Vjerojatno postoji barem jedan zidni sat iz vašeg djetinjstva kojeg se sjećate. Možda je u dnevnom boravku vaših roditelja stajao jedan s drvenim okvirom i rimskim brojkama na kojem ste učili čitati vrijeme ili je u hodniku kod bake i djeda stajao masivni sat s kukavicom koja je izlijetala svakih sat vremena.
Osim što nam govore točno vrijeme, satovi su i dizajnerski bitni, ali i često postanu središnji dio doma te se uz njih emocionalno vežemo. Danas, kad smo bombardirani digitalnim oblikom vremena, možda ne bi bilo loše vratiti taj analogni podsjetnik u naše domove i stvoriti nove uspomene.
"Vrijeme je jedno od rijetkih stvari koje u konačnici može odrediti pravu kvalitetu objekta", rekao je Richard Sapper, jedan od najvažnijih dizajnera satova 20. stoljeća, koji je napravio brojne klasike. Neki od njih još uvijek se proizvode, kao što je stolni sat Static koji je dizajnirao za Lorenz još u šezdesetima.
No, vratimo se na nostalgiju - zašto ne biste vratili starinske, klasične satove u svoj dom - ali, s malenim pomakom? Oni s rimskim brojkama automatski daju vintage vibru, pogotovo ako imaju drveni okvir i zlatne detalje.
Ako niste preveliki fan retro stila, metalni satovi s rimskim brojkama i bez podloge odličan su izbor jer izgledaju puno modernije i mogu se uklopiti u većinu stilova uređenja.
Osim rimskih brojki, retro štih daju i drugačiji, pomaknuti oblici satova, primjerice oni koji izgledaju kao da su stolni, poput starinske budilice ili oni koji podsjećaju na kolodvorske satove, s običnim crticama umjesto brojeva. Obavezno su okrugli i često imaju zaobljena stakla, a umjesto crtica izaberite one koji imaju retro font brojki.
Osim stilom, možete se poigrati i veličinom - predimenzionirani satovi posebna su dekoracija uz koju nećete morati previše razmišljati. Osim njih, na zidu ne morate imati ništa, a ponekad čak i u cijelom dijelu te sobe - u tom slučaju ih dodatno možete naglasiti rasvjetom.