Zamjena za meso

Ljetni gastro hit: patlidžan je u sezoni, iskoristite ga

19. srpanj 2020.
FOTOGRAFIJE: iStock; Profimedia

Vrijeme je za pravi, sočni, domaći patlidžan, povrće koje mnogi izbjegavaju, ali zapravo je odličan u različitim verzijama.

Ovo povrće specifično je po mnogočemu - primjerice, samo po sebi je gorko pa ga uvijek prije pripreme treba posoliti i ostaviti da odstoji te da ispusti gorčinu i vodu. Ostavite ih minimalno pola sata i zatim obrišite papirnatim ubrusom. A tijekom ljeta možete ih pripremati na mnoge načine. Patlidžan je ukusan i vrlo prilagodljiv, a jako je zasitan pa ga u južnoj Dalmaciji znaju zvati i "ljetnim mesom". Odličan je kao prilog, kao glavno jelo, u sendvičima, salatama, ma kako god, a često se koristi u mediteranskoj, ali i bliskoistočnoj kuhinji. Evo nekoliko jednostavnih i ukusnih recepata s ovim posebnim povrćem. 

Pasta alla Norma

Jedno od najpoznatijih talijanskih jela, Pasta alla norma potječe sa Sicilije i u originalu se radi s makaronima i ricottom, no vi možete koristiti tjesteninu koja vam odgovara, a što se tiče sira - bitno je samo da se topi. 

Trebat će vam: 

3 patlidžana
1 luk
500 grama narezane rajčice ili pelata
crveno vino
gauda ili drugi sir po izboru koji se dobro topi
500 grama tjestenine po izboru
parmezan
bosiljak

image
Pasta alla Norma klasično je sicilijansko jelo

Narežite patlidžane, posolite ih i ostavite da se odgorče i puste vodu. Nakon što ste ih osušili, stavite ih peći na tavu na zagrijanom biljnom ulju. Dovoljno je svega 3-4 minute, da omekšaju. Možete ih ispeći i u pećnici - stavite ih na papir za pečenje, pokapajte maslinovim uljem i pecite 3 minute s jedne te 3 s druge strane na 180 stupnjeva. 
Kad je gotov, patlidžan izrežite na manje komadiće, veličine zalogaja. 

Za to vrijeme, napravite umak od rajčice; na laganoj vatri dinstajte luk, pred kraj dodajte češnjak te ubacite pelate ili narezanu rajčicu. Dodajte bosiljka, zalijte crnim vinom i pustite da se kuha 45 minuta uz povremeno miješanje. 
Stavite kuhati tjesteninu. Kad je gotova, pomiješajte je s umakom od rajčice i patlidžanima. Dok je sve još vruće, ubacite parmezan i naribanu gaudu ili drugi topljivi sir te sve dobro pomiješajte dok se sir ne istopi. 

Baba ganoush

Bliskoistočni namaz od patlidžana uopće nije tako kompliciran za napraviti. Obožavat ćete ga u svim prilikama, a poslužite ga dobro ohlađenog. U frižideru vam može stajati tri dana. 

Trebat će vam: 

3 patlidžana
sok pola limuna
žlica tahini namaza (pasta od sezama; umjesto toga možete koristiti svježi sezam
2 režnja češnjaka
sol, papar, chilli papričice

image
Baba ganoush tradicionalni je bliskoistočni umak

Nakon što ste ga odgorčili, patlidžan ispecite na tavi ili u pećnici. Kad se ohladi, skinite kožu te ga s ostalim sastojcima ubacite u blender. Izmiksajte dok ne dobijete pastu. Dobro ohladite te poslužite s pokapanim maslinovim uljem i peršinom za ukras.
Baba ganoush možete prilagoditi svom ukusu te dodati i druge začine, kao što su peršin, kim, bosiljak... 

Punjeni patlidžan (mesni)

Zbog svog oblika i veličine, patlidžan možete puniti s čime god želite. Ovo je mesni recept, odnosno s mljevenim junetinom, a možete koristiti i miješano mljeveno meso ili puretinu, što god imate pri ruci. 

Trebat će vam: 

4 srednja ili veća patlidžana
400 grama mljevenog mesa
pelate
1 luk
2 režnja češnjaka
parmezan
bosiljak

image
Patlidžani punjeni mljevenim mesom

Patlidžane prepolovite po dužini, posolite, pokapajte maslinovim uljem i stavite u pećnicu na 180 stupnjeva na 10-15 minuta. 
Meso pripremite kao i za bolognese. Na srednje jakoj vatri dinstajte luk, pri kraju dodajte češnjak i dodajte meso. Dobro promiješajte i "razbijte" meso kako ne bi bilo u velikim grudicama te začinite soli i paprom.  Dodajte pelate ili umak od rajčice te bosiljak i ostavite da prokuha. Kad je meso gotovo, tim umakom nadjenite patlidžane. Pospite parmezanom i pecite u pećnici još 30 minuta na 180 stupnjeva. 

