Kritika kritike

Lucy Liu nije Žena zmaj

11. svibanj 2021.
Lucy Liu/Profimedia

Voljeli smo je gledati u seriji "Ally McBeal", filmu "Kill Bill", kultnim "Charlijevim anđelima".

Glumica se oglasila protiv eseja u kojemu se analizira njezin lik u kultnom filmu Quentina Tarantina "Kill Bill 2 "kao primjer koji Hollywood uspostavlja spram žena azijskog podrijetla - stereotip Dragon Lady ili Žene zmaja.˝ Slike koje su upisane u taj stereotip su, između ostalog te da su Azijatkinje dominantne, mistične, seksualno nezasitne i sve drugo što može heteroseksualna matrica nadodati u izmišljanju novog seksualnog objekta koji je, po definiciji Drugi. U eseju pod naslovom "Hollywood je odigrao ulogu u hiperseksualizaciji azijskih žena", autorica India Roby definira "Ženu zmaj" kao nekoga tko "koristi vlastitu seksualnost kao moćno sredstvo manipulacije, ali često je emocionalno i seksualno hladna te kastrira muškarce". Liu je na kritike odgovorila u časopisu The Washington Post, gdje je ustvrdila da nazivanje O-Rena Ženom zmajem nema smisla s obzirom na to da u filmu "osim Ishii postoje još tri ženske profesionalne ubojice".

image
Lucy Liu u filmu Kill Bill: Vol. 1 (2003)/Profimedia

"Zašto Umu Thurman, Vivicu A Fox ili Daryl Hannah ne biste nazvali ženama zmajevima? Mogu samo zaključiti da je to zato što nisu Azijatkinje", objasnila je Liu. "Mogla sam nositi smoking i plavu periku, ali svejedno bih bila označena kao žena zmaj zbog svoje nacionalnosti i rase kojoj pripadam."

image
Jonny Lee Miller i Lucy Liu/Profimedia

"Ako ne mogu igrati određene uloge jer me Amerikanci i dalje vide kao Drugu, a ne želim niti glumiti samo u 'tipično azijskim' ulogama jer one pak jačaju stereotipe, počinjem sve jače osjećati zidove metaforičke kutije iz koje ne mogu izaći", dodala je. Komentirala je i diskriminaciju u filmskoj industriji rekavši da se osjeća sretnom što je ipak malo svojim ulogama doprinijela promjeni percepcije, ali dodala je i da je još puno izazova ispred nas. "Hollywood često zamišlja progresivniji svijet od naše stvarnosti; to je jedan od razloga zašto su mi Charliejevi anđeli bili toliko važni", komentirala je filmsku trilogiju u kojoj je glumila uz Cameron Diaz i Drew Barrymore.

image
Charlie's Angels: Drew Barrymore, Cameron Diaz, Lucy Liu/Profimedia

"Kao dio nečeg tako kultnog poput ovog filma, moj lik Alex Munday normalizirao je azijski identitet spram mainstream publike i učinio da Amerikana postane mrvicu sveobuhvatnija." Liu je pojasnila da svođenje Azijatkinja na "žene zmajeve ili nove iteracije nježnih, domaćih gejša" mogu biti "ne samo misaono sužavajuće već i smrtonosne". Osvrnula se na recentan zločin u Atlanti, gdje je šest od osam žrtava azijskog podrijetla, a četiri korejskog podrijetla. Do pucnjava i ubojstava koji su porasli u posljednjih mjeseci spram Amerikanaca azijskog podrijetla (a pojačani su tokom pandemije), vjeruju aktivisti i analitičari, dolazi radi diskursa koji je uspostavio bivši predsjednik Donald Trump i nova desnica koji su COVID-19 proglasili "kineskim virusom" te time implicitno optužili zajednicu za odgovornost prijenosa i nastanka istog.