Velika Britanija zavijena je u crno nakon što kraljica Elizabeta II. preminula u 97. godini života. Prvi je britanski monarh s vladavinom dugom 70 godina, a s danom njezine smrti u Britaniji kreće desetodnevno žalovanje.
U medijima se spominjala i u modnom kontekstu, no odjeću je shvaćala i koristila kao alat komunikacije prilikom izvršavanja svojih dužnosti. Spretno je koristila snagu odjevnih kombinacija koje su više od stilskog elementa nosile simboliku i poruku, a zaslužna je i za pojam "diplomatskog odijevanja", korištenja mode kao sredstva neverbalne komunikacije. Primjerice, pri posjetu Kanadi 1951. i 2010., nosila je broš u obliku javorovog lista koji je pripadao njezinoj majci, kraljici Elizabeti koja je kasnije postala poznata kao Kraljica Majka. Za nebrojenih posjeta drugim zemljama, nerijetko je nosila njihove nacionalne boje.
"Jedna je od prvih javnih ličnosti koja je shvatila da moda može slati jasnu poruku te da se odjeća ima puno veću ulogu od same funkcionalnosti", rekla je modna ekspertica kraljevske obitelji, Christine Ross.
Na kraljevskim svečanostima u palači, najčešće je nosila pastelne boje ili suptilni cvjetni uzorak, no za pojavljivanja u javnosti, posljednjih desetljeća postala je poznata po monokromatskim kostimima jarkih boja. "Moram biti viđena kako bi se povjerovalo da sam to zaista ja", njezin je citat, kojim je istaknula kako se kao kraljica mora vidjeti u masi ljudi. Upravo je masama prilagođavala svoj modni stil i odmaknula se od zlatnog kraljevskog doba, odjevala se skromije od ostalih članova svoje obitelji, no neupitno je nametnula kraljevski standard odijevanja.
Imala je modnu formulu koje se pridržavala, poigravala se bojama i teksturama te uspjela ostati dosljedna svom modnom stilu koji je crpio inspiraciju iz klasičnog stila po uzoru na Chanel ili Dior - u prilog tomu idu i njezina Launer torbica i Anello & Davide mokasinke, dodaci koje je nosila posljednjih 50 godina. Kada nije bila na dužnosti, boravila je na voljenom imanju Balmoral gdje je i preminula, i tada je najčešće nosila komade od tvida, zemljane boje i svilene šalove brendova Burberry and Hermès.
Više od četvrt stoljeća njezina stilistica i dizajnerica bila je Angela Kelly koja je skrojila njezine brojne kombinacije. Uz nju, kraljevski krojač bio je i Stewart Parvin te su oboje postali članovi Kraljevskog viktorijanskog reda, časti koja je inače rezervirana za one koji služe kraljici ili njezinoj obitelji. U povijest se, jasno, upisala i vjenčanica koju je za nju 1947. skrojio Norman Hartnell.
S titulom kraljice, neizbježno je postala i stilskom ikonom, a ostavila je i veliko nasljeđe na današnjoj modnoj sceni, najviše kroz "Queen Elizabeth II Award for Design", nagradu koju britansko modno vijeće godišnje dodjeljuje mladim britanskim dizajnerima. Prvi od njih bio je Richard Quinn 2018. godine, dizajner čiju je reviju pratila na londonskom Tjednu mode, sjedeći do urednice Voguea Anne Wintour.
Datum sahrane još uvijek nije službeno poznat, iako se pretpostavlja da će se održati desetog dana žalovanja. Sljedeći tjedan London se priprema i za Tjedan mode koji će okupiti modne dizajnere, novinare i influencere. Britansko modno vijeće objavilo je da će se revije održavati po planiranom rasporedu, osim onih koji će pasti na dan sahrane. Bit će pomaknuti na sljedeći dan, a svi eventi i zabave su, nakon vijesti o smrti kraljice, otkazani.