Fake fitness

Možete li vjerovati svom omiljenom fitness influenceru?

24. veljača 2021.
Fotografije: Profimedia

Loši savjeti vašeg omiljenog fitness influencera mogu imati ozbiljne posljedice - ne samo da nećete postati snažniji, nego biste se mogli i ozbiljno ozlijediti. Evo kako znati kome vjerovati.

Ako je karantena bila okidač da prošle ili ove godine počnete vježbati kod kuće, čestitamo! Nije to lako ni onima koji su prije imali naviku tjelovježbe, a kamoli ako ste tek na početku svog fitness putovanja. A ako ste počeli vježbati bez stručnog vodstva, vrlo je vjerojatno da ste zapratili neke fitness influencere kako biste svaki dan u feedu imali neku motivacijsku poruku, a možda i kakav prijedlog vježbi ili zdrave prehrane. Kako se povećala potražnja za sadržajem o vježbanju kod kuće u vrijeme pandemije, tako je rasla i ponuda. Sve je više fitness influencera koji objavljuju svoj sadržaj na Instagramu, YouTubeu i TikToku, s planovima vježbanja, raznim izazovima pa i predlošcima zdrave prehrane. 

No, jeste li sigurni da su savjeti koje vidite na Instagramu legitimni? Možete li zaista vjerovati svom omiljenom fitness influenceru?

Fitness i tjelovježba ipak su nešto drugačija "disciplina" influencerstva. Ovdje se ne radi, naime, o tome možete li vjerovati nekome da je ta haljina stvarno tako kvalitetna i pomaže li ta krema za celulit (spoiler: vjerojatno ne). Ako fitness influencer napravi nešto krivo, a pratitelji mu vjeruju i to ponavljaju, može doći i do ozbiljnih ozljeda.  

Britanski portal Money analizirao je vježbe koje su objavljivali influenceri na TikToku s osobnom trenericom Maiken Brustad, koja je zaključila kako je jedna od četiri vježbe na TikToku pogrešno napravljena. Najčešća među njima je njihanje s girjom, koja je pogrešno izvedena u čak 80 posto objavljenih videa, a slijede mrtvo dizanje (deadlift), povlačenje u izdržaju (renegade row), daska (plank) i iskoraci (lunges). 

"Fitness je jedna od najbrže rastućih industrija pa je i posao 'fitness influencera' postao pravi hit. No, šteta koju mogu donijeti neobrazovani influenceri koji se 'bacaju' u svijet fitnessa, najčešće bez osnovnoga znanja, ogromna je na više razina. Dugoročno gledano, nepravilna izvedba vježbe značajno povećava rizik od ozljede. Naime, jedan krivo izveden čučanj neće vam pretjerano naštetiti, ali ako taj isti čučanj iz treninga u trening izvodite krivo, velika je šansa da ćete nakon nekog vremena početi osjećati bolove u koljenima, skočnim zglobovima ili kukovima. Također, kod djevojaka je sad prava moda 'trening za gluteus', pri čemu se ne vodi računa o važnosti ravnoteže tijela i jačanju drugih mišićnih skupina, pa vidimo česte slučajeve hiperlordoza (deformacija lumbalnog dijela kralješnice, op.a.) i sve češće pojave bolova u donjem dijelu leđa, kod jako mlade populacije... Sve su to rezultati najčešće upravo tih 'influencera' koji imaju lajkove i followere, ali često taj broj ne prati i znanje", rekla nam je Zorana Jagodić, certificirana osobna trenerica. 

Jedan krivo izvedeni čučanj neće vam naštetiti, ali ako ga iz treninga u trening izvodite krivo, nakon nekog vremena osjećat ćete bolove u koljenima, skočnim zglobovima ili kukovima

Pitali smo je zato kako možemo prepoznati influencere kojima možemo vjerovati kad dođe do tjelovježbe i fitnessa. 

"Prije svega, neka vam mjerilo ne bude broj sljedbenika na društvenim mrežama. Netko tko ima stotine tisuća sljedbenika samo je dobar u prodaji i marketingu, ali to vam ne treba biti garancija i pokazatelj stručnosti i znanja. Nemojte se previše fokusirati na slike već tražite sadržaj, tražite znanje i individualni pristup svakom vježbaču. Tražite stručnost, obrazovanje, reference i preporuke te iskustva onih kojima vjerujete. I svakako, od trenera tražite programe treninga, a za planove prehrane se svakako posavjetuje s nutricionistom", poručuje trenerica. 

Fitness influenceri dobar su izbor za praćenje ako vam treba dodatne motivacije, no nemojte uzimati svačiju riječ zdravo za gotovo. Svaki savjet provjerite na više izvora kojima možete vjerovati, a za svaku novu vježbu probajte pronaći "školski primjer" izvođenja uz detaljan opis kako biste bili sigurni da je dobro izvodite.

Također, ako vježbate kod kuće, Zorana je podijelila i nekoliko savjeta za one koji su nedavno počeli ili o tome tek razmišljaju. 

"Vježbanje kod kuće ima niz prednosti, ali za početnike bih svakako savjetovala da se prvo konzultiraju s trenerom kako bi naučili osnovne vježbe i pokrete. Ako je to moguće, par satova odradite s trenerom, a nakon toga se vratite u udobnost vlastitog doma i ondje radite treninge prema uputama koje ste dobili. Prioritet vam uvijek treba biti zdravlje, a pravilna izvedba svake vježbe je preduvjet sigurnog treninga i maksimalnog smanjenja rizika od ozljeda", rekla nam je Zorana Jagodić.