Veliki zaokret gastro scene

Sve više restorana okreće se vegan i plant based ponudi

18. siječanj 2022.

Fotografija: IMAXtree

Čini se da će u 2022. godini vodeći trend, ali i pojam luksuznog lifestylea, biti održiv i ekološki osviješten način življenja - od odgovornih i održivih modnih odabira do kozmetičkih preparata koji su veganski i rađeni u ekološkom duhu, do smanjenog korištenja automobila i na koncu, plant based ili veganske prehrane.

Do nedavno se održivim lifestyleom smatralo korištenje platnene vrećice za shopping i razvrstavanje otpada, no promjene prema održivosti kreću se sve brže i brže. Početak godine je tako, umjesto za klasične novogodišnje odluke postao rezerviran i znan kao Veganuary - siječanj je mjesec u kojem je trend na mjesec dana postati vegan. Cilj je barem tih mjesec dana iz prehrane izbaciti meso i hranu životinjskog podrijetla, na što se iz godine u godinu odvaži sve veći broj osoba. Dijelom zbog trenda kao takvog, kao i zbog pritiska koji dolazi s društvenih mreža i medija, onog "kad svi to rade, i ja ću". Sve veći broj vegana, ali i popularnost Veganuaryja, potaknuli su i promjene u gastro industriji pa sada mnogo lakše neko ikad prije možete u ponudi restorana naći veganske i plant based menije, koji su napokon više od ponude "priloga" poput povrća sa žara i salata. 

Chefovi svjetskog glasa i restorani okićeni Michelinovim zvjezdicama počeli su na prvo mjesto stavljati biljke u svojim menijima i dokazivati da hrana itekako može biti kreativna i bez mesa. Tako je lani cijenjenu Michelin zvjezdicu prvi puta dobio veganski restoran ONA (origine non-animale) koji vodi francuska chefica Claire Vallée. Sjetimo se, i prošlogodišnja Met Gala svojim uzvanicima je na stolu servirala isključivo plant based jela, što nam govori da zeleni gastro pokret napokon uzima veći zamah na mainstream sceni u cijelom svijetu. Vođeni time, istražili smo svjetsku i domaću ponudu i izdvojili neke od poznatih veganskih i vegetarijanskih restorana koji spravljaju kreativne delicije u kojima nema traga mesu. 

Jedna od poznatih destinacija je pariški L'Arpège koji je svojevremeno posluživao crveno meso, no 2001. godine chef Alain Passard prelazi na vegetarijanski meni, što je tada bio revolucionaran potez. Chef Rasmus Kofoed iz danskog Geraniuma, koji se već nekoliko puta našao visoko na popisu najboljih svjetskih restorana, nedavno je objavio kako više neće posluživati meso i predstavio jelovnik baziran na biljnim i ribljim namirnicama. 

Talijanski restoran smješten u Milanu, Joia, pod chefom Pietrom Leemannom također nosi Michelinovu zvjezdicu, a bazira se na organskim proizvodima bez onih životinjskog podrijetla. Njegova filozofija prirodne kuhinje proizlazi iz putovanja po Europi i Aziji i prihvaćanju veganskog načina života kao koraka unaprijed. Ravioli punjeni špinatom i koprivom, vrganji, mousse od čokolade i avokada nalaze se u ponudi, a svježi proizvodi dolaze ravno s lokalnih poljoprivrednih farmi. 

Doug McMaster smatra se chefom inovatorom čiji londonski restoran Silo nudi pretežno vegetarijansku hranu te radi po zero waste principu. 

"Prehrambena industrija u posljednjih pola stoljeća proizvodi nevjerojatnu količinu otpada, primarno zbog industrijalizacije i sistema koji nudi toliko izbora. Ne zaboravimo niti na ogromnu količinu ambalaže koja završava na otpadu. Naš cilj je ponuditi odličnu hranu bez viška i otpada", kazao je u jednom razgovoru. Jelovnik se sastoji od neprocesirane hrane koja je sezonska i cjelovito spremana kako bi se eliminirao otpad i sačuvali nutrijenti. Koriste brašno, zobeno mlijeko i maslac iz vlastite proizvodnje.   

Iako puno sporije, gastronomska vege scena sve je bujnija i na našem području, na oduševljenje svih onih koji su takav način života prakticirali i prije nego se on počeo smatrati trendom. Popis mjesta na kojima se poslužuju plant based jelovnici do sada je bio oskudan, no ova scena iznjedrila je zanimljiva imena koja će primamiti i one koji o veganstvu ili vegetarijanstvu nisu ni razmišljali. 

Plant Punk nedavno je otvorio vrata u Zagrebu, a iza njega stoji na gastro sceni poznata Maja Bučić, nekadašnja vlasnica Beštije. Ponuda je bazirana na sezonskom povrću i žitaricama u obliku street fooda, što je osvježenje na domaćoj sceni. Jedan od prvih zagrebačkih restorana koji nudi organsku i vege ponudu jela je Zrno bio bistro, inače vlasnik i vlastite eko farme s koje dolaze svježi sastojci. Simple Green by Jelena i Falafel etc. još su neke od poznatih domaćih destinacija.

Valja spomenuti i veganski lokal kojeg su pokrenuli Martina Ratković i Nino Huzjak - VeganKO je fast food smješten u Masarykovoj ulici u Zagrebu i nova je destinacija za sve obožavatelje ovakvih slastica. Oaza veganskih jela je i zagrebački Vegehop gdje možete pojesti primjerice domaće njoke od cous-cousa s dimljenim tofuom, integralnu tjesteninu, falafel ili konoplja burger. OAZA Joyful Kitchen bazira se na nutritivnoj i balansiranoj prehrani koja je ujedno i plant based.

image

Fotografija: Unsplash

Iako se Veganuary odnosi samo na veganstvo u siječnju i ne podrazumijeva usvajanje takvog stila života, takav plan prehrane - ako ga ne želite u potpunosti usvojiti - možete barem povremeno uključiti u svoj život kroz cijelu godinu. Trebali bismo težiti promišljenom biranju odjeće, kozmetike, razmišljati o načinima kojima možemo napraviti bolje za svijet oko sebe, pa iako se čini da malim odlukama ne možemo napraviti promjenu, možemo barem dati sve od sebe da živimo u skladu s prirodom.