GG binge

Mislite da nisu za odrasle? Varate se - imamo 5 teen serija koje svi obožavaju

08. svibanj 2020.
FOTOGRAFIJE: Profimedia

Jesu li teen serije samo guilty pleasure ili stvarno dobra televizija? Nije ni bitno, uživamo u njima i donosimo par prijedloga za vas.

Što uopće znači "odrasti", za početak, ali to je vjerojatno neka druga tema. Dakle, ne znam što je to s teen serijama, ali od guilty pleasure žanra postale su kvalitetne i stvarno duhovite, a likovi me svojom nezrelošću nerijetko puno manje živciraju od onih u serijama "za odrasle".

Istina je da ću ih uglavnom bingeati kad se želim osjećati dobro, kad mi nije do konzumacije zahtjevnih sadržaja, ali i one se često znaju baviti ozbiljnijim temama od slomljenog srca i lošeg iskustva na maturalnoj.

Najčešće je glavni junak ili junakinja društveno neugodna osoba koja ima jednog ili vrlo malo prijatelja, nije među popularnom ekipom, ali vrlo vjerojatno je zaljubljen/a u nekoga tko jest. Ima čudnu obiteljsku situaciju s kojom se ne zna nositi ili pak ima savršeno quirky obitelj. Netko od likova bit će gay, drugi će se boriti s nekom traumom, a glavni će lik biti jako sebičan u jednom trenutku, ali na kraju shvatiti što je zaista bitno... Neke serije to stvarno rade jako dobro.

Evo izbora novijih teen serija koje su stvarno dobre i koje možete gledati čak i ako se smatrate totalno odraslom osobom.

Never Have I Ever

Na Netflix je došla nedavno iz pera Mindy Kaling, glumice, scenaristice i producentice koja je prije ovoga radila na "The Officeu" i "The Mindy Projectu". Priča je to o Devi, srednjoškolki indijskog podrijetla koja je u prvom razredu srednje škole iznenada ostala bez oca, a zatim je od šoka i nemogućnosti nošenja s tugom ostala paralizirana. Ipak se oporavila i ponovno stala na noge, a onda odlučila da u drugom razredu mora postati cool cura. Odluči zavesti najzgodnijeg tipa u školi, ali čini se kako Devi ima problema s kontrolom bijesa te kako se bavi svime, osim tugovanjem za smrti oca.

"Never Have I Ever" duhovita je i topla serija koja će vam se svidjeti jer je pametna, iskrena, prepuna popkulturalnih referenci i, da budemo sasvim iskreni, jedan od glavnih glumaca je stvarno jako zgodan (Darren Barnet igra Paxtona Hall-Yoshidu).

Atypical

Sam je tinejdžer koji ima autizam, a kako je krenuo u srednju školu, odlučio je kako je vrijeme da počne dejtati. Visoko je funkcionalan pa tako ima i posao, redovno ide na terapiju, a inače je opsjednut Antarktikom, posebno pingvinima. Osim procesa njegovog emocionalnog i seksualnog sazrijevanja, serija prati i njegovu obitelj.

Roditelji Elsa i Doug teško su se nosili s njegovim stanjem kroz godine, a Elsa počne patiti jer se više nitko ne oslanja na nju pa počne aferu s konobarom. Pratimo i odrastanje njegove starije sestre Casey, koja također prolazi kroz seksualno buđenje. "Atypical" je sjajna obiteljska serija, često duhovita, a često posebno dirljiva.

Sex Education

Seks je svim tinejdžerima užasno neugodna tema, a zamislite kako je živjeti s majkom koja je seksualna terapeutkinja koja bi o tome svemu htjela jako otvoreno pričati. Upravo u toj je situaciji Otis, koji uz pomoć kolegice u školi shvati kako nitko tamo nema pojma o seksu, spolnim bolestima i kontracepciji. Zato počne naplaćivati savjete o svemu tome, iako nema nikakvog iskustva.

U seriji, koja na duhovit način progovara o mnogim tabuima, glumi sjajna Gillian Anderson kao Otisova majka. Možda jesmo stariji, ali je pitanje - znamo li zaista puno više o sebi, svom tijelu i intimnosti od svih u srednjoj školi Moordale?

Skins

Definitivno možemo reći da znamo više od Skinsa. Mladi, divlji, (auto) destruktivni, bijesni, skloni eksperimentiranju, sve je to mladež Bristola u jednoj od rijetkih serija u kojima se nitko ne napije od jednog piva ili povraća od tri votke. Ovi srednjoškolci gori su od svih nas zajedno, a svaki od njih ima svoju priču koja je manje ili više tragična. Skins je možda najbolje gledati kad si što mlađi, ali neće biti naodmet ni ovima starijima vidjeti kako to izgleda kad se ne znaš nositi sa svojim osjećajima.

I Am Not Okay With This

Za kraj jedna pomalo SF/fantasy, ali zato ništa manje teen serija. Sydney je srednjoškolka koja se pokušava nositi s činjenicom da joj se otac ubio, a zbog situacije kod kuće i u školi često ima ispade bijesa. Međutim, shvati kako u tim trenucima dobije mogućnost telekineze, odnosno uništavanja stvari snagom svog uma. Kao da nije dovoljno biti tinejdžerica u malom gradu i nositi se s prištićima i stalnim osjećajem kao da ne pripadaš.

"I Am Not Okay With This" odlična je crnohumorna coming of age drama u kojoj nisu samo telekinetičke moći zanimljive nego, kao i inače, međuljudski odnosi koji se stalno kompliciraju.