Jeste li se ikad spremali za spoj i pokušavali složiti kombinaciju kojom biste stvorili dojam da ste se potrudili – ali ne previše, odnosno da ste se potrudili izgledati kao da se niste previše potrudili? Da se vidi da vam je stalo, ali i da ste opušteni i neopterećeni. Da izgledate pristojno i elegantno, ali kao da vam je to posve prirodno i usputno. Zbroj svih tih naizglednih kontradikcija tvori pojam sprezzatura - odnosno umijeće nonšalantnog odijevanja iza kojeg zapravo stoji poprilično složen, ali zabavan proces.
Sprezzatura se najčešće veže uz mušku modu. Razlog tome vjerojatno leži u samom podrijetlu pojma koji datira u petnaesto stoljeće, kada je Baldassare Castiglione svojim djelom "Dvorjanin" pokušao usmjeriti muškarce na dvorovima k određenom tipu oblačenja i ponašanja, a za koji je mislio da je primjeren za "gospodu". U modi ga je sredinom prošloga stoljeća popularizirao Gianni Agnelli – jedan od najuspješnijih i najbogatijih ondašnjih poduzetnika.
Dakle, od samog početka sprezzature, ona je vezana uz bogatstvo i luksuz. Bezbrižno odijevanje kao da poručuje: "Imam toliko novaca da mogu obući što god hoću i svejedno izgledati dobro." Ili: "Previše sam zauzet i važan da bih se sjetio zakopčati gumbe na ovratniku."
Međutim, postoji i drugo viđenje ovoga trenda, pogotovo u recentnije vrijeme kada su mu se ponovno okrenule mlađe generacije. U tom kontekstu sprezzatura djeluje kao otpor, ako ne i ruganje pretencioznom, ozbiljnom načinu odijevanja koji reflektira luksuz, moć i bogatstvo. U tom će slučaju isti ti raskopčani gumbi na ovratniku djelovati kao isplažen jezik u smjeru strogo zavezane kravate ili do u tančine ulaštenih cipela ozbiljnih direktora i poduzetnika.
Što čini sprezzaturu u modi? Fokus na sitnice. U detaljima je sva njena čar, i to ne samo u izboru već i u količini istih. Ako ih je premalo, prođu nezamijećeno. S druge strane, pretjerati znači potpuno promašiti cilj. Efet nonšalantnog oblačenja postiže se na razne načine. Nekoć su muškarci stavljali sat preko, umjesto ispod rukava košulje. Raskopčavali su gumbe na cipelama ili asimetrično namještali kravatu (ponekad je čak i utrpavali u hlače tako da izgleda kao da im je slučajno ostalo tako). Danas se sprezzatura više usmjerila ka kombiniranju traperica s trodjelnim odijelima ili odijela s tenisicama. Često se pažnja pridaje i kosi. Baš kao što cure znaju provesti sat vremena namještajući messy bun, tako se i dečki koji žele stvoriti dojam opuštenosti trude namjestiti kosu da izgleda kuštravo, neuredno i kao da su se tek probudili. Isto vrijedi i za bradu: mučkarci koji se odluče za ovaj stil često će se pojaviti neobrijani i "neuredne" brade.
Neizostavna stavka ovakvog stila je i stanje uma. Nehajan način odijevanja ne može samo tako proći kod bilo koga: casual vibra mora se emitirati i načinom hoda, gestama i spontanošću u pokretu i držanju. Odabrani odjevni predmeti moraju se uskladiti s općom lakoćom življenja: takav stil pristaje onim frajerima kakve svi želimo u društvu jer su opušteni, stylish i cool. No i s time se, naravno, može pretjerati, pa tako osoba koja je prenametljivo "opuštena" za čas postane naporna, a outfit koji je trebao proći kao usputan privuče i previše pažnje. Zato su, ponavljamo, najvažniji detalji.
Za kraj, važno je naglasiti da sprezzatura nije rješenje primjereno za baš sve prilike. Treba ju izostaviti iz striktno formalnih događanja kao što su važni sastanci s potencijalnim klijentima, razgovori za posao i pogrebi, jer ona podrazumijeva notu dječačkog, zaigranog šarma, a na takvim se susretima čovjek ne želi doimati neozbiljnim i neodgovornim. Ali zato je na vjenčanjima (posebice ljetnim), zabavama i - kako vidimo kod poznatih holivudskih glumaca - filmskim premijerama omiljeni odabir.