Imate osjećaj da vam je siječanj najteži mjesec, osjećate se bezvoljno, pomalo i anksizono? Siječanj je na glasu kao najgori mjesec, a u njemu je i "najdepresivniji dan u godini", tzv. Blue Monday koji pada na treći ponedjeljak u mjesecu - što je danas. Tim povodom prisjetili smo se intervjua s psihologom Ivanom Salečićem iz Zagrebačkog psihološkog društva koji nam je lani objasnio zašto je siječanj "najgori".
"Radi se o 'sezonskom afektivnom poremećaju', iza kojeg mogu biti različiti razlozi. Obično mu prethodi razdoblje intenzivnih društvenih aktivnosti - proslavama Božića i Nove godine, privatnim i poslovnim slavljima, sređivanja za izlaske, darivanja, uzbuđenja raznih vrsta. Početkom nove godine slijedi nagli pad i ta promjena može biti velika jer mnogobrojne sadržaje naglo zamjenjuje razdoblje njihovog odsutstva. Nakon što smo bili izloženi gomili malih podražaja – lampicama, ukrasima, šljokičastoj odjeći, brdima kolačića, mjehurićima – iznenada se nađemo u velikoj praznini, koja je pritom često zimska, mračna i siva, kakvu je i inače teško podnijeti, a u kontekstu prethodnog razdoblja još je i teže. Ako smo i dodatno "spustili kočnicu", potrošili previše novca i slično – ovo triježnjenje još je i teže", objašnjava Ivan Salečić i dodaje kako se ipak, da bismo zaključili da netko pati od sezonskog afektivnog poremećaja, simptomi moraju biti prisutni tijekom najmanje dvije godine u točno određeno vrijeme godine - u ovom slučaju to je zima. Također, važno je da s promjenom sezone dođe do poboljšanja, jer ako to nije tako, onda je to "obična" depresija, a ne sezonska.
Kako si pomoći kod sezonskog afektivnog poremećaja? Psiholog nam preporučuje različite intervencije poput terapije svjetlom, unosa dodatnih nutrijenata, ionizacija zraka, naravno i određene farmakoterapije. No vježbanje i redovna psihoterapija temelj su higijene života u društvu neurotičnom poput zapadnog, pa je to svakako prva preporuka Ivana Salečića.
"Ako to možemo – jer depresivne i traumatizirane osobe to često više i ne mogu – u ovom razdoblju korisno je proizvesti neku vlastitu figuru, vlastitu strukturu. Redovito spavati, zdravo jesti, vježbati, meditirati, čitati, baviti se nekom kreativnom aktivnošću. To sve zvuči banalno, a na dnevnoj razini pomaže", govori nam psiholog.
Cijeli intervju pročitajte ovdje