U proteklih godinu dana čuli smo glazbu u stilu Kanye Westa, Tupaca i Nasa koju nisu stvorili oni, pjesme vrlo slične onima Travisa Scotta i Nirvane, a čitali smo i tekst na Guardianu koji je napisao robot.
Točnije, sva su ta "djela" proizvod umjetne inteligencije koja je na temelju prijašnjih radova pojedinih umjetnika stvorila rad koji je najsličniji tome.
Sad je i najpoznatiji ulični umjetnik na svijetu dobio konkurenciju. Na websiteu Vole.wtf autori su stvorili software pod nazivom GANksy, koji stvara crteže "koristeći stotine radova određenog uličnog umjetnika".
I stvarno, radovi GANksyja, Banksyja za siromašne, vizualno zaista nalikuju na one originala. Dosad su stavili 256 radova na prodaju, a početna im je cijena 1 funtu. Kad god se jedna slika proda, cijena raste za 1 funtu pa je u trenutku ovog teksta cijena jednog GANksyja 84 funte.
No, svi se slažu - nije to isto, ni približno. Jer iako slike nalikuju na originale, koje Banksy ostavlja po zidovima i ulicama još od devedesetih, radi se samo o vizualnoj sličnosti. Najvažnija stvar koju čine Banksyjeva djela su, dakako, politički i društveni komentar, kritika, koju umjetna inteligencija nije uspjela savladati.
Umjetnost, ipak, nije samo slika ili vizual, mogli bismo reći da iza njih mora postojati određena namjera, poruka, koju roboti zasad ne mogu reproducirati.
U međuvremenu, pravi Banksy upravo je prodao parodiju na Monetovu sliku, "Show Me The Monet", za 7.5 milijuna funti na aukciji u Londonu. Slika datira iz 2005. godine i prikazuje impresionističku sliku majstora Moneta, ali umjesto divnog vrta s lopočima, u jezercu plutaju prometni trokuti i kolica iz trgovine.
Jedna je to od slika iz serije "Crude Oil", u kojoj Banksy radi svoje verzije velikih umjetničkih djela. Tako su tu još Van Goghovi "Suncokreti", koji su mrtvi u vazi te Warholova "Marilyn" koju je zamijenila Kate Moss.
"Show Me The Monet" druga je najskuplja Banksyjeva slika ikad prodana. Prvo mjesto drži "Devolved Parliament", koja je prošle godine prodana za 10 milijuna funti.