Punjeni patlidžan (veganski)

Funkcionirat će i bez mesa. U ovom receptu možete zamijeniti bulgur nekom drugom zdravom žitaricom, primjerice pirom, prosom, ječmom... 
Također, umjesto indijskih oraščića, koristite druge orašaste plodove, poput oraha, lješnjaka, pistacija, pa čak i kikirikija (neslanog). 

Trebat će vam: 

2 srednja ili veća patlidžana
pola šalice bulgura
3 režnja češnjaka
indijski oraščići
grožđice
sol, papar
curry 
menta za ukras

image
Zdravi ručak - patlidžan punjen bulgurom i povrćem

Na maslinovo ulje stavite češnjak i grožđice te ih začinite sa soli i malo curryja. Nakon dvije minute dodajte bulgur i vodu (bulgur se kuha u omjeru 2:1) i kuhajte na srednjoj vatri 10-ak minuta. 
Za to vrijeme, prerežite patlidžane na pola po dužini, izvadite meso, posolite i pokapajte maslinovim uljem. Stavite na papir za pečenje i pecite na 180 stupnjeva 10-ak minuta. 
Kad je bulgur gotov, u njega umiješajte indijske oraščiće te smjesom napunite pečene patlidžane. Ukrasite svježom mentom. 

Parmigiana

Još jedno klasično sicilijansko jelo, također bez ikakvog mesa. Ne brinite, zasitit će vas, a predivni mirisi i okusi Mediterana mogli bi postati jedno od vaših omiljenih jela. Priprema je slična kao i za Normu, no nema tjestenine. 

Trebat će vam: 

3 patlidžana
1 luk
2 režnja češnjaka
500 grama narezane rajčice ili pelata
crveno vino
3 mozzarelle
šalica parmezana
bosiljak, peršin

image
Parmigiana je pravo ljetno jelo

Narežite patlidžane tanko, posolite ih i ostavite pola sata da se odgorče i puste vodu. Nakon što ste ih osušili, stavite ih peći na tavu na zagrijanom biljnom ulju. Dovoljno je svega 3-4 minute, samo da omekšaju. Možete ih ispeći i u pećnici - stavite ih na papir za pečenje, pokapajte maslinovim uljem i pecite 3 minute s jedne te 3 s druge strane na 180 stupnjeva. 
Za to vrijeme, napravite umak od rajčice; na laganoj vatri dinstajte luk, pred kraj dodajte češnjak te ubacite pelate ili narezanu rajčicu. Dodajte bosiljka, zalijte crnim vinom i pustite da se kuha 45 minuta uz povremeno miješanje. 
Kad je sve gotovo, u vatrostalnu posudu koju ste pokapali biljnim uljem slažite redom patlidžane, umak od rajčice, parmezan i mozzarellu, sve dok vam ne ponestane materijala. Na vrh dodatno pospite sirom, zalijte crvenim vinom i pokapajte maslinovim uljem. Pecite u pećnici na 180 stupnjeva 30 do 45 minuta. 

Prženi zalogajčići

Ovi zdravi i ukusni nuggetsi savršen su ljetni međuobrok ili prilog glavnom jelu. Ne mogu biti jednostavniji za pripremu, a definitivno su zdraviji od prženih krumpira. Uz umak po želji, možda ih "podvalite" i djeci umjesto grickalica. 

Trebat će vam: 

2 srednja patlidžana
2 šalice krušnih mrvica
1 šalica parmezana
3 jaja
1 šalica brašna
biljno ulje

image
Nuggetsi od patlidžana ići će uz svaki umak

Ogulite patlidžane i narežite ih na veće kocke. Dobro ih posolite i ostavite da stoje barem pola sata. Za to vrijeme, pomiješajte krušne mrvice s parmezanom. U drugoj zdjelici razmutite jaja i dodajte im malo vode, a u trećoj neka bude brašno. Kocke patlidžana prvo umočite u brašno, zatim jaja, a onda u krušne mrvice i parmezan. Pržite ih u zagrijanom ulju dok ne postanu smeđi sa svih strana. Izvadite ih na papirnate ubruse kako bi upili dodatnu masnoću i poslužite uz začine po želji.