Što je moć? Izgleda da (uvijek iznova?) pokušavamo dokučiti njezinu zavodljivost i njezinu destruktivnost, s druge strane. Izgleda da je ono što je neophodno za reći upravo to – ona nema svoju prirodnu granicu, barem dok ju ne krenemo opovrgavati i propitivati, ona ne poznaje razliku između bogataša i sirotinje. Svi joj slojevi društva jednako zainteresirano prilaze. S njom su netko, bez nje su uglavnom – nitko. Misli većina ljudi, ali....
Ponajbolji recentni medijski primjer toga očito je maltretiranje Kim Kardashian u izvedbi njezinog bivšeg partnera Kanyea Westa. Agresija, provokacija, iritantno javno komuniciranje konture su njegovog odnosa prema njoj, javnog – svakako, za intimno doista ne znamo. Međutim, nije li u tom javnom nužno sadržano ono privatno, intimno? Naravno da jest. Nju, Kim, njezina simbolička i stvarna moć nije spasila od izloženosti njegovoj destruktivnoj i iritantnoj moći. Pitamo se kako je to moguće? Odgovor nije toliko višeslojan i kompleksan, dapače jednostavan je i omniprezentan – zove se patrijarhat. Ta pošteno najoptuženija riječ na svijetu! Da! Patrijarhat koji je akreditirao i dao nepovratno „oružje” (i stvarno i metaforičko) u ruke mužjacima koji ne mogu podnijeti činjenicu da nisu odabrani, u centru pažnje, jednako ili više moćni, obožavani – i prije svega neupitni. S trajnom zabranom da se njih i njihove odluke ikada propituje.
Što se zapravo dogodilo?
Kanye West odnedavno samoprozvan i kao Ye suspendiran je s društvene mreže Instagram na 24 sata nakon što je prekršio politiku platforme u vezi uznemiravanja. O tome se čak oglasio i glasnogovornik matične tvrtke Meta Platforms Inc. Platforma je izbrisala sadržaj poslan s profila 44-godišnjeg repera koji je bio u suprotnosti s njezinim politikama o "govoru mržnje, maltretiranju i uznemiravanju". Navodno je West izrekao rasne uvrede Trevoru Noahu, voditelju emisije "The Daily Show" u objavi na Instagramu nakon što je Noah raspravljao o svađi između Westa, Westove bivše supruge Kim Kardashian i njezina novog partnera Petea Davidsona.
Kazna po Westa je zaista paušalna. Ona je tek tu kao korektiv, opomena jednog dijela industrije zabave koja inzistira na političkoj korektnosti. Međutim, čak niti u najjačem jeku #meetoo pokreta, ona zapravo nikada nije supstancijalno štitila žene i slabije. Ta ista politička korektnost. Moć o kojoj pokušavam kroz ovaj tekst pisati ima svoje civilizacijske i historijske temelje koje je jako teško poljuljati. Previše je konzumenata i žrtava koji su povjerovali da je u vezi nje same nešto prirodno (upravo ti i takvi ljudi često izgovaraju one općemjestaške fraze: „Takve su ti žene” i/ili „To su ti muškarci”), vjerujući da je to objasnilo „prirodnost” nekih ponašanja i afekata, vjerujući da se prirodi ipak ne može oduprijeti.