Odmor nikad bliže

Nepoznato lice poznate županije: krenite na avanturu okolicom Zagreba

06. kolovoz 2020.
Fotografije: TZ Zagrebačke županije

Tijekom cijele godine u središnjoj Hrvatskoj dostupni su razni sadržaji, a u svakom godišnjem dobu nude novo lice, pa su primjerice ljeti idealni bijeg od uzavrelog betona u hladovinu prirode i njenog mira. Imamo prijedloge kamo se uputiti i što raditi!

Umjesto već dobro poznatih i često gužvovitih destinacija u Hrvatskoj, zašto se ne biste odlučili za mirniji vikend odmor u kontinentalnom dijelu zemlje? Još uvijek manje poznate, ali jako zanimljive destinacije središnje Hrvatske nude povijest, bogatu tradiciju, raskoš i mir prirode, ali i slasne gastro avanture. Neki su to od razloga zbog kojih sljedeći izlet planiramo u Zagrebačkoj županiji

Aktivni odmor

Nakon prvog dijela godine provedenog u izolaciji, pravo je vrijeme za fizičke aktivnosti poput bicikliranja, a usput možete i otkrivati ljepote koje nudi Zagrebačka županija. Idealno mjesto za rekreaciju i aktivni odmor je Velika Gorica s velikom mrežom pješačko-biciklističkih staza, kao i cijelo Turopolje od Posavine do Pokupskog. Osim biciklizma možete uživati i u šetnji po devet kilometara dugoj poučnoj stazi Šumarica. A nakon dobrog pedaliranja najbolje sjedne dobra hrana. U Velikoj Gorici nalaze se restorani koji nude klasične kontinentalne specijalitete, a neki od njih nagrađeni su i Michelinovom preporukom.

image
Odvažite se na aktivni odmor u kontinentalnoj Hrvatskoj
Fotografija: ​TZ Zagrebačke županije

Na ovom području poznati su i po tartufima - da, oni nisu karakteristični samo za Istru. U Turopolju je otkriveno bogatstvo ovih cijenjenih gljiva, čak 16 vrsta za koje se dotad nije znalo nigdje u svijetu, a danas su izloženi u Muzeju gljiva na središnjem zagrebačkom trgu. 

Za aktivni odmor i šetnju idealan je i Otok Ivanić u kojem je sačuvana gotovo svaka kapelica kao primjer lijepog seoskog baroka. Maštoviti ukrasi na starim drvenim kućama i životopisna sela uz rijeku Savu divni su prizori, a osobito je zanimljivo zaštićeno etno-selo Vezišće, rodno mjesto operne primadone Milke Trnine.

Bijeg u zelenilo potražite seoskim imanjima s uređenim drvenim kućicama, autohtonim jelima iz domaće kuhinje i s vinima iz vlastitih podruma, sve uz pogled koji seže na vinograde. Uređena šetališta i staze prilagođene su izletnicima, roditeljima s djecom i rekreativcima. 

Kamo na gastro avanturu?

Gastro scena na ovom se području odlikuje dugom tradicijom, kvalitetom i obiteljskim receptima, iako, dijelom je ostala u sjeni zagrebačke gastronomije. Ono što možete kušati na cijelom području zagrebačkog zelenog prstena je klasična kontinentalna kuhinja s lokalnim posebnostima koje odlikuju svaki kraj. Isto tako, tu su i oni s modernijim pristupom. Najšarmantnija su ipak mirna seoska imanja na vrhovima brdašca koja uz domaću kuhinju nude i pogled koji ostavlja bez daha, kao i vina iz vlastite proizvodnje. Za ovakve prizore i okuse preporučujemo posjet Zelini i okolici ovog kraja. 

image
Beli žganci kao jedna od delikatesa
Fotografija: ​TZ Zagrebačke županije

Samoborsko gorje također se pokazalo kao omiljena vikend destinacija - neka obiteljska gospodarstva tu su se smjestila, poštujući arhitekturu ovoga kraja pa su sve kućice uređene u starom stilu. Tradicionalna je naravno i hrana -  vina, rakije i sokovi dolaze iz vlastite proizvodnje kao i domaća kuhinja. Većina restorana nalazi usred ili u neposrednoj blizini vinske ceste pa je samim time užitak potpun.

Užitci u finim kapljicama

Osim po hrani, prostor Zagrebačke županije poznat je i po finoj kapljici, u prvom redu po vrsnoj ponudi vina. Ipak, ovoga puta usredotočili smo se na one manje poznate napitke koji dolaze iz ovog kraja. 

Gdje ima grožđa, ima i sirovine za lozovaču i komovicu, poput rakija i likera od voća, trava ili meda. Kvalitetnih prirodnih sastojaka ovdje ne nedostaje, kao ni pomno razvijanih i čuvanih receptura. Neki su proizvođači otišli korak dalje pa rade specifična pića kao što su vinjak, bermet ili džin. U novije vrijeme razvila se cijela scena malih zanatskih pivovara.

Oko Samobora nalazi se nekoliko proizvođača rakija i likera. U njihovim destilerijama možete degustirati i kupiti njihova pića, a riječ je o obiteljskim gospodarstvima od kojih neki nude i smještaj i domaću hranu. Izdvajaju se zanimljivim kombinacijama okusa i sastojaka i sigurno je da kod njih možete pronaći samo domaće. 

image
Provedite vikend istražujući puteve Zagrebačke županije
Fotografija: ​TZ Zagrebačke županije

Kvalitetni voćni likeri i plemenite rakije nastaju u okolici i u Samoboru, u okolici Jastrebarskog te u Moslavini. Seoski turizam sve se više razvija i nudi sjajna iskustva, a osim likera i rakija, tu su i craft pive. Prva je u Hrvatskoj i Zagrebu osnovana 2014. godine, nakon čega se otvaraju slična gospodarstva koja će zadovoljiti svakog pivopiju. Trenutno rade lokalno, no polako se okusi piva nastali na ovom području probijaju i van Zagrebačke županije.

Izlet u prošlost

Što kažete na povratak u viteško doba? Vitezovi zelingradski su udruga koja se već godinama bavi proučavanjem i prezentacijom srednjega vijeka: načina života, kuhinje, naoružanja, viteških turnira te starih obrta. Međunarodni viteški turnir održava se svake godine u lipnju pa možete doživjeti opsadu grada, okušati se u borbi s mačevima i streličarstvu te isprobati srednjovjekovne delicije.

Zadnjeg vikenda u kolovozu se pak u Vrbovcu održava tradicionalna i 40 godina duga manifestacija "Kaj su jeli naši stari" - jedinstvena je turističko-kulinarska priredba i degustacijsko-prodajna izložba. Ne propustite probati Vrbovečku peru, najpoznatiji tradicionalni kolač toga kraja, čiji recept se prenosi s koljena na koljeno.

image
Grkokatolička crkva
Fotografija: TZ Zagrebačke županije

Po drvenoj arhitekturi poznato je Turopolje, pa njihove drvene crkve i kapele predstavljaju domet narodnog graditeljstva barokne arhitekture na području sjeverne Hrvatske. Drvena kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki najatraktivniji je i najreprezentativniji primjer drvene sakralne arhitekture na našim prostorima.

A tu su i dvorci, od kojih je većina njih od Zagreba udaljena oko pola sata vožnje autom. Dvorac Lužnica nalazi se u Zaprešiću, koji su časne sestre otkupile 1925. godine pa se unutra nalaze opremljene dvorane i sobe, kojih ima osamdesetak, te predivan okoliš. Jedna od posebnosti ove lokacije je živopisno zeleno okruženje dvorca – veliki engleski perivoj s jezerom, šumarcima i dugačkim šetnicama. Usput ćete naći brojne klupe, stolove i sjenice za opuštanje, meditaciju. No, možda najbolji dio okoliša su vrtovi koje sestre milosrdnice uređuju redovno, tako da ćete u dvorcu na stolu uvijek naći samo domaću hranu. 
Na popis stavite i dvorac Jakovlje koji datira iz 18. stoljeća, kao i Kaštel - dvorac Lukavec u Velikoj Gorici o kojem su pisali August Šenoa i Marija Jurić Zagorka.

Idealan odmor koji će zadovoljiti sva osjetila zaista nikada nije bio bliže!