Data Feminism

Kako podaci koje koristimo nisu ‘samo‘ podaci

01. travanj 2022.

Fotografija: Unsplash 

Velike brojke, velike statistike imaju važno mjesto u našoj obradi života - međutim, govore li sve što trebamo znati - kako smo naučeni vjerovati? Ili je određeni sloj podataka zanemaren? Preporučujemo fenomenalnu knjigu!

Danas je podatkovna znanost oblik moći. Koristi se za razotkrivanje nepravde, poboljšanje zdravstvenih ishoda i rušenje vlada. Ali također se koristi za diskriminaciju, policiju i nadzor. Ovaj potencijal za dobro, s jedne strane, i štetu, s druge strane, postavlja esencijalno pitanje: tko zna dovoljno podatke? Za koga je znanost o podacima? Podatkovna znanost -  s čijim interesima? Narativi o velikim podacima i podatkovnoj znanosti su pretežno bijeli, muški i tehno-herojski. U knjizi "Data feminism" Catherine D'Ignazio i Lauren Klein predstavljaju novi način razmišljanja o podatkovnoj znanosti i etici podataka – onaj koji je utemeljen na intersekcionalnoj feminističkoj misli. Ilustrirajući svoje podatke, D'Ignazio i Klein pokazuju kako izazovi binarnosti muško/žensko mogu pomoći u osporavanju drugih hijerarhijskih (i empirijski pogrešnih) sustava klasifikacije. Objašnjavaju kako, na primjer, razumijevanje emocija može proširiti naše ideje o učinkovitoj vizualizaciji podataka i kako koncept nevidljivog rada može otkriti značajne ljudske napore koje zahtijevaju naši automatizirani sustavi. I oni pokazuju zašto podaci nikada, nikad "ne govore sami za sebe".

image

Knjiga je dostupna ovdje 

"Data feminism" nudi strategije za znanstvenike koji se bave podacima koji žele naučiti kako im feminizam može pomoći u pravednijem radu, te za feministice koje žele usredotočiti svoje napore na novo, rastuće područje znanosti o podacima. No, ova priča nadilazi rod. Riječ je o moći, o tome tko je ima, a tko nema, te o tome kako se te razlike moći mogu osporiti i promijeniti. Cilj knjige je razvijanje istraživačkih sposobnosti i analize podataka, kao i posljedica objavljivanja određenih analiza. Koliku štetu dezinformacije mogu napraviti u javnom polju, uvijek je iznova mjesto interesa analize. Vidjeli smo što to znači u i dalje aktualnoj pandemiji, a što u aktualnom ratu Ukrajine i Rusije.

Knjiga "Data Feminism", autorica Catherine D’Ignazio i Lauren F. Klein, izbacuje iz zone komfora i pruža drugačiji pogled na podatkovnu znanost. Naime, ponuđena su jednostavna rješenja tipičnih zadataka poput detekcije emocija u tekstu ili automatiziranog prikupljanja podataka s društvenih mreža. Autorice podsjećaju kako različite društvene probleme data science perpetuira, a često i amplificira. Predlažu novu perspektivu i micanje fokusa s debagiranja koda na rasvjetljavanje sistemskih pristranosti koje su u pozadini pisanja samih kodova.

Autorice ne vide feminizam tek kao borbu za žensko pitanje već komuniciraju ideje intersekcionalnog feminizma (diskutiraju o seksualnoj orijentaciji, rasi, klasi i prekarnom položaju u kome se nalaze osobe koje su diskreditirane po više kriterija). Izvrsno je prikazana matrica dominacije koja predstavlja mehanizme kojima se ta opresija održava, a koja (redovito) počinje svakodnevnim seksizmima/rasizmima/homofobijama te se prenosi i na medije, praktične politike i zakone. Važno je vidjeti (razumjeti!) na koje je načine preispitana uloga podataka u održavanju opresivnih sustava i načine na koje feminističko razmišljanje i uvidi o obradi podataka mogu dovesti do poboljšanja društvenog stanja. Knjiga povezuje analizu, uporabu i razmišljanje o podacima, s dugom historijom teorijskih promišljanja i aktivističkih djelovanja u borbi za jednaka prava.