Prije nego što sam počela ozbiljnije shvaćati skincare, među najvećim su mi misterijima bili aktivni sastojci (kako da znam koji mi treba i koji bi mi mogao odgovarati?) i redoslijed. Što je serum i kad on ide? Zašto mi treba toner i što on točno radi? Čemu kiseline i vitamin C, gdje ih mogu ubaciti? Previše pitanja na koje sam postupno odgovarala čitajući i gledajući videe s recenzijama. Postupno je slabio moj strah od 12 ili više koraka skincare rutine jer sam shvatila da mi ipak ne treba baš svaki aktivni sastojak koji postoji i da nema smisla raditi muku od njege kože jer bi to trebala biti brza i efikasna rutina koja će mi davati zadovoljstvo, a ne stvarati anksioznost.
Ako ste se počeli zanimati za beauty i skincare, to je prva lekcija koju treba usvojiti - ne treba vam sve. Neki su proizvodi postali jako popularni zahvaljujući Instagramu i TikToku, odnosno influencerima koji vam ih pokušavaju prodati, ali prije nego što ih kupite, provjerite nekoliko stvari. Recimo, za kakvu je kožu taj proizvod - ako je za masnu, a vi imate suhu, odmah ga zaboravite, i obrnuto. U suprotnom biste mogli napraviti veću štetu nego korist jer biste mogli dobiti osip, akne i/ili prištiće. O tome koji se aktivni sastojci smiju kombinirati već smo pisali, a danas vas vodimo kroz pravilan redoslijed nanošenja proizvoda. Još jednom napominjemo kako ne morate raditi svaki od navedenih koraka u svojoj rutini, nego izabrati koji bi vam mogao biti koristan.
Odstranjivač šminke
Ovo se odnosi na večernju rutinu - osim ako ujutro primijetite da večer prije nije uspjeli odstraniti make-up. Bez brige, svakome se dogodi. Važno je koristiti učinkovit, ali nježan odstranjivač šminke kako ne biste iziritirali kožu, a da ipak uspijete odstraniti make-up i/ili kremu sa zaštitnim faktorom.
Čistač
Gel ili krema za čišćenje također bi trebali biti dovoljno nježni, a učinkoviti. Tu je važno paziti za koji je tip kože proizvod namijenjen jer oni nerijetko imaju aktivne sastojke. Primjerice, ako imate masnu kožu sklonu aknama, dobar su izbor čistači sa salicilnom kiselinom, a ako vam je koža suha, birajte one s hijaluronskom kiselinom.
U slučaju jutarnje rutine, ovo bi trebao biti prvi korak je vam ujutro uglavnom nije potrebno dvostruko čišćenje.
Eksfolijacija
Ovo ne biste trebali raditi svaki dan, nego najčešće svaki drugi dan, a idealno dva puta tjedno. Kemijska eksfolijacija radi se AHA i BHA (salicilna) kiselinama kako biste odstranili mrtve stanice s površine kože. Dakle, nikako nemojte koristiti ovaj korak svaki dan ili večer jer radi se o iznimno snažnim sastojcima koji će vas sasvim sigurno iziritirati i nećete vidjeti sve benefite koje eksfolijacija može imati na vašu kožu.
Toner
Ovo je definitivno opcionalni korak. Toneri dolaze u nekoliko verzija, mogu biti pročišćavajući, hidratantni ili eksfolirajući. Ponovno, ako imate eksfolirajući toner, nemojte ga koristiti svaki dan. Isto vrijedi i za pročišćavajuće jer oni često sadrže alkohol i jako isušuju kožu. Najbolja opcija su oni hidratantni jer će oni odgovarati većini s obzirom na to da su nježni. Funkcija tonera je smiriti kožu nakon korištenja aktivnih sastojaka te je pripremiti za serum ili kremu kako bi se ti proizvodi bolje upili. U svakom slučaju, nanosite ih nakon što ste očistili kožu, a prije nego što stavite serum ili kremu.
Maska za lice
Također korak koji se ne koristi svaki dan, ali ako želite staviti masku za lice, ovo je vrijeme za to - poslije čišćenja (i tonera, ako ga imate). Mnogo je različitih maski na tržištu, za sve tipove kože i moguće probleme, od čišćenja, hidratacije, tretiranja lokalnih problema poput podočnjaka ili akni...
Krema oko očiju
Često je pitanje treba li nam uopće krema za područje oko očiju. Odgovor nije jednostavan; ako primjećujete da često imate podočnjake, čak i ako se naspavate ili je koža ispod i oko očiju suša nego ostatak lica, onda vam treba. U drugim slučajevima, vjerojatno možete bez nje.
Vrijeme nanošenja, odnosno njezino mjesto u rutini ovisi zapravo o sastojcima. Primjerice, ako se radi o hidratantnoj kremi, treba je nanijeti prije hidratacije cijelog lica, na očišćenu i toniranu kožu na koju ste već nanijeli serum. No, ako ima aktivne sastojke poput kofeina, niacinamida ili vitamina C, nanesite je prije seruma. Kreme za područje oko očiju najčešće su prilično lagane, laganije od hidratantnih krema koje idu posljednje pa zato idu "ispod" njih. I ne zaboravite - nemojte pritiskati to područje ni razmazivati s pritiskom. Lagano i nježno utapkajte.
Serum
Ovo je najvažniji dio rutine i ako planirate preskočiti koji, neka to ne bude serum. Radi se o proizvodima koji imaju visoku koncentraciju aktivnih sastojaka u formulaciji koja se lako upija. Postoji širok izbor na tržištu i ponovno je važno znati svoj tip kože i što vam treba kako biste izabrali onaj najbolji za vas. Primjerice, želite li krenuti s anti-age njegom, razmislite o peptidima i retinolu za večer te vitaminu C za jutro. Ako želite snažniju hidrataciju, hijaluronska kiselina je odličan izbor. Za problematičnu i masnu kožu koristite niacinamid. Postoji još mnogo različitih seruma pa svakako napravite "domaću zadaću" prije nabavljanja novog proizvoda.
Hidratantna krema
Kako biste "zaključali" serum i potaknuli ga da prođe još dublje u kožu, treba vam hidratantna krema. Ovdje govorimo o večernjoj rutini, u kojoj je hidratacija posljednji korak. Uskladite je s potrebama vaše kože, koje se mogu razlikovati tijekom ljeta i zime. U toplijem dijelu godine treba vam laganija krema koja vam možda neće biti dovoljna tijekom zime pa pratite kako vaša koža reagira.
Krema sa zaštitnim faktorom
U jutarnjoj rutini ovo je posljednji korak. Pogotovo ako koristite vitamin C, AHA ili BHA kiseline ili retinol u rutini. Ovi su sastojci fotosenzitivni ili su jednostavno jako snažni, zbog čega koža može biti preosjetljiva. To znači da biste bez kreme sa zaštitnim faktorom mogli izgorjeti, čak i tijekom zimskog perioda. U svakom slučaju, ne preskačite SPF u jutarnjoj rutini.