Johann Hari autor je uspješnice New York Timesa, "Chasing a Scream: The First and the Last Days of the War on Drugs "("Loveći vrisak: Prvi i posljednji dani rata protiv droga"), koja je prevedena na jedanaest jezika. Pisao je za svjetski poznate novine kao što su Guardian, New York Times i Le Monde, a Amnesty International UK dvaput ga je imenovao novinarom godine u kategoriji pisanog novinarstva. Dogodio se i niz raspada te karijere, javno sramoćenje, oduzimanje jedne prestižne nagrade – no, kolega novinar i pisac se vratio, ponizniji i skromniji, i nadamo se – za njegovo dobro – pošteniji.
Njegov TED govor "Everything You Think You Know About Addiction Is Wrong" i animacija u kojoj je sažeo misli s predavanja imaju preko dvadeset milijuna pregleda. Ovog puta bavimo se njegovom knjigom "Izgubljene veze – otkrivanje pravih uzroka depresije i neočekivanih rješenja" nije samo o depresiji, ovo je knjiga o svima nama koji odolijevamo nesmiljenim pritiscima modernog doba.
Depresija je, po nekim istraživanjima, trenutno, druga najčešća bolest na svijetu, i unatoč upozorenjima Svjetske zdravstvene organizacije i mnogih stručnjaka, njezin zamah ne opada. Liječnici diljem svijeta desetljećima su zaključivali da su ta duboka nesreća i osjećaj besmisla rezultat pogreške u funkcioniranju moždane kemije. No, pomaganje ljudima da ponovno pronađu svoju vrijednost i smisao, da se nakon duboke otuđenosti povežu i pronađu svoje mjesto u zajednici, da se osjećaju sigurno i podržano, da preuzmu kontrolu nad svojim životom i radom te da razumiju svoj identitet − daleko je snažnije od tableta koje podižu razinu serotonina u mozgu, kaže Johann Hari u svojoj svjetskoj uspješnici koja je pomogla tisućama ljudi. Uzmimo to s rezervom.
Valja naglasiti da je ova knjiga tek jedna od perspektiva, Hari je novinar i uz svoje je osobno iskustvo predstavio niz tuđih iskustava, ali i mišljenja stručnjaka, znanstvenika, psihologa.
Knjiga je odista vrijedna čitanja jer poručuje da – ne smijemo – razgovarati o rješavanju depresije i anksioznosti samo kroz promjene na razini pojedinca. Valja reći ljudima da se rješenje ne nalazi, kako to popularni samoprozvani preporučuju, u prepravljanju njihovih života jer bi to značilo oglušiti se na cijeli jedan spektar uzroka. Treba znati da je depresija u znatnoj mjeri i kolektivni problem uzrokovan disfunkcionalnim načinom bivanja u društvu. Danas se – ističe autor – mnogi u zapadnom svijetu osjećaju "kao beskućnici", a kada se prisjeća svog ulaska u ovu temu, prepričava nam ono što je njemu jedan liječnik rekao:
"Treba ti tvoja mučnina. Ona nam nešto govori i moramo ju slušati. Ona će nam reći što ti je."
Dakle, da – svi ti depresivni i anskiozni ljudi diljem svijeta govore nam nešto – po prilici slično, a to je: nešto je pošlo po krivu s našim načinom života. Vrijeme je da prestanemo prikrivati, utišavati i patologizirati bol te ju umjesto toga rađe poslušajmo i ispoštujmo – poručuje nam ova knjiga. Naime, tek kad se otvorimo svojoj patnji i poslušamo što nam govori, možemo (možda) pronaći njezin izvor.
Slavni glazbenik Brian Eno rekao je da je ovo jedna od onih izvanrednih knjiga koju odmah preporučuješ svim svojim prijateljima – zato što je promjena pogleda na svijet tako uvjerljiva i dramatična da se pitaš hoćeš li uopće moći razgovarati s njima dok je ne pročitaju. Knjiga je to u kojoj autor iznosi mnogo osobnih detalja, pisanih s poniznošću, humorom i iskrenošću.
Ipak, valja naglasiti – još jednom, da je ona svjedočanstvo i novinarsko istraživanje. Tu je da nas informira, zainteresira za temu, ali nikako da nas izliječi, za to ipak postoje stručnjakinje i stručnjaci iz polja mentalnog zdravlja koji vam mogu pomoći. Nikako priučeni terapeuti i slični njima.