Osim po kvalitetan i zanimljiv sadržaj te eventualno moralnu pouku, pred ekrane odnosno kadrove TV serija s vremena na vrijeme navratimo i u potrazi za modnom inspiracijom. Pri tome posebno volimo one serije koje su smještene u prošla desetljeća, koje nas poput vremeplova transportiraju u neko drugo vrijeme, druge običaje, stilove i ukuse. Gledajući žene na ekranima i njihove različite karaktere svatko bi mogao preispitati i viziju sebe. Što meni znači moja ženstvenost? Koliko je kulturološki uvjetovana? Koliko je autentična? Na koji se način prikazujem svijetu - i podilazi li to ili odudara od društvenih normi? Sve su to pitanja koja bismo si mogli postavljati gledajući protagonistice kojima se divimo. Pri izgradnji karaktera, uloga kostimografa je ogromna. Svaki komad odjeće koju osoba nosi šapuće nam nešto o društvenim trendovima i odnosu te osobe spram njih. Kostimograf uvijek mora biti budan i točno znati prepoznati granicu između pretjerivanja i nedovoljne upečatljivosti. Pogledajmo, primjerice, nakit u kontekstu mafijaške obitelji "Sopranosa": jedna ili dvije narukvice viška, i ono što je kulturna odrednica za čas bi se pretvorilo u karikaturu, stereotipizaciju i kič.
Kao inspiraciju za dobar TV sadržaj, ali i za eksperimentiranje s modnim pravilima, donosimo vam 5 outfita nadahnutih različitim serijama: "Momci s Madisona", "Obitelj Soprano", "Damin gambit", "Emily u Parizu" i "Peaky Blinders". Neka vas ne prepadne to što su neke od njih smještene u nešto dalju povijest; nije loše svako toliko preispitati granice svojih konvencija i dozvoliti si prekoračiti ih.
Momci s Madisona
Žene iz "Momaka s Madisona" oduzimaju dah od prvog do zadnjeg kadra serije. Je li riječ o šezdesetima ili o miljeu unutar kojeg se te žene kreću (sve su, više-manje, nezadovoljne kućanice s relativno dobrostojećim muževima i viškom slobodnog vremena), pitanje je, ali ono što je sigurno je to da stil njihova odijevanja budi u gledatelju, odnosno gledateljici, instant inspiraciju. Janie Bryant, kostimografkinja serije, dvaput je osvojila Costume Designers Guild Awards te bila više puta nominirana za Emmyja.
Iako se moda šezdesetih mijenja iz godine u godinu, serijom uglavnom dominiraju midi i mini haljine s raskošnim uzorcima koji izuzetno laskaju figuri, kaputići od tvida s prigodnim šeširićima, niske potpetice, šeširi i marame koje se vežu oko vrata. Posebno su čest gost u seriji one neodoljive haljine s kragnama i uskim strukom koje se lepršavo šire prema dnu. Buntovne i nešto hrabrije žene nosit će uske haljine pencil kroja, čija tkanina potpuno prianja uz tijelo.
Obitelj Soprano
Y2k moda već je neko vrijeme u opticaju, a s njom i kič, boje i disco estetika. No moda devedesetih i ranih dvijetisućitih pretežito se veže uz mladost i nezrelost (u najboljem mogućem smislu), a ono što su tih godina nosile gospođe razlikuje se od onoga što su nosili mladi. Najbolje se to vidi pogleda li se seriju "Obitelj Soprano", u kojoj ćemo mladu Adrianu la Cervu gledati u najminijaturnijim mogućim suknjama, topićima i štiklama, dok će se Carmela Soprano i žene iz njenog miljea pretežito držati pletiva, "mom" hlača i dijamantnog nakita s religijskim oznakama.
Carmela Soprano i njene prijateljice za vrijeme čitave serije plešu po granici elegancije i kiča, čednosti i seksepila, profinjenosti i neukusa. Dekolte je must have, šljokica što više to bolje, a manikura je uvijek on point. Povremeno im se kroz outfite provuče neki otrcani komad, kojim se naglašava njihova nepripadnost klasi kojoj očajnički žele pripadati. Stil odijevanja ženskih likova vrlo je važan za karakterizaciju: sve su to, naime, kućanice, koje su svoj moral i poštenje prodale za luksuzan život "bez brige i pameti", a to se na njihove outfite odražava tako što će često izabrati ono što vrišti overpriced, a dijamante i bisere će nositi i uz trenirku.
Damin Gambit
Iako se "Damin gambit" poput "Momaka s Madisona" događa pretežito u šezdesetima, razlika počiva u krugu unutar kojeg se kreće protagonistica. Beth Harmon nije kućanica, a njena dužnost nije isključivo zadovoljiti društvene (i muževe) norme. Upravo zato ona modu i ne njeguje na način na koji to čini Betty Draper iz "Momaka". Harmon će pretežito izabrati monokromne komade u tamnijim nijansama koje neće odvlačiti pažnju od zadatka koji je pred njom. Ona odjećom neće impresionirati niti provocirati standarde, a upravo ta nenametljivost i osvaja.
Klasične suknje i haljine, dolčevite i elegantne, dostojanstvene cipele u stilu šezdesetih ono su što tražite želite li rekreirati stil iz "Daminog gambita". Držat ćete se pretežito tamnijih i neutralnijih tonova poput sive, crne ili tamno crvene, ali ćete dinamiku povremeno razbiti svijetlim ili pastelno ružičastim kaputom. Ženstvenost iz čitave priče ne izostaje: ona počiva na suptilnoj i skromnoj profinjenosti, na redukciji detalja i nakita koja poručuje - nije mi važno kako izgledam, i zato izgledam sjajno.
Emily u Parizu
Slatko. Romantično. Šareno. Vedro. Dinamično. Katkad jednostavno - češće over the top. Suvremeno. Mladenačko. Znali biste o kojoj seriji govorimo i bez da ste pročitali podnaslov! "Emily u Parizu" serija je zbog koje se osjećamo jednostavno krivima kad za izlazak do grada odaberemo traperice i jednostavnu majicu, a cipele u zadnji čas zamijenimo tenisicama. Emily će, naprotiv, pristajati na kompromis na planu udobnosti, pod cijenu outfita od milijun dolara. Neki će ga obožavati, neki mrziti - ali svatko će o njemu imati mišljenje.
Emily hrabro miješa boje i printove, kao i stilove različitih desetljeća. Za nju ne postoji jedna, konkretna vizija ženstvenosti, već se čini kao da je usklađuje s dnevnim raspoloženjem. Katkad, biti ženstven za nju znači biti stereotipno girly. Katkad ona predstavlja bunt i drskost. Ubacite u garderobu neke klasične "francuske" komade poput veste na pruge ili beretke, gurnite te tenisice duboko u ormar i prepustite se čarima visokih potpetica i nemojte se bojati spojiti ono što su vam stoljećima govorili da je nespojivo. Pariz ionako ne poznaje konvencije.
Peaky Blinders
Posljednja sezona serije "Peaky Blinders" smještena je u četrdesete. Za modu, to znači samo jedno: clean siluete, broševi, šeširi, salonke s remenčićem i, najvažnije, krzno. Gomile, gomile krzna. Šal, kaput, rukavice, kapa - nije važno, samo da se ističe! Oblačiti se po uzoru na estetiku "Blindersa" znači, nažalost, pozdraviti se sa žarkim bojama, ali i to podrazumijeva određene prednosti. Neutralnije boje donose sa sobom pregršt modnih izazova, a na vama je da odaberete na što se želite prefokusirati. Dodaci, nakit, cipele? Torba usklađena s kožnim rukavicama?
Kad govorimo o "Blindersima", također govorimo o likovima iz visokog društva. Otmjene žene s nosom u oblacima beskrupulozno šeću scenom i svaki komad koji nose kao da govori "Makni mi se s puta". Njihova "klasa" reflektira se u slijepom poštovanju trendova (koje si, za razliku od danas, onda nisu svi mogli priuštiti slijediti), u onome što danas zovemo officecoreom. Dobar se dio njihovoga stila može rekreirati i predmetima koje vjerojatno već posjedujete kod kuće: salonke i karirani sako odličan su početak, kao i dolčevita zagasite boje. Još samo prokopajte bakinu kutiju s nakitom, i već ste tamo!