Uz knjige se lakše nosim sa svim emocijama koje me okupiraju pa sam za tri emocije koje se kod mene pojavljuju zbog krize uzrokovanom koronom izdvojila tri zbirke, moje tri strategije za preživljavanje, koje mi sugeriraju kako se nositi s trenutnom situacijom.
Anita Pajević – Redukcije
Simptom: stresna neizvjesnost
Lijek: lijepa nerazumljivost
Nedavno sam bila toliko slobodna da zamolim Anitu Pajević da mi pošalje PDF svoje nove knjige poezije jer sam jako htjela pročitati "Redukcije". Ni u dobu prije korone nije bilo najlakše nabaviti knjige iz susjednih nam BiH, Srbije, Slovenije, Crne Gore, a stanje se, naravno, zbog karantene dodatno pogoršalo. Autoričina prethodna knjiga, "Perlinov šum", bila me oduševila svojom originalnom upotrebom jezika i bajkovitim pristupom svakodnevnim događajima. U "Redukcijama" je Pajević kao autorica narasla još i više (u pukoj tehnici pisanja, ali i hrabrosti i slobodi), ostajući pritom i dalje, mudro, taknoćutno, djetinje oko. Trenutno ne znamo koliko će obustava života kojeg smo poznavali trajati i što dolazi poslije njega. Na situaciju imamo iznimno malo utjecaja. Način da se lakše nosimo s ovom situacijom je prestati same sebe činiti histeričnima stalnim sudjelovanjem u buci pogrešnih i pravih informacija. Prihvatimo da većinu toga ne znamo, pomirimo se sa činjenicom da će svijet uvijek biti veći od našeg uma, ali da naše srce može biti veće od straha, sklonimo se na sigurno kako ne bismo ugrožavali sebe i druge te otvorimo svoje oči za čarobne, male stvari koje se događaju posvuda oko nas.
Alen Brlek – Sang
Simptom: beznađe
Lijek: dobrota
S užitkom sam mnogo puta pročitala Alenove prethodne knjige – "Meta(k)morfoze" i "Pratišinu", koje s novoobjavljenim "Sangom" čine svojevrsnu trilogiju. Sam autor kaže da ove knjige predstavljaju fokus na um, duh i tijelo. "Sang" je, dakle, njegova treća knjiga i, kao i prethodne, odiše mirnoćom i tihom, unutarnjom snagom u čijem se središtu nalazi dobrota. U knjigama Alena Brleka prisutan je neobičan odnos prema svijetu – njegov lirski subjekt pati jer mu svijet koji sam sebe uništava nanosi bol, ali u isto vrijeme, on iz te boli, kroz trpljenje, pokušava pronaći snagu da voli, kako bi ljubavlju spasio svijet. U danima smo kad trebamo pronaći snagu u sebi da volimo i suosjećamo s vrstom koja dovodi svoj planet do ruba katastrofe, da sami sebe zatvorimo u svoje male stanove kako bismo spriječili daljnje stradanje najštetnije vrste u povijesti planeta. Brlekove knjige izvrstan su primjer toga kako u sebi pronaći snagu da volimo svijet ne unatoč tome što nas rastužuje, nego baš zato - kako bismo mu mogli pomoći.
Monika Herceg – Lovostaj.
Simptom: nemoć
Lijek: rad na dobrobit sebe i drugih
Činjenica je da su nam se životi promijenili i da će se uskoro promijeniti još i više. Kome se ne bježi niti ne trpi, njemu preostaje – aktivna pobuna. Bilo da se bunimo "za sebe", govoreći na glas da ne pristajemo biti prestrašene, pasivne žrtve, nego "krojači svoje sudbine", ili da se bunimo "s drugima", organizirajući se i djelujući kako znamo i koliko možemo – postoji mnogo načina da, živeći svoju istinu, promijenimo ili sebe ili situaciju oko sebe. Nakon "Početnih koordinata", gdje je Herceg ispisivala povijest identiteta djevojčice, ona u knjizi "Lovostaj." daje glas zaboravljenim ženama, zlostavljanim ženama, monstruoznim ženama i običnim ženama koje su svuda oko nas. Preuzimajući na sebe kolektivni identitet, govori o svojoj vlastitoj istini. Ova knjiga može biti inspiracija za sve one koji su odlučili karantenu koristiti produktivno – ili u radu na sebi, kako bismo bili bolje i autentičnije osobe, ili u radu na dobrobit drugih, poput volonterskih odlazaka u trgovinu za starije osobe ili potpisivanja peticija protiv otkaza i smanjivanja radničkih prava.
Tri knjige – tri pristupa nošenju s problemima. Nije svaki način za svakoga, ali vjerujem da za svakoga postoji nešto. Neka nam je ljepote, snage i dobrote. I zdravlja – prvenstveno zdravlja.