Dilema

Pravo ili umjetno? Može li ijedno krzno biti ekološki prihvatljivo?

29. kolovoz 2021.
Fotografije: IMAXtree

Jasno je zašto pravo krzno nije ekološko i održivo, ali ni ono umjetno nije baš idealno.

Luksuzna e-commerce platforma MyTheresa posljednja je na zajedničkom popisu preprodavača i dizajnerskih kuća koji su se odrekli pravog krzna. Kao fur free kompanije već posluju Neiman Marcus, Net-a-Porter, Canada Goose, dizajnerske kuće Balenciaga, Prada, Gucci, Versace, Michael Kors i mnogi drugi.

MyTheresa je već ranije zabranila prodaju egzotične kože na svojoj stranici, no i dalje nastavljaju prodavati modne komade rađene od klasične kože, ovčjeg krzna te teleće dlake. Istovremeno, potražnja za krznom u modnoj industriji ne opada, što za pravim, što za umjetnim koje je postalo etična alternativa životinjskog krznu. S obzirom na to da se teži cruelty-free industriji - i ovo su dobri koraci prema tome, ovaj pojam ne znači da je umjetno krzno u potpunosti dobro za okoliš - možda je cruelty-free, ali to ne znači da je potpuno održivo.

image
Fotografije: IMAXtree

Dizajnerske modne kuće koje su se okrenule proizvodnji umjetnog krzna pobrinule su se da ono izgleda poput pravog, autentičnog krzna što klijenti cijene. Problem je što je umjetno krzno najčešće rađeno od plastike - najlona, akrila ili poliestera, materijala koji nisu biorazgradivi i koji će se na otpadu reciklirati više desetljeća, a mikročestice takvih materijala zagađuju i mora i vode.

Dakle, priča o krznu u modnoj industriji nije crno-bijela i vjerojatno će uvijek biti problematična, bilo ono pravo ili umjetno, svako krzno dolazi uz određenu cijenu koju plaća priroda. Teži se proizvodnji umjetnog krzna koje će manufakturom ostavljati što manji otisak na okoliš, no alternativa su i vintage krznena odjeća koja može poslužiti za upcycle procese i stvaranje nove odjeće iz starih materijala. Dizajner Kim Jones je za svoju prvu Fendi kolekciju predstavio krznene kapute krojene od upcyclenog krzna lisice, što je praksa koja ide u smjeru održivosti, iako je među rijetkim dizajnerskim kućama koje na modnoj pisti i dalje predstavljaju krzno životinjskog podrijetla. 

image
Upcycleano krzno u kolekciji Fendija za 2021.

Kao potrošači svakako imamo izbor koji donosimo individualno i po vlastitim navođenjima. Svakako ne treba biti licemjeran i osuđivati ičiji odabir, bilo da se odnosi na umjetno ili pravo krzno ili kožu. Ono iz bakinog ormara ili s buvljaka je u svakom slučaju najbolji izbor za kojim možete posegnuti, a u međuvremenu, nadamo se boljim rješenjima koja dolaze od industrije.