Fascinacija prirodom oduvijek je dio umjetničkog stvaranja, a nema bogatije inspiracije nego u proljeće, kad se sve budi, cvate i mijenja. Uvijek ga čekamo željni sunca, cvijeća i slobode nakon duge zime, pa tako i ove godine, kad nas je snijeg iznenadio nakon što smo već bili spremni za kratke rukave. Ipak, sad bi sve trebalo krenuti kako treba, zelenilo i šarenilo prirode su nam na dohvat ruke. A dok čekamo i da se temperature malo podignu da možemo uživati u prirodi svaki dan, tu je umjetnost. Donosimo odmor za vaše oči - sedam sjajnih i golemih umjetničkih instalacija kojima prizivamo proljeće.
Jeff Koons: Tulipani
Buket golemih tulipana od obojenog nehrđajućeg čelika rad su slavnog umjetnika Jeffa Koonsa iz njegove serije "Celebration". U njoj od dječjih uspomena i masovno proizvedenih predmeta radi predimenzionirane skulpture. "Tulipani" su trenutno dio zbirke "Atlas" Fondazione Prada te se mogu vidjeti u njihovoj zgradi Torre u Milanu.
Yayoi Kusama: Vizionarski cvjetovi
Japanska multimedijalna umjetnica Yayoi Kusama poznata je po svojim psihodeličnim radovima, a ova serija samo je jedna od njezinih predimenzioniranih, šarenih cvjetova. Vizionarski cvjetovi bili su izloženi u muzeju grada Matsumota. "Tulipani Shangri-La" izloženi su u centru francuskog grada Lillea, dok je serija "Cvijeće koje cvjeta u ponoć" stajala u pariškom Jardins des Tuileries u sklopu njezine retrospektivne izložbe.
Petrit Halilaj: Gavranu i uraganima koji iz nepoznatih krajeva donose miris zaljubljenih ljudi
Prošlog ljeta umjetnik Petrit Halilaj pretvorio je madridsku Palacio de Cristal u dom njegovih golemih cvjetova. Staklenik su preuzeli cvjetovi izrađeni od čelika i bojanog platna, a između su postavljene hranilice za ptice i druge manje životinje iz parka Retiro u kojem se prostor nalazi. Cvijeće koje je izabrao ima simboliku - tu su forzicije, cvjetovi trešnje, ljiljani, palme, makovi i karanfili.
Carsten Höller: Naopaka soba gljiva
Također stalno izložen u milanskoj Fondazione Prada, rad Carstena Höllera sastoji se od velikih gljiva postavljenih naopako, na strop prostorije. Dio je većeg rada "Selo mogućnosti", koje je zapravo bio labirint koji je imao za cilj zbuniti posjetitelje - a jedan od elemenata su i gljive koje rastu naopako i stalno vise ljudima nad glavama.
TeamLab: Digitalno cvjetno prostranstvo
U fascinantnoj zgradi Mori u Tokiju smješten je muzej Borderless umjetničkog kolektiva TeamLab, u kojem se kroz digitalne projekcije ruše granice između umjetnosti, prirode i posjetitelja. Na čak 10.000 kvadratnih metara i uz pomoć 520 kompjutera i 470 projektora posjetitelji su uvučeni u svijet instalacija. "Digitalno cvjetno prostranstvo" bila je jedna od izložbi u ovom neobičnom muzeju. Projekcije cvjetnih motiva mijenjaju se u skladu s prisutnošću ljudi u prostoriji; primjerice, mijenjaju se ako osoba stane na određeno mjesto u sobi te je tako cijela izložba zapravo interaktivna.
Gerda Steiner i Jörg Lenzlinger: Delikatni cvjetni aranžman
Postavljen u sklopu velike izložbe "Dear To Me" arhitekta Petera Zumthora u bečkoj Kunsthaus Bregenz, "Delikatni cvjetni aranžman" djelo je umjetničkog para Gerde Steiner i Jörga Lenzlingera. Na posljednjem katu galerije umjetnici su postavili velik broj delikatnih, nježnih cvjetova u formi mobila, odnosno spuštali su se sa stropa, šireći se vertikalno i horizontalno, po cijeloj prostoriji.
Isa Genzken: Dvije orhideje u cvatu
Visoke 10 i 8,5 metara, dvije orhideje umjetnice Ise Genzken postavljene su na ulaz u njujorški Central Park 2016., a premijerno su predstavljene godinu ranije na venecijanskom Biennaleu. Usprkos konstrukciji od nehrđajućeg čelika, goleme orhideje izgledaju nježno i osjetljivo te su u kontrastu s njujorškim urbanim okolišem.