prva originalna VOMA izložba, na kojoj će svoje radove predstaviti kenijsko-britanska umjetnica Phoebe Boswell, dok će glazbu raditi škotsko-nigerijski glazbenik Bumi Thomas. Svaku izložbu možete razgledati "šetnjom" kroz muzej, a za svaki ćete rad dobiti i osnovne informacije.
"Vjerujem da bi umjetnost trebala biti za sve. Internet je najdemokratskiji javni prostor koji imamo i u kojem svi mogu sudjelovati i vrijeme je da imamo digitalnu muzejsku instituciju koja može inspirirati i povezivati online publike kroz odličnu umjetnost", rekao je britanski umjetnik i osnivač VOMA-e, Stuart Semple.