Jeste li znali da se na Kvarneru održava jedan od najvećih i najpoznatijih karnevalskih događanja u Europi i svijetu, koji je uvršten i na listu 500 najvažnijih i najatraktivnijih svjetskih događanja u Europi prema ocjeni Sunday Timesa (Top 500 European Events)? To je međunarodni Riječki karneval. Rijeka, sam po sebi specifičan grad, ima još ono „nešto“ što je razlikuje od ostatka svijeta. To „nešto“ je peto godišnje doba, a ime mu je karneval, Riječki karneval. Nažalost, ove godine je Riječki karneval odgođen na ljeto zbog epidemiološke situacije, ali Kvarner je i dalje prepun sadržaja u karnevalskom periodu.
A znate li da su zvončari, i to Halubajski zvončari s područja Kastavštine, uvršteni na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine?
Tradicija zvončara seže čak do prapovijesti, a kroz godine postali su najprepoznatljiviji sudionici karnevalskih događanja, i to ne samo na Kvarneru već širom Hrvatske. Na području Kvarnera puno je zvončarskih skupina, i zahvaljujući njima očuvana je ova stara folklorna tradicija. Iako je svaka zvončarska skupina različita, zajedničko im je to da su zaogrnuti ovčjim krznom, glave su im prekrivene ili zastrašujućom životinjskom maskom ili klobukom (šeširom) pokrivenim papirnatim cvijećem ili čak raznobojnim papirnatim trakama. Uz prodorne zvukove malih ili velikih zvona tjeraju zimu i zle zimske sile, i tako su do danas zvončari ostali jasna najava da zima uskoro završava i da dolazi proljeće.
Karneval (ili kako se to u lokalnom žargonu kaže: „maškare“) na Kvarneru službeno kreće 17. siječnja (na blagdan sv. Antona ili kako bi to lokalci rekli na Antonju), a završava na Pepelnicu. U to vrijeme na Kvarneru sve se vrti oko karnevala odnosno maškara, koje za vrijeme svoje kratke vladavine postaju način života ovdašnjih ljudi. Sastoji se od niza događanja i maškaranih povorki.
Ove godine odgođena Riječka povorka svake godine okuplja sve veći broj sudionika i posjetitelja iz zemlje i inozemstva i tako broji na desetke tisuća maskiranih sudionika, te preko 100 tisuća gledatelja. Snimke Povorke u svijet odlaze i putem „live“ prijenosa.
Gotovo svaki grad i svako mjesto na Kvarneru u vrijeme dok traje karneval ima svoja događanja, zabave i specifične običaje. Iako se posljednje dvije godine sve odvija o otežanim uvjetima i okolnostima, a veliki dio događanja se zbog epidemioloških mjera i otkazuje, naši prijedlozi, kroz koje ćete najbolje doživjeti karneval su:
Maškarani auto rally Pariz - Bakar, parodija na svjetski poznati rally „Pariz-Dakar“
Halubajski karneval - Noćni karneval u Viškovu
Balinjerada u Opatiji, maškarano natjecanje na vozilima na kugličnim ležajevima, koje jure niz glavnu opatijsku ulicu…
Velika maškarana povorka u Crikvenici
Crikvenica ima dugu maškaranu tradiciju, a organizirane maškare u Crikvenici datiraju još od 1895. godine. Najveselije doba u Crikvenici u 2022. godini će trajati od 8. siječnja do 2. ožujka.
Uz zabavni program za mlade i stare, tijekom “vladavine maškara” u Crikvenici prezentiraju se tradicija i običaji kao što je izrada i spaljivanje mesopusta, čitanje šentence te organizacija velike i dječje maškarane povorke u centru grada.
Šumske maškare u Gorskom Kotaru
Vrijeme karnevala i atraktivnog maskiranja u neodoljivom Gorskom kotaru obilježit će ciljana događanja no jedno od najznačajnijih tradicijskih događanja je Pust crnoluških Pesnika. U Crnom Lugu, malom goranskom selu smještenom u podnožju Nacionalnog parka Risnjak iz svojih domova izlaze crnoluški Pesniki, atraktivni zvončari, koji su proglašeni nematerijalnom kulturnom baštinom Hrvatske.
Pesniki su drevni crnoluški zvončari, jedini zvončari Gorskog kotara i vjerojatno najstariji zvončari cijelog riječkog područja, koji su od nedavno i zaštićeno, nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske.
Smotra zvončara u Matuljima, gdje možete vidjeti i upoznati sve ono što čini zvončare - zvončarska kola, pokreti, nošnje, pratnja… Matulji se inače smatraju centrom zvončarske tradicije u Europi, a želite li saznati nešto više o zvončarskim grupama s Kvarnera, njihovim običajima i pohodima, posjetite Zvončarsku muzejsku zbirku u obližnjem mjestu Rukavac.
Smotra pusnih zastava i spaljivanje rakete te lansiranje Gobota, Mošćenička Draga.
Na kraju, ako ne stižete uhvatiti „zimski“ karneval, Kvarner ima i ljetne karnevale! I to među najpoznatijima su Međunarodni ljetni karneval u Novom vinodolskom i Ljetni karneval u Cresu na otoku Cresu, a ove godine i Riječki karneval koji će se iznimno održati na ljeto.