Kintsugi tehnika

Biste li nosili nakit od polomljenih dragulja?

Prestižni talijanski brend Pomellato originalnu je kolekciju proizveo pomoću drevne japanske tehnike, spajanjem krhotina dragog kamenja koje se polomilo tijekom raznih procedura. Na taj način svaki komad postaje unikatan i simboličan, a iza cijele ideje stoji filozofija slavljenja nesavršenosti.

01. travanj 2022.
Paula Goleš Babić
Paula Goleš Babić

Fotografije: Pomellato

Da je zero waste politika ona kojoj trebamo naginjati, a da težnja za održivošću ne smije zaobići ni industriju nakita dokazuje Pomellato, prestižni talijanski brend koji se unatrag godinu dana bavi i recikliranjem dragog kamenja. Umjesto da ih odbace, dragulje koji se prilikom obrade slome, pretvaraju u sasvim specifične, prekrasne i unikatne komade. Pritom se služe drevnom japanskom tehnikom kintsugi, obično korištenom na keramici. Ona uključuje sok biljke ruj (azijska vrsta drveća poznata i pod nazivom "Kinesko drvo laka") koji se pretvara u ljepilo odnosno lak, koji će se kasnije upotrijebiti za spajanje razlomljenih dijelova dragulja. Nakon dugotrajnog i nježnog sušenja, lomovi se naglašavaju zlatom u prahu ili drugim plemenitim metalima. Ovaj se luksuzni nakit inače može pronaći samo u odabranim poslovnicama Pomellata, ali će zato ove godine biti izložen u sklopu Homo Fabera, sajma dizajna i obrtništva koji se održava svake dvije godine u Veneciji.

Vincenzo Castaldo, kretaivni direktor Pomellata, došao je na ideju ovakvog pristupa obradi dragulja u kolaboraciji s Mayom Higuchi, stručnjakinjom za umjetnost kintsugija iz Tokija. Napustivši sferu poznatog koja je uključivala simetriju i savršenstvo, tvrtka je dokazala svoju inovativnost, a time i vrijednost. Imperfekcije koje se ne samo prihvaćaju, već i naglašavaju, nedostaci koji se pretvaraju u umjetnost, slomljeno drago kamenje koje postaje sinonimom autentičnosti dizajna, nešto su što ovu Pomellatovu kolekciju zaista čini jedinstvenom. Delikatna izrada takvog nakita, vrijeme koje je za nju potrebno i krhkost samog procesa razlog su i visokim cijenama komada, a cifre se kreću između sedam i sedamnaest tisuća eura.

"Privukla me elegancija japanskog razmišljanja i ideja da nešto slomljeno može postati dragocjenije kroz ovaj ritual popravljanja. Ideja slavljenja ožiljaka kao odraza snage kroz iscjeljenje vrlo je suvremena filozofija. A prenamjena umjesto odbacivanja toliko je relevantna za naše živote i našu predanost održivosti. Bio sam inspiriran vlastitim ciljem da kintsugi donesem u Pomellato i iako su Milano i Tokio možda udaljeni mnogo milja, dijelimo poetsku i neuobičajenu viziju ljepote nad umjetnički savršenim idealom i oboje prihvaćamo raznolikost i nesavršenost na sličan način", izjavio je Castaldo.

Osim što su fokusirani na održivost i etiku, Pomellato je tvrtka poznata po nebrojenim inicijativama za borbu protiv nasilja nad ženama, kao i za potporu njihovom osnaživanju. Utoliko i žive filozofiju svoje Kintsugi capsule kolekcije kojom daju do znanja da nesavršenost može biti - i jest - prekrasna, maštovita i originalna, i da ono što se slomi ne treba biti odbačeno već popravljeno, njegovano i pozlaćeno. Kolekcija demonstrira ono što bi se trebalo podrazumijevati: da tajna luksuza nije u ponovljivim obrascima i potpunoj harmoniji materijala, već u nesavršenstvu i unikatnosti. Više o dizajnu i procesu izrade možete saznati na službenim stranicama brenda, kao i na stranicama festivala.