SVE ZBOG KORONE

Hoće li scene seksa u filmovima postati stvar prošlosti?

16. svibanj 2020.
FOTOGRAFIJE: Profimedia

I ne samo scene seksa - već i obično ljubljenje moglo bi biti cenzurirano jer se koronavirus prenosi kapljično. Glumci su u strahu i jasno da ne žele riskirati zarazu samo zbog jednog poljupca. Imaju li filmovi i serije šanse da zadrže seksi scene u budućnosti?

Covid-19 uništio je, privremeno ili ne, puno stvari koje smo uzimali zdravo za gotovo, a sad se čini da je presudio i scenama seksa u filmovima i serijama.

Naime, mnogi su glumci već izrazili svoju zabrinutost i nevoljkost snimanja scena u kojima bi se trebali ljubiti s kolegama i kolegicama jer se boje zaraze koronavirusom, a u dokumentu koji je nedavno procurio u javnost, Britanska filmska komisija predlaže da glumci provode "ograničeno vrijeme" zajedno na setu. Ako ipak jesu u istom kadru i bliže od preporučena dva metra razmaka, "trebali bi biti okrenuti leđima jedno drugome ili se dodirivati samo ramenima, nikako ne biti okrenuti licem u lice".

Zbog propisanih mjera držanja razmaka, većina filmskih i televizijskih produkcija još nije krenula, kako u Ujedinjenom Kraljevstvu, tako ni u Hollywoodu i drugim većim centrima filmske i televizijske produkcije, koja je diljem svijeta u, nadamo se, privremenoj pauzi.

image
Scene seksa poput onih u 'Oči širom zatvorene' mogle bi postati dio povijesti

U Britaniji se zato još razmatra kako bi mogli snimati svoju verziju ultrapopularnog "Plesa za zvijezdama" ("Strictly Come Dancing") jer, kako piše londonski The Times, "tango se čini neizvedivim s dva metra razmaka", no producenti daju sve od sebe kako bi se produkcija nastavila.

Nije još jasno hoće li to uključivati testiranje svih natjecatelja i zaposlenika, karantenu prije i za vrijeme snimanja i slično.
Što se tiče scena seksa, veliki filmski studiji pokušavaju uvesti mjere zaštite za glumce i sve radnike na setu koji bi pomogli u tome da se svi osjećaju sigurno, kao i da se zaista na minimum svede mogućnost zaraze koronavirusom.

"Ne bih se iznenadila da produkcije odluče potpuno odustati od snimanja scena seksa, pa čak i ljubljenja, sve dok ne smislimo kako to možemo izvesti na siguran način. Kolega se neki dan šalio kako se vraćamo u vrijeme cenzure s početka 20. stoljeća, kad se na filmu ništa seksualno nije smjelo prikazati. Trenutno se ništa ne snima, a postoji golema potražnja za sadržajem. Potpuno odustajanje od takvih scena mogao bi biti način da se konačno počne snimati", rekla je Amanda Blumenthal, holivudska producentica i koordinatorica intimnosti.

Radi se o relativno novoj poziciji - koordinatorica intimnosti - a koja je u posljednjih nekoliko godina postala imperativ na svakom filmskom i televizijskom setu, pogotovo onima na kojima postoji veći broj scena seksa ili bilo kakve intimnosti. Njihov je posao postao tražen nakon #MeToo pokreta, kad su velike holivudske zvijezde otkrile lanac i dugu tradiciju seksualnog zlostavljanja.

Otad je koordinator intimnosti ne samo poželjan, nego i obavezan na svakom setu. Njegov/njezin posao je paziti da se svi uključeni u snimanje scene osjećaju ugodno i sigurno, a ne samo izbjegavanje potencijalne tužbe za zlostavljanje. Scene seksa nastavile su se snimati, samo su sad bile manje neugodno iskustvo za glumce.

image
'Normal People' u šest sati ima 41 minutu seksa pa je nazivaju najseksi britