Putovanja se polako vraćaju u našu svakodnevicu, a Tija Malik i njezin dečko Jakov Kamber jedva su dočekali spakirati kofere i uputiti se u novu avanturu. Par koji je na karti svijeta prekrižio već mnogo destinacija i ovoga puta krenuo je spontano - na takva putovanja, kaže nam Tija, već su navikli, pa se na odlazak najčešće odluče dvadesetak dana prije polaska, i to za one destinacije koje su na njihove slobodne dane dostupne, odnosno dobro povezane. "Ovoga puta smo nadmašili sami sebe - od same odluke do putovanja prošlo je svega nekoliko dana", kaže Tija koja je ovog puta s Jakovom posjetila Afriku, odnosno Tanzaniju, otočić Zanzibar.
"Kao što to obično činimo, išli smo u vlastitom aranžmanu, a sama organizacija nije bila pretjerano otežana s obzirom na globalnu epidemiološku situaciju. Osim standardnih procedura koje su poznate svim putnicima, dodatno smo trebali priložiti negativan PCR test, ne stariji od 72 sata - i to je to", prepričava Tija i dodaje kako odabirom nisu pogriješili, dapače, ne birati putovanja već pustiti njima da izaberu tebe cijelom iskustvu daje jednu posebnu čaroliju, smatra. Podijelila je s nama najbolje trenutke i savjete za posjet Africi.
Kako kod vas izgleda pakiranje, odrađujete li to u zadnji čas ili se možete pohvaliti dobrom organizacijom? Bez čega u torbi nikako ne krećete?
- Nakon što nekoliko puta počupaš svu kosu oko pakiranja i svaki put poneseš previše - odjeće, obuće, kozmetike - shvatiš kako taj cijeli proces može biti vrlo jednostavan. Istražiš destinaciju na koju putuješ, napraviš okviran plan mogućih izleta, provjeriš vremensku prognozu i razmjerno broju dana prema tome spremiš nekoliko jednostavnih kombinacija koje možeš mix-matchati. Rekla bih da smo se naučili dobro organizirati - u zadnji čas! A najvažnije je svakako ponijeti putovnicu (smijeh).
Koji su vaši fashion, a koji beauty essentials za ovakvo putovanje?
- Kod putovanja u tropske krajeve od odjeće obavezno nosimo jednostavne komade većinom svjetlijih boja i prirodnih materijala, a za njegu kože SPF te pripravke koji umiruju kožu i poboljšavaju hidrataciju. Dekorativa se uvijek pokaže kao višak.
Koja mjesta i lokacije svakako posjetiti, a što vas je najviše oduševilo?
- Zanzibar je mali otočić. Čisto za usporedbu - veličine je otprilike dvije trećine Zadarske županije. Do nijedne lokacije na otoku ne treba više od pola sata - sat vremena vožnje, ovisno o tome gdje se putnik na otoku nalazi.
Na zapadnoj strani otoka, okrenut prema Tanzaniji, nalazi se Zanzibar city, odnosno Stonetown - danas Unesco World Heritage Site, pun života, boja i mirisa - povijesna jezgra s bolnom prošlošću. Kolonijalizacija Portugalaca i Britanaca ostavila je traga, a posebice vladavina Omana kada je Stonetown bio centar trgovine robljem. U arhipelagu se nalazi i otočić Changuu ili Prison island, koji je nekada bio zatvor za pobunjene robove, a sada je dom gigantskim kopnenim kornjačama od kojih najstarija ima gotovo 200 godina. Ovo područje vrijedna je povijesna lekcija te svakako preporučujem posjet.
Jambiani i Paje, nepregledno su duge, prekrasne plaže na jugoistoku otoka koje većinom biraju kite-surferi i ljubitelji sličnih sportova zbog povoljnog vjetra, ali i oni koji vole kontakt s lokalcima. Turista ima, no zbog veličine plaža ih ne susrećeš često, a lokalno se stanovništvo na njih naviklo pa tako između skupljanja školjkica i algi svima otvoreno prilaze i poziraju za fotku. U blizini se nalazi i Jozani-Chwaka Bay National Park koji svakako preporučujemo posjetiti zbog prekrasne flore i faune. Između ostalog se mogu vidjeti i jedinstveni Red colobus majmuni koji žive samo na Zanzibaru.
Na istočnoj strani otoka, u Pongweu, pronašli smo malu rajsku plažu i ondje se smjestili. U Pongweu nema baš nikakvih turističkih sadržaja - samo bijeli pijesak, kristalno more, palme i mir - mjesto o kakvom smo još kao djeca sanjali kao ljubitelji koncepta pustog otoka te ga simpatizerima istog svakako preporučujemo! Nešto popularnija mjesta - Kiwengwa i Uroa, svega su na sedam kilometara udaljenosti sjevernije odnosno južnije od Pongwea, tako da se do njih vrlo jednostavno može doći i biciklom, a putem upoznati i život lokalaca.
Ljubitelji ronjenja i istraživanja podvodnog svijeta zacijelo će uživati na otočiću Mnemba na sjeveroistočnom dijelu otoka, no izlet se može organizirati iz bilo kojeg odredišta na otoku.
Najpopularnija mjesta među turistima su Kendwa i Nungwi na sjeverozapadu otoka zbog najpovoljnijih uvjeta za cjelodnevno uživanje u ljetnim radostima na plaži. Restorana ima na pretek, a organiziraju se i raznorazne zabave tako da su idealno mjesto za sve one koji uz odmor traže i zabavu.
Nas su na Zanzibaru, kao i uvijek, najviše oduševili - ljudi. Alkemičari, koji samo postojanje pretvaraju u ljubav. Koji ne poznaju materijalno bogatstvo, no najvelikodušnije dijele osmjehe, ples i prijateljstvo. Koji te, na kraju krajeva, ne podsjete koliko si sretan zbog svega što imaš, već koliko te upravo to može učiniti praznim...
Što nam možete ispričati o tamošnjoj gastro sceni?
- Kao i kultura, uglavnom miks afričkih, azijskih (arapskih) i europskih okusa, od hrane se uglavnom nude morski plodovi, povrće i cijeli dijapazon tropskog voća - na sve načine. Meso se može pronaći, no mi ga svakako nismo tražili. Popularna je ulična hrana, a u više turističkim mjestima ima restorana svih rangova tako da će gurmani različitih budžeta svakako uživati.
Što za vas znače putovanja, kako ih definirate, a kako ona definiraju vas?
- Svatko u životu teži pronaći smisao. Za nas je smisao sloboda. Sloboda od ograničenja, posebno onih u glavi za koja često nismo svjesni da su nam usađeni. Putovanja nas uče toj slobodi. Ona su naši najvrjedniji učitelji - filozofi, psiholozi, liječnici, treneri... Upravo na putovanjima smo najviše naučili o životu, o prijateljstvu, o ljubavi - o sebi. Putovanja nas mijenjaju na bolje.
Što slušate/čitate tijekom putovanja?
- Ono što slušamo/čitamo donosi trenutak, slučajnost, raspoloženje... I to ima posebnu čar. Uvijek nas na kraju neka glazba ili literatura podsjeća na određeno putovanje - no nikad smišljeno.
Donosite li sa sobom uvijek suvenire i što ste ovaj put donijeli kući?
- Manje-više, ako naiđemo na zanimljive, autohtone suvenirčiće, donesemo pokoji kao poklon obitelji i prijateljima. Ovaj put smo odabrali prekrasne šarene narukvice koje su pleli pripadnici Maasai naroda, koji nerijetko dolaze raditi kao sezonci u Zanzibar iz Tanzanije. Oni najdraži suveniri su uvijek, naravno, prijateljstva - i iskustva.
Koja je sljedeća destinacija na vašem popisu želja?
- Želja je samo i dalje putovati.
Po čemu ćete pamtiti ovo putovanje?
- Ovo putovanje ćemo svakako najviše pamtiti po prekrasnim prijateljstvima koje smo stekli.