Prilagodba novim uvjetima

Hladna sezona i kućne biljke: 4 savjeta za zelenu oazu

07. listopad 2020.
Fotografija: iStock

Sve biljke sada su nam u stanu, čak i one koje su tijekom proljeća i ljeta bile na balkonu ili terasi. Kako ih sačuvati do proljeća?

Dani su sve kraći i hladniji, a život nam se polako preselio u kuće i stanove. Jesen je krenula i vrijeme je da prilagodimo brigu o svojim biljkama novoj sezoni. I dok u ostatku godine nemamo gotovo nikakvih problema s održavanjem biljaka na životu - jer dobivaju dovoljno prirodnog svjetla i znamo da ih treba zalijevati jednom tjedno ili češće, ovaj period nešto je drugačiji i zahtjevniji. 

Automatski naše biljke dobivaju nekoliko sati manje prirodnog svjetla nego inače, što može utjecati na njihovo zdravlje i izgled, a i zalijevanje je drugačije. Imamo nekoliko savjeta o tome kako prilagoditi brigu o svojim zelenim ljubimcima tijekom jeseni i zime kako bi zdravi i lijepi dočekali proljeće. 

Prebacite ih bliže prozoru

Dani traju kraće, što znači da naše biljke ne dobivaju toliko svjetla koliko inače. Koliko god naše biljke bile otporne, a neke čak i ne vole previše izravnog svjetla, ne zaboravite da se one preko Sunčeve svjetlosti hrane i bez nje ne mogu preživjeti. Tamni kutci vašeg doma nisu dobra mjesta za biljke, pogotovo tijekom ovog perioda. Premjestite ih bliže prozoru kako bi dobile maksimalan broj sati svjetla u danu. 

Nahranite ih 

Ako ste koristili dohranu, kao što su gnojiva ili štapići za cvjetanje i rast, sad je vrijeme da ih iskoristite posljednji put prije proljeća. Biljke tijekom jeseni i zime nisu toliko aktivne i vjerojatno neće pretjerano rasti niti cvjetati. Ulaze u pasivni period, no kako biste im pomogli da izdrže što dulje u novim uvjetima, sada je vrijeme da ih dohranite. Nakon toga nema smisla davati im gnojivo jer su previše pasivne. Pričekajte proljeće. 

Smanjite zalijevanje

S obzirom na to da ne dobivaju toliko svjetla i da su pasivnije nego u proljeće i ljeto, ne trebate ih toliko često zalijevati. One koje ste zalijevali jednom tjedno sada je dovoljno zaliti jednom u dva ili čak tri tjedna. Ne zaboravite da je teže oživjeti biljku koja je dobila previše vode od one koja je dobila premalo. Prije nego što odlučite treba li biljka vode, stavite prst u zemlju. Ako je zemlja mokra ili vlažna, odnosno ostaje vam na prstu, biljku ne treba zaliti. 

Pazite na temperaturu i vlagu zraka

Velike promjene temperature nisu dobre za naše sobne biljke. Sezona grijanja već je počela pa svakako pazite da nisu preblizu radijatora ili drugog izvora topline u vašem domu. Osim što im može smetati previsoka temperatura, suhi zrak loše će utjecati na njih i zemlja će se previše isušivati. Kako biste tome doskočili, možete kupiti ovlaživač zraka, staviti posude s vodom na radijatore, a biljke povremeno poprskajte vodom kako bi dobile potrebnu vlagu.