Obožavani su blagdanski komad iz godine u godinu - postoje matching modeli za parove, modeli za samce, za baku i djeda, za najbolje prijateljice... "Ružni" božićni puloveri jako su zabavni i omiljeni svakog prosinca, ali skrivaju negativnu stranu - potpomažu globalnom zagađenju i gomilanju plastike u prirodi. Više nisu toliko cool, zar ne?
Božićni puloveri pravi su primjer brze mode - svakog prosinca kupuju se novi modeli, iako jedan već vjerojatno posjedujemo, a dva od pet kupljenih pulovera nosi se samo jedan ili dva dana. Po istraživanju neprofitne organizacije Hubbub (istraživanje se odnosi na Veliku Britaniju) 12 milijuna novih pulovera će se naći u garderobama Britanaca ovog prosinca, iako se gotovo 65 milijuna njih već nalazi u ormarima potrošača. Jedna od tri osobe svake godine ulaže u novi model. Za okoliš - katastrofa.
Karakteristično za brzu modu, kvantiteta je u slučaju božćnih pulovera daleko iznad kvalitete. Zabrinjava podatak da je 95 posto pulovera rađeno od plastičnih materijala koji se u okolišu ne razgrađuju, već utječu na zagađenje mora i oceana. Najgori od njih je sintetički materijal akril, a on se nalazi u čak 44 posto božićnih pulovera. Odjeća koja u sastavu sadrži akril pranjem ispušta pet puta više štetnih mikročestica od ostalih materijala, oni završavaju u oceanima te ugrožavaju biljni i životinjski svijet. Poliester i najlon također ispuštaju štetne mikročestice, pa ih isto tako valja izbjegavati u širokom luku. Eco-friendly, ujedno i udobnije opcije uvijek su vuna, kašmir ili organski pamuk, također bolji i za naše zdravlje.
Ako ste obožavatelj božićnih pulovera, ne morate ih se odreći - prilikom kupovine obratite pažnju na njihov sastav, posegnite za second-hand ili vintage modelom, a vjerujemo, niti onaj od prošle godine nije za baciti...