Osim već tradicionalne liste "100 najutjecajnijih ljudi na svijetu", magazin Time drugi je put sastavio listu "100 vođa koji će oblikovati budućnost", s ljudima iz raznih struka i područja koji će "ući u povijest, a neki već i jesu", kako je istaknuo urednik Time100, Dan Macsai.
Jedina arhitektica na listi je Sumayya Vally, osnivačica i vlasnica južnoafričkog studija Counterspace. Kao što je izjavio Macsai, ona je već ušla u povijest, i to kao najmlađa osoba kojoj je dodijeljen zadatak dizajniranja londonskog paviljona Serpetine. Radi se o jednom od najprestižnijih zadataka za arhitekte diljem svijeta. Naime, Galerija Serpetine svake godine jednom od svjetskih arhitekata povjeri osmišljavanje privremenog paviljona koji je zatim centralno mjesto kulturnih događaja u Londonu. Tamo se održavaju izložbe, predavanja, koncerti i razni drugi eventi otvoreni javnosti. Paviljon Serpentine jedna je od najposjećenijih arhitektonskih i dizajnerskih izložaka na svijetu, a dosad su ga, između ostalih, radili Zaha Hadid, Diébédo Francis Kéré, Bjarke Ingels, Sou Fujimoto, Jean Nouvel i Peter Zumthor.
Sumayya Vally ima tek 30 godina, a paviljon je trebala realizirati prošle godine, no otvaranje je zbog pandemije koronavirusa odgođeno za ljeto 2021. Ideja iza njezinog dizajna je spojiti sve migrantske zajednice u Londonu na jednom mjestu.
"Paviljon je sam po sebi event - zajedništvo različitih formi iz cijelog Londona spaja se u njegovoj privremenosti. Ove forme predstavljaju utiske nekih mjesta, prostora i predmeta koji čine srž londonskog identiteta", rekla je Vally.
Ideja je da se dijelovi pavioljona mogu odvojiti i postaviti u različitim kvartovima Londona u kojima će se održavati javni eventi, sve kako bi se kasnije vratili u centralnu konstrukciju.
"Jako mi je važno da arhitektura uključuje ljude koji nisu dio te profesije, kao i da održava prostore koja su na neki način isključeni iz diskursa arhitekture i oblikovanja prostora", rekla je Vally.
Dijelovi paviljona izgrađeni su od cigli napravljenih od recikliranog otpada, a baš ta inovativnost i ponovno iskorištavanje materijala velik su dio njezinih radova. Jedan od njezinih najznačajnijih projekata, osim paviljona Serpentine, zrcalna je konstrukcija u Johannesburgu koja je dizajnirana tako da reflektira onečišćenje u gradu.
Vally je odrasla u apartheidskoj Pretoriji, a njezin je djed indijski imigrant u Južnoafričkoj Republici. Dok je studirala problematično joj je bilo što se učilo isključivo o zapadnjačkoj arhitekturi pa je zbog toga s kolegama studentima osnovala svoj studio.
"Drugi arhitekti često me pitaju imam li potrebu da gradim. Apsolutno imam, ali želim graditi drugačije", rekla je.