Sigurni smo da vam se znalo dogoditi da stojite pred policom s vinima i ne znate koje izabrati za poklon ili savršenu večer u dvoje. Svijet vina mnogima se čini kompliciran, no ne mora biti tako. Što kad bismo vam rekli da postoje neka vina s kojima ne možete pogriješiti i koja će uvijek impresionirati? Još bolje od toga - možete ih kušati na mjestu gdje nastaju, otkriti sve tajne vrhunskih vina i tradicionalne gastronomije, uz srdačne domaćine čija će vas ljubav prema životu i baštini oduševiti. Spojite ljubav prema vinima i putovanjima u jednom. Neka od najboljih vina ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, nastaju na manje od dva sata od Zagreba.
Još su je Rimljani zvali Zlatnom dolinom - Vallis Aurea - a vinima iz Požeštine oduševljavali su se mnogi, od carice Marije Terezije, udovice Clicquot, koja je svijet pokorila šampanjcima, pa sve do današnjih vinskih kritičara Jancisa Robinsona i Stevena Spurriera, koji su slavonsku graševinu proglasili najboljom. Požeško-slavonska županija dom je nekih od najboljih hrvatskih vinara. Na njezinom se području nalaze tri vinske ceste - Vinogorje Kutjevo, Vinogorje Požega - Pleternica i Vinogorje Pakrac, na kojima možete kušati neka od najboljih vina u Hrvatskoj u tridesetak vinarija.
Vjerojatno najpoznatije je Vinogorje Kutjevo, s više od 800 hektara pod vinovom lozom. Ništa nije slučajno, pa ni vrhunska vina ovog područja kojim prolazi paralela 45,3 - ista ona koja se proteže najvažnijim svjetskim vinogradarskim područjima, kao što su Istra, Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon. Kako bolje upoznati ovaj kraj nego kroz njegova vina, nagrađivana i obožavana na globalnoj razini? Tu su vinogradi u kojima nastaju vina koja su se služila na britanskom kraljevskom dvoru. U Kutjevu je i najstariji vinski podrum u ovom dijelu Europe, s više od 800 godina neprekinute vinske proizvodnje. Još su fratri cisterciti u 13. stoljeću krenuli s proizvodnjom vina na ovom području, a na mjestu njihove opatije Vallis Honesta de Gotho danas je kutjevački podrum. Legende su brojne pa je najbolje doći i uživo ih čuti uz vođenu vinsku degustaciju koju pruža svaki bolji vinski podrum na ovome području.
Vinska cesta Požega-Pleternica također krije zanimljivu legendu. Udovica Clicquot, koja je u 19. stoljeću oduševila svijet svojim šampanjcima, na putu u Petrograd posjetila je Pleternicu te se toliko oduševila brežuljcima da je po povratku u Champagne poslala vinske cijepove. Tako se jedan brežuljak, a kasnije kupaža graševine, rajnskog rizlinga, bijelog pinota i domaće ranine naziva Klikun - prema načinu na koji su mještani izgovarali prezime Clicquot. Posebno je impresivna Cesta ruža i vina, gdje uz redove vinograda rastu ruže. Osim što izgledaju posebno atraktivno, ruže imaju i drugu funkciju - indikator su bolesti trsa. Sada, kada ruže i graševina počinju svoj cvat, idealno je vrijeme za šetnju ili vožnju biciklom kroz Cestu ruža i vina.
Vinogorje Pakrac prvi se put spominje u putopisu Pillera i Mitterpachera "Putovanje po Slavoniji 1782. godine", dokazujući dugogodišnju tradiciju zahvaljujući kojoj se tamo i danas rade neka od najboljih vina koja možete probati.
Za sve ljubitelje aktivnog odmora, Požeština nudi ne samo vinske, nego i biciklističke staze na kojima možete otkrivati prirodne ljepote ovog kraja. A kad vam je potreban odmor, svratite u neku od tridesetak vinarija, okrijepite se vrhunskim vinom i domaćim, tradicionalnim slavonskim gastronomskim proizvodima. Slavonci su poznati kao velikodušni domaćini koji cijene svoju baštinu i rado će vam otkriti sve što vas zanima o njihovom kraju, svemu što čini zlatnu Slavoniju.
Nakon avanture u Zlatnoj dolini nikad više nećete dvojiti koje vino izabrati za savršenu večer ili poklon, a vinima i vinarijama Požeško-slavonske županije uvijek ćete se vraćati.