gg putovanje

NAJbolji provod u NAJ destinaciji ruralnog turizma - Slavonija te zove u goste

19. listopad 2022.

Fotografija: Sanja Mijac/ TZ VSŽ

Sponzorirani sadržaj

Najstariji europski kalendar, kontinuirano najdulje naseljeno mjesto u Europi, najljepša katedrala, najhrabriji vitezovi, najstarija kovanica, najstariji vinski podrum, najljepše bajke, najstarija tvrđava i najoriginalniji zalogaji...

Znate li već o kojem dijelu Lijepe naše govorimo? Naravno, riječ je o Slavoniji!

NAJzanimljivija povijest

image

NAJstariji kalendar
Fotografija: Darko Puharić/ TZ grada Vinkovaca

Vučedol je svima dobro poznat po svojoj golubici, a jeste li čuli za Orion? Ovaj najstariji kalendar indoeuropske kulture jedan je od najvažnijih artefakata bogate i zanimljive vučedolske kulture. Orion je zapravo posuda, no kakve veze posuda ima s kalendarom? Velike, jer upravo urezani ukrasi na njoj simboliziraju četiri godišnja doba i zviježđa. Stanovnici Vinkovaca su na svoju vučedolsku kulturu iznimno ponosni, kao i na činjenicu da su Vinkovci kontinuirano najdulje naseljeno mjesto u Europi. Stoga, ako želite otkriti tajne najstarijeg kalendara i naselja u Europi, Vučedol i Vinkovci neka vam budu prve postaje.

image

NAJljepša  katedrala
Fotografija: Matija Sculac/HTZ

A kad ste već u blizini, jednostavno morate posjetiti i najljepšu katedralu u Hrvatskoj (a i šire) - onu u Đakovu. Posebna je zbog svoje građe - izgrađena je od 7 milijuna opeka iz ciglane đakovačke biskupije te svojom crvenom bojom i predivnom arhitekturom naprosto plijeni poglede svakog tko je u njenoj blizini.

NAJposebniji doživljaji

image

NAJstarija kovanica
Fotografija: TZ PSŽ

Već stoljećima imamo kovanice s kunom, a znate li kako je sve počelo? U Pakracu je osnovana prva hrvatska kovnica novca koja se prvi puta spominje u povelji iz 1256. godine, te se kovanica proizvedena u njoj smatra jednom od najljepših hrvatskih, ali i najstarijih europskih kovanica te spada u sam vrh europskog kovničarstva. Zanimljivo je da se na njoj prvi put pojavljuje lik kune.

image

NAJhrabriji vitez
Fotografija: Vladimir Grgurić/ TZ VPŽ

Zanima li vas to razdoblje povijesti, sigurno ćete uživati i u Viteškom turniru u Jankovcu gdje svake godine sudjeluju najhrabriji vitezovi iz preko desetak viteških udruga. Uz viteške borbe i nadmetanja možete se diviti vatrenom spektaklu i preciznim streličarima koji se natječu za zlatnu strijelu Jankovca. U svakom slučaju, ako i ne stignete na turnir, geopark Papuk poziva na otkrivanje veličanstvene prirode.

NAJljepše bajke

image

NAJljepše bajke
Fotografija: TZ BPŽ

Viteške igre zvuče kao prizor iz neke priče, ali to je samo uvertira. Pravi dašak čarolije iz bajki doživjet ćete u Kući Ivane Brlić Mažuranić smještenoj na glavnom gradskom trgu u Slavonskom Brodu. Probudite dijete u sebi i svojim najmlađima prenesite dio priča uz koje ste odrastali. Istražite mjesto u kojem su nastali bajkoviti likovi poput šegrta Hlapića, Tintilinića i Regoča te poslušajte gdje je hrvatski Andersen pronalazila inspiracije za stvaranje svojih likova. U nastavku ove bajkovite avanture otkrijte najstariju tvrđavu u Slavoniji - tvrđavu Brod u Slavonskom Brodu. Posjetite baroknu građevinu koja stoljećima čuva granicu, ali i baštinu te kulturu brodsko-posavskog kraja. Uz šetnju predivnom prirodom i muzejom saznajte nešto više o povijesti, tradiciji i legendama.

NAJbogatija trpeza

image

NAJstariji podrum
Fotografija: TZ PSŽ

Posjet Slavoniji jednostavno nije potpun ako ne zavirite u omiljeni podrum vinoljubaca. Bogata tradicija vinogradarstva i podrumarstva jedan je od glavnih razloga zašto ćete upravo ovdje okusiti najfinije vinske kapljice svjetski priznatih i poznatih vina. Kutjevačka priča započela je 1232. godine, te sve do danas, kap po kap, ova neodoljiva vina pronalaze svoj put do čaša.

image

NAJoriginalniji zalogaj
Fotografija: TZ BPŽ

Uz vrhunsko vino iz najstarijeg vinskog podruma, valja nešto i prigristi, stoga, uz brojne ostale slavonske delicije, preporučujemo najoriginalniji slavonski zalogaj - ćuptet. Riječ je o tijestu koje se radi od domaće svinjske masti i izuzetno finih vina, a u sredini se nalazi nadjev od domaćih kobasica što cijelo jelo čini još ukusnijim. Cerničani ga spremaju još od davnina te je ćuptet autohtoni proizvod specifičan za ovaj prostor. U slast!