Zašto toliko volimo tenisice? Udobne su, pristupačne cijenom i mogu se prilagoditi svakoj situaciji - to su tek neki od razloga. Očito je da su preuzele dominaciju u modnim igrama na svim poljima, ali posebno je zanimljiv status koji su stekle u muškoj modi 21. stoljeća. Živimo u vremenu u kojem su urbani i casual stilovi dosegli vrhunac, u kojem smo zbog mnoštva obaveza koje imamo u danu i kulture življenja koja trenutno vlada morali naučiti spojiti udobno s lijepim, a praktično s otmjenim. Posljedično tome, biramo outfite koji se mogu nositi u više prigoda, a granica između ležernog i formalnog sve je mutnija. Ljudi posežu za hrabrijim odabirima, kombiniraju ono što se nekoć smatralo nespojivim, a dress code je kao sintagma ostao rezerviran samo za najelitnije i najsvečanije evente.
Tenisice su ušle u stalni postav formalnih outfita. Posljedica je to, među ostalim, i rastakanja rodnih stereotipa i uloga. U osamdesetima, primjerice, kada je Wall Street procvjetao, muškarci su običavali nositi strogo poslovna odijela i konstantno odašiljati energiju samopouzdanog, ambicioznog i bogatog moćnika, ma kojim poslom se bavili. Odijelo se nosilo u većini ureda, a trendove su postavljali najbogatiji, koji su svojim outfitima htjeli to i pokazati. Dominantne boje bile su one tamne, cipele su bile must have, a ideja da bi netko mogao nositi sako s tenisicama bila je nezamisliva. Danas pretežito vlada stil koji ne samo da je casual, već teži tome da demonstrira nemar. Kao da se njime pokušava reći - da, bogat sam, ali tome ne pridajem nikakvu pažnju. I u taj se kontekst tenisice savršeno uklapaju.
I dok ćemo sakoe i košulje teško izgurati s popisa poželjnih svečanih komada, cipele su se među prvima našle - prekrižene. Postepen prijelaz iz strogo poslovnog u opušteni look zbivao se kroz nekoliko desetljeća, a jedan od ključnih događaja je i suradnja adidasa sa Stanom Smithom iz 1973., koja je rezultirala nastankom modela od kojeg se mnogi ne odvajaju ni dan danas. Bila je to prava revolucija što se tiče udobnosti i stila, a posebno ju je potaknuo i boom koji je fitness industrija doživjela osamdesetih i devedesetih. Tada se počela brisati granica između poslovnog i privatnog, sportskog i svakodnevnog, koja do danas ostaje izuzetno zamućena.
Osim što su manje udobne od tenisica, cipele su znatno skuplje i teže za održavanje. U vrijeme kada dominira fast fashion, jednostavno je privlačnije imati nekoliko jeftinijih komada koje kasnije možemo kombinirati u različitim situacijama, nego jedne kvalitetne koje ćemo nositi godinama. Osim toga, tu je i održavanje: tenisice ne traže da ih se tretira posebnim kremama i lakovima i puno ih je lakše očistiti, ili, još jednostavnije, zamijeniti novima.
I business casual se, kao i street fashion, prilagodio novim standardima. Tradicionalne ručne satove često zamjenjuju oni pametni, kravate i leptir mašne nerijetko izostaju iz kombinacija, a umjesto cipela, na nogama se nose tenisice. Muškarci više ne moraju biti isključivo strogi i uposleni, mogu biti i zaigrani, veseli i kreativni. Pri odabiru sakoa i odijela crna i siva prestaju biti dominantne boje, a čak i ako se odlučite za takve klasične komade, možete ih nadograditi hrabrijim istupima pri odabiru obuće.
Što se tenisica tiče, danas se može birati između modela koji teže izgledati nalik cipelama, bilo da prate njihov oblik ili materijal, i onih koji odstupaju od svih konvencija. Ako vam se ipak sviđa klasika, tražite brušenu kožu ili njenu imitaciju, slip-on komade ili visoke modele u bež, smeđoj ili tamno plavoj nijansi. Ako ste pak hrabriji, birajte one s karakterom - velikim džonovima i upečatljivim uzorcima.