Ekološka kriza i sve više govora o zaštiti okoliša konačno je potaknulo razgovore o tome kako se tekstilna industrija može transformirati iz jednog od najvećih zagađivača u onoga koji to naprosto više neće biti. O tome kako treba kupovati manje, ali kvalitetnije priča se već neko vrijeme, a i second hand odjeća konačno je dobila svoj dio kolača. A s pojavom koronavirusa, transformacijski razgovori samo su se nastavili. Što moda može učiniti za nas i kako nam može pomoći u borbi protiv širenja pandemije? Je li konačno došlo vrijeme da funkcionalnost preuzme vodstvo nad pojavnošću?
Viroblock tehnologija švicarske tvrtke HeiQ inovacija je koja se razvijala godinama, no sve donedavno nikad nije bila prioritet, pogotovo u komercijalnoj proizvodnji. Prvo se počela koristiti, dakako, u medicini, pa tako postoje maske koje ubijaju viruse, posebno Covid-19, a HeiQ je nedavno sklopio ugovor s Albini Grupom, talijanskim distributerom tekstila i tkanina koji opskrbljuje luksuzne brendove kao što su Prada, Armani i grupacija Kering.
Viroblock tehnologiju švicarske tvrtke HeiQ koristi i pakistanski proizvođač trapera Denim Mills za svoje brendove DL1961 i Warp+Weft; od listopada će svaki par traperica ova dva brenda imati Viroblock tehnologiju.
Viroblock je nevidljivi sloj tekućine na bazi srebra koji se nanosi na tekstil tijekom proizvodnje te u roku od 30 minuta ubija virus COV-SARS-2, odnosno koronavirus. Na tkanini ostaje nakon otprilike 30 pranja, a radi se na tome da bude još izdržljivija.
"Ako uvodimo ovaj koncept funkcionalne mode potrošačima, ljestvica se podiže. Postavljaju se novi standardi za to kako se odjeća treba proizvoditi i koja bi trebala biti njezina funkcija. Ako vaša odjeća nije vaš štit i uniforma, granica između vas i svijeta, koji je uopće njezin smisao? Jedna je stvar nositi nešto kako bismo pokazali svoj stil, a posve druga nositi nešto što te zapravo štiti", rekla je Sarah Ahmed, dizajnerica brendova DL1961 i Warp+Weft.
Posve je razumljivo zašto se ova inovativna tehnologija počela koristiti prvo na trapericama. Radi se o svakodnevnom, vrlo običnom komadu odjeće koji svatko posjeduje i kojeg nosimo u svim prilikama. Na takvim komadima zaštita nam najviše i treba. No, demokratičnost u modnoj industriji otišla je u posljednjih nekoliko godina u smjer koji nimalo nije blagotvoran prema prirodi, pa ni zaposlenicima u industriji, kao ni krajnjim potrošačima. Proizvodi se jako puno toga, cijena rada je gotovo nepostojeća, zagađivanje okoliša nemjerljivo. Gomilamo stvari jer mislimo da tako treba, ali zapravo smo sve svjesniji da nema smisla imati prepun ormar odjeće koju nikad ne nosimo, a ono što nosimo ionako ima toliko ograničen rok trajanja da neka trajna mlijeka traju duže.
"Pandemija je stavila naglasak na funkcionalnost i shvaćamo koliko je važno imati manje odjeće, ali da je ona funkcionalna i kvalitetnija. Ako imate komad koji vas hladi, otporan je na vodu i antivirusan u isto vrijeme, možda možete kupiti samo jednu jaknu, a ne njih pet. U HeiQu radimo na tome da je svaka tkanina ne samo funkcionalna, nego i udobna. Za godinu dana mislim da će tržište izgledati drugačije, a funkcionalnost odjeće bit će nešto oko čega neće biti kompromisa", rekao je vlasnik HeiQa, Hoi Kwan Lam.
I Diesel radi na sličnoj stvari. Proizvođač traperica sa švedskim je Polygienom počeo raditi na ViralOff tkanini, koja će se primijeniti na odabranim komadima u Dieslovoj proljeće/ljeto 2021. kolekciji.
Polygiene je na antiviralnoj tkanini počeo raditi još prije 20 godina, kad je svijet prvi put pogodila epidemija SARS-a, a u posljednje vrijeme intenzivirali su rad. Za razliku od Viroblocka, oni kažu da njihova antiviralna tkanina ne gubi svoja svojstva pranjem i traje sve dok nosite komad odjeće.
O odjeći izrađenoj od bakra već smo pisali. Proizvodi je londonski brend Vollebak, a njihova Full Metal Jacket napravljena je od 11 km bakra, a osim što vas štiti od virusa i bakterija, otporna je na vodu i vjetar te, uvjerava proizvođač, jako udobna.
Naravno, sve to nije dovoljno, barem zasad. Još uvijek treba paziti na higijenu, držati distancu i nositi masku.
Čak i ako je mogućnost zaraze koronavirusom preko tkanine i naše odjeće puno manja nego kapljičnim putem, ipak je bolje biti siguran, zar ne?
No, nije samo antiviralna tehnologija postala gotovo svakodnevica. Odjeća može imati i druge blagotvorne funkcije. Dizajnerica Gabriele Hearst još 2017. stvorila je kolekciju od tkanine tretirane aloe verom, koja ne samo da je ultra mekana, nego i hidratizira vašu kožu dok je nosite. A HeiQ već ima prototipe za odjeću koja neutralizira tjelesne mirise (HeiQ Pure), termoregulacijsku odjeću koja vas doslovno hladi ako vam se tjelesna temperatura podigne (HeiQ Smart Temp), zatim onu koja odbija UVA i UVB zrake (HeiQ Sun Block) te koja odbija vodu (HeiQ Eco Dry).
Ukratko, moda bi, kao i naši ormari, u idućih nekoliko godina zaista mogli izgledati puno drugačije. Pitanje je samo koliko će ovakva zaštitna odjeća zaživjeti za svakodnevno korištenje te kome će sve biti dostupna. Trenutno je jako skupa i dostupna samo malenom broju onih koji si mogu priuštiti da kupuju manje, ali kvalitetnije.