GG Hype x Tomislav Pancirov

Možemo li minimalnim promjenama postići velike ciljeve?

15. ožujak 2022.

Fotografija: Atomic Habits 

Možete li sa samo 1% drugačijim odlukama postići životnu promjenu? Autor knjige prodane u više od pet milijuna primjeraka diljem svijeta tvrdi upravo to. U novoj seriji GG Hype obrađujemo teme o kojima trenutno vlada veliki hype kroz koje vas vodi vas naš kolumnist i digitalni nomad Tomislav Pancirov.

Atomic Habits, knjiga autora Jamesa Cleara, prvenstveno pomaže čitatelju shvatiti razliku između sistema i ciljeva te objasniti zašto su sistemi puno važniji. Ciljevi se odnose na rezultate koje želite postići, a sustavi se odnose na procese koji dovode do tih rezultata. Ovo je knjiga za koju je Arianna Huffington izjavila kako je jedna od njezinih najdražih knjiga svih vremena, a nedavno ju je pohvalila i Reese Witherspoon koja je odlučila poboljšati svoje navike.

Problem u svakodnevnom životu je što su navike rezultat najmanjih poboljšanja koja redovito ponavljamo, a najčešće u današnjem svijetu želimo instant rezultate, što god nam ciljevi bili. Kada male navike napravimo dijelom našeg identiteta, s vremenom možemo doći do svojih ciljeva bez obzira na to koliko oni veliki ili mali bili.

Prava promjena dolazi od nagomilanih učinaka stotine malih odluka ili navika koje se s vremenom akumuliraju i dovedu do rezultata koje želite. Treba imati na umu kako se ovo istovremeno događa i s lošim odlukama te navikama poput nezdrave prehrane ili premalo kretanja. Nitko drastično ne odlučuje živjeti nezdravo, ali previše malih momenata se nagomila i dovede do toga.

Clear navodi zanimljivo pravilo od dvije minute koje kaže: “Kada započinjete novu naviku, za to bi trebalo biti potrebno manje od dvije minute.”

Primjerice:

“Čitat ću prije spavanja svake večeri” postaje “Pročitat ću jednu stranicu”.

“Odradit ću trideset minuta joge” postaje “Izvadit ću prostirku za jogu.”

U knjizi piše o čitatelju koji je implementacijom ovog pravila izgubio više od 50 kilograma tako što je odredio da ne smije u teretani biti više od pet minuta. Dok još nije imao naviku treniranja je svaki dan išao u teretanu, ali je sam sebi rekao da ne smije ostati duže od pet minuta. Dakle iako većina nas kada krene vježbati želi napraviti što više, on bi otišao u teretanu, vježbao pet minuta i otišao kući čim mu istekne vrijeme. Nakon nekog vremena pomislio je kako ionako uvijek dolazi u teretanu pa bi se mogao početi zadržavati malo duže. Nagomilani rezultati tih odluka doveli su ga do toliko drastične transformacije jer je ova navika postala dio njegovog identiteta.

Više o knjizi pogledajte u videu, a za nove teme pratite GG Hype na portalu, YouTube kanalu i Instagramu.