Ako postoji neki stil u interijerima koji je uvijek zastupljen, to je zasigurno skandinavski. Svijetle i prozračne boje, naglasak na prirodnom osvijetljenju, ali i kvalitetnoj umjetnoj rasvjeti, jednostavan namještaj u kombinaciji s nekim dizajnerskim klasicima glavna su obilježja skandinavskih interijera, koji su i u našim krajevima brzo našli poklonike. Bilo da se radi o uređenju stana u starogradnji, gdje Skandinavci slojevito uređuju i polako biraju novi komad koji će dobro izgledati uz starinsku peć u kutu, ili da je riječ o novogradnji gdje će se prostor opremiti dozirano, u čistim linijama s par ključnih elemenata, po mogućnosti u natur drvetu, nazivnik je isti - jako ugodan prostor u kojem baš ništa ne dominira, već je sve dio šire, smirene slike. Misao vodilja je uvijek ista: pronaći ljepotu u svakodnevnim stvarima i nastojati istinski uživati u svom domu.
Skandinavski minimalizam zagovara pročišćene prostore, čiste linije i neutralan kolorit u kojem komadi namještaja i opreme mogu doći do izražaja. U tom slučaju, kada se ne kupuje previše i ne gomila nepotrebno, lakše se odvažiti na konkretniji i skuplji komad namještaja - dizajnersku lampu i fotelju. Ljubitelj skandinavskog stila uređenja nikad neće reći da mu je neki prostor previše bijel, sterilan ili nedovršen, osobito ako je dizajnerski začinjen s ponekim kultnim komadom. Neki od interijerskih favorita koje srećemo u skandinavskim interijerima su nastali sredinom 20. stoljeća, međutim njihova atraktivnost i dizajn kao da ne stare. Autori su često bili arhitekti, koji su projektirali građevine od samog početka pa do finalnog opremanja, na čemu im istinski zavidim.
Egg Chair
Jedan od najzapaženijih komada koje je osmislio danski arhitekt i dizajner Arne Jacobsen je „The Egg”. Taj komad bio je dio namještaja za hotel SAS Royal u Kopenhagenu 1958., a njegovom je zaobljenom formom Jacobsen želio postići kontrast u odnosu na eksterijer – oštre staklene i željezne profile. Oblik naslonjača tada je definirao jednu eru, a Jacobsen, upravo zahvaljujući The Eggu, je jedan od najimitiranijih dizajnera prošlog stoljeća.
Hans J Wegner Wishbone stolac
Dizajniran je 1949., te se od tada kontinuirano proizvodi i prodaje diljem svijeta, a posebno je popularan u Japanu. Savijeno pareno drvo i ispleteno sjedište savršeno odgovaraju i na današnje prohtjeve u interijerima.
Arne Jacobsen AJ lampa
Lampa jednostavnog dizajna, koja dolazi u stolnoj i zidnoj varijanti, crni je akcent koji neće ostati nezamijećen u bijelom pročišćenom interijeru. Jacobsen ju je dizajnirao za potrebe uređenja SAS Royal Hotela u Kopenhagenu 1957. godine.
Louis Poulsen, Panthella lampa
Dizajnirana je 1971., pri čemu se težilo bezvremenskom skulpturalnom izgledu koji isijava ravnomjerno na sve strane. Danas je jedan od best sellera.
Stolić Around Coffee Table Big
Jednostavan i efektan stolić u natur drvetu, poznatog brenda MUUTO, svoje mjesto može naći i u modernom i tradicionalnom skandinavskom interijeru.
Polica The String Pocket
Dizajn potpisuje Nisse Strinning 1949., ali ovaj sistem modularnih polica ne pokazuje tragove starenja u dizajnerskim trendovima. Rado je viđen element i u dnevnim boravcima i u radnim prostorima. Iako dolazi u više boja i nijansi drveta, bijela savršeno odgovara skandinavskim prohtjevima.