Izvan okvira

Ne postoji boja koju sat ne može podnijeti!

16. lipanj 2022.

Fotografija: Timex

Industriji ručnih satova dugo je trebalo da se sukobe s tradicionalnim i ziheraškim pristupom, koji je podrazumijevao uvijek istu paletu boja. Danas se konačno počinju proizvoditi drugačiji satovi, koji mijenjaju standarde i navike kupaca.

Kad je o ručnim satovima riječ, postoji određeni spektar boja koje su dominantne i vječno aktualne. Na polju ženskih satova to su srebrna, zlatna, bakrena i pastelna ružičasta te klasici - crna i bijela. Za golemo tržište to je poprilično malen izbor, koji rezultira time da svi satovi na ovaj ili onaj način nalikuju jedan drugome, a izbor onih drugih - zelenih, plavih, crvenih, narančastih, šarenih - uzak je, s čime su šanse da ćemo pronaći neki koji odgovara našem ukusu znatno manje. I iako određene kuće hrabro eksperimentiraju s bojama, primjerice Van Cleef & Arpels, dugo smo morali čekati da se probude i ostali. Pritom je zanimljiva činjenica da je najskuplji sat na svijetu, procijenjen na čak 55 milijuna dolara, ujedno i najšareniji: riječ je o Graffovom modelu iz 2014. godine sastavljenom od 110 karata rijetkih i dragocjenih dijamanata.

image

Hallucination by Graff
Fotografija: Profimedia

---

image

Lady Danse watch by Van Cleef & Arpels

---

No sat kao ultimativni ženski modni dodatak i, ustvari, komad nakita, na pitanje estetike i/ili pragmatičnosti dužan je ponuditi podjednako kvalitetan odgovor s obje strane: osim što bi trebao biti kvalitetan i dugotrajan, mora zadovoljavati i kriterij ljepote te u tom kontekstu odgovarati na zahtjeve potražnje. Kako se u posljednjih nekoliko godina probudila želja za povratkom u sedamdesete, osamdesete i devedesete godine, u eru prije minimalizma i bež estetike, intenzivirao se i interes za satovima u boji - i to podjednako za onim ludim, ekstravagantnim i upečatljivim modelima, kao i za jednostavnim, monokromnim - ali obojanim. Monotoniju je potrebno razbiti, a odvažne outfite uokviriti satom. Jedan je to od razloga zašto se za MoonSwatch kolekciju kreiranu u suradnji Omege i Swatcha stajalo u redovima: kolekcija je ponudila hrabar dizajn i time napravila iskorak u odnosu na uobičajeno, dajući kupcima mogućnost da biraju, među ostalim, između crvene, žute i svijetlo plave boje sata.

Prije dvije godine razgovor o bojama pokrenuo je i Rolex svojom Oyster Perpetuals kolekcijom. Jednostavan, klasičan model začinjen je različitim bojama kućišta, koje uključuju raspon od nešto monotonije crne do upečatljive i za sat zaista neobične narančasto-crvenkaste nijanse. Posebno su privlačni i Rainbow Daytona modeli, čiji okviri uključuju čitav dugin spektar. A treba istaknuti i Hublot, koji je neke svoje satove praktički pretvorio u ručni performans, kombinirajući transparentni odnosno vidljivi mehanizam sata s ekscentričnom ljubičastom i atipičnim varijantama plave i zelene.

image

Rolexova Oyster Perpetuals kolekcija
Fotografija: Profimedia

image

Rainbow Daytona by Rolex i Big Bang Tourbillon Automatic Purple Sapphire by Big Bang

image

Timexova Malibu kolekcija

Otada se sve više i više brendova okreće ovom trendu. Jedan od njih je i Timex sa svojom Malibu kolekcijom, kojom su dizajneri pronašli zahvalno i elegantno rješenje uvrstivši u satove i po nekoliko boja, a koje pritom pitomo komuniciraju jedna s drugom stvarajući skladnu cjelinu.

Potencijal je prepoznat, a pitanje je kada će se na ovaj brod ukrcati i ostale kuće te od njega napraviti fenomen. Ovakav pristup i dizajnu funkcionira kao teritorij koji je tek počelo istraživati, što znači da je još uvijek neosvojen. Dizajnerima se na taj način omogućuje širenje granica vlastite autentičnosti i kreativnosti, što će kupci, sigurni smo, objeručke prihvatiti i dočekati širom raširenih ruku. Na kraju dana, već je i pticama na grani jasno da smo se zasitili dosadnog, neutralnog i minimalističkog sadržaja, i da jedva čekamo nešto pomaknuto i neuobičajeno, nešto što dosad još nismo vidjeli.