Asocijacije na sedamdesete mogu biti različite, točnije, potpuno suprotne. S jedne strane, tu je namještaj s uzorkom ili teksturom nalik samtu, prekriven plastičnom folijom. S druge, tu su raznobojne tapete koje podižu energiju prostorije. Zatim, iritantno upadljiva narančasta koja zrači jeftinom i, priznajmo, ružnom estetikom - ona koja podsjeća na stolice u čekaonicama u ambulantama. No, opet, tu su neodoljivi, glomazni, topli tepisi i udobni kockasti naslonjači... Sedamdesete su na neki neobičan način spoj estetike ružnoće i odnedavno poželjne "više je više" metode dekoracije interijera, spoj lude, otkačene i nesebično tolerantne vibre, s onim kreativnim neredom i nostalgijom za danima kad je sve bilo jednostavnije.
U poplavi greige estetike, sivih i minimalističkih dnevnih boravaka, kupaonica s walk-in showerom i umivaonicima tankih i ravnih linija, nije čudo da se stil sedamdesetih vratio kao poželjan. Ima li ljepše, romantičnije dekoracije od starinskog telefona na žicu s kružnim brojilom? Ima li slađe "provokacije" od prugastih tapeta u kuhinji? Sedamdesete su se vratile na velika vrata u svakoj sferi - nosimo ih u sklopu modnih kreacija, disco trendovi preplavili su make-up industriju, a vraćaju se i ondašnje frizure. U vrijeme inflacije i iznosa stanarina koje se ne usudimo ni izgovoriti, nije ni čudo da se okrećemo predmetima koji su izrađeni da traju i namještaju koji će pozivati na udoban, produljeni odmor, a ne na pristojnost, servilnost i sterilnost.
Dizajner interijera Mischa Couvrette za Vogue je početkom godine najavio povratak prednosti teksture u odnosu na formu, odnosno jednostavnost oblika prekrivenih mekšim, obojenim materijalima, baš kao što je to bio običaj u sedamdesetima. "Vidimo i više teksturiranih tkanina, geometrijskih oblika i uzoraka te su češći višenamjenski komadi i prostori. Obilježja dizajna sedamdesetih uključuju unošenje prirode u zatvorene prostore, materijale poput baršuna i ratana i tapete s uzorkom." Nije, srećom, najavio povratak zloglasne narančaste i pretjeranu upotrebu plastičnih dekoracija, ali je zato naglasio da s količinom biljaka u stanu nije moguće pretjerati vodi li se navedenom estetikom. U kombinaciji s drvenim, masivnim, niskim stolićima ili komodama s obiljem ladica, može se postići sasvim solidna reinkarnacija interijera toga desetljeća.
Još je jedan razlog zašto sedamdesete bude toliki interes i ljubav potrošača. Radi se o desetljeću u kojem se, riječima Tiffany Howell, osnivačice tvrtke za dizajn interijera Night Palm, "probudila ljubav prema izležavanju". To znači da je udobnost prioritet pred estetikom, da prevladavaju topli materijali, što podrazumijeva i "kič" kojim ponekad znaju rezultirati pliš i baršun. Onima koji si mogu priuštiti samo jedan komad namještaja, a jako im se sviđa stil sedamdesetih, definitivno preporučujemo masivnu policu za knjige od prirodnog materijala. Uložite, dakle, u policu, u niz šarenih jastučića različite teksture i oblika te eventualno prekrivač za naslonjač ili kauč, i dnevni će se boravak pretvoriti u vremeplov.