Insta lokacije

Najljepši istarski svjetionici do kojih možete doći pješice

17. srpanj 2021.
Fotografija: @Southistria
Sponzorirani sadržaj/Ines Madunić

Ako ste u potrazi za savršenom fotografijom i željni prirodnih ljepota, Istra je destinacija za vas. Posebno volimo svjetionike.

Ima nešto tako romantično u svjetionicima. Udaljeni, usamljeni, ali opet tako privlačni, diljem Jadrana nalazimo na predivne primjere izgrađene u nekim davnim vremenima koji u sebi skrivaju legende i tajne prošlosti, a nama danas pružaju posebno iskustvo. U posljednjih nekoliko godina posebno je popularno ljetovanje na svjetioniku, no osim što nije svima dostupno, nije ni za svakoga. Dobar dio svjetionika nalazi se na otočićima i hridima pa su poprilično nedostupni, no pronašli smo nekoliko njih koji su na kopnu, u Istri i do kojih se možemo odvesti i/ili prošetati. Jedinstveno iskustvo sigurno ćete pamtiti, a ne sumnjamo ni u genijalne fotografije koje će uvijek biti sjajna uspomena. 

Rt Marlera (Ližnjan)

Oko šest kilometara od Ližnjana nalazi se svjetionik Marlera na punti Grkova. Naziv se povezuje s naseljavanjem Grka s Cipra u 16. stoljeću. Svjetionik je građen između 1865. i 1880. godine, od mora je udaljen 25 metara, a Ližnjanci ga nazivaju Lanterna. Sve do 1970. bio je naseljen, a danas je automatiziran. Marlera se sastoji od prizemne zgrade površine 60 kvadratnih metara i kule visoke devet metara.  

Oko svjetionika su pitoreskni vinogradi i polja mediteranskog bilja, čineći ga jednim od najljepših svjetionika u Istri. Sjajne fotografije su zajamčene, a do njega se lako dolazi automobilom ili pješice.

Rt Savudrija (Umag)

image
Foto: Goran Sebelić/CROPIX

Ovo je najstariji aktivni svjetionik na Jadranu, kao i najsjeverniji hrvatski svjetionik koji se nalazi na sjeverozapadnom rtu Savudrija. Visok je 36 metara, a izgrađen je 1817. pod podrškom austrijskog cara Franje I. te po nalogu tršćanske Deputazione di Borsa (današnje Gospodarske komore). Savudrijski je svjetionik tada bio prvi na svijetu koji je radio na plin koji se dobivao destilacijom ugljena. Danas je rasvjeta automatizirana, a tamo radi samo jedan svjetioničar. More je udaljeno 30 metara, a u blizini je i kamenita plaža.

Rt Zub (Poreč)

Poluotok Lanterna, na kojem se nalazi Rt Zub i svjetionik, udaljen je 13 km od Poreča i jednako toliko od Novigrada. Izgrađen je 1872., a danas u njemu možete odsjesti u apartmanu koji prima do šest osoba. Od mora je udaljen deset metara, okružen je zelenilom, a u blizini su i plaže prilagođene djeci i obiteljima. 

Neobično ime rta objašnjava se legendom o starijem mornaru koji je barkom isplovio u nevrijeme, a dok su svi mislili da je poginuo, njegova ga je žena čekala na stijeni. Kad se vratio nakon tri dana, ona ga je dočekala 30 godina mlađa, a predivnim, novim zubima. 

Rt Verudica (Pula)

Južno od Pule nalazi se rt Verudica, nazvan tako prema otočiću prema kojemu gleda. Svjetionik je okružen šumom, a u blizini je turističko naselje Punta Verudela. Izgrađen je 1877., a sastoji se od prizemne zgrade površine 50 kvadratnih metara i kule visoke osam metara. Dvorište je ograđeno, a na njemu nema posade. More je nestabilno i često su istaknuta upozorenja za zabranu kupanja. Legenda kaže kako je car Vespazijan naredio da se u more ispred svjetionika zakopaju zlatnici. Naime, dugovao je graditeljima pulskog amfiteatra pa se bojao kletvi i zle sudbine graditelja kojima nije platio rad. 

Rt Crna Punta (Raša)

Legenda o izgubljenom zlatu veže se i uz svjetionik na rtu Crna Punta u općini Raša. Navodno su tragači umjesto zlata pod morem otkrili tajanstvene hodnike prepune kamenih ploča s neobičnim simbolima koje dosad nitko nije razjasnio. Svjetionik je izgrađen 1873., a sastoji se od zgrade s prizemljem i prvim katom te kulom visokom pet metara. Iako se do njega može doći kopnom, preporučuje se ipak da dođete brodom jer je lakše, a ispred je i malo pristanište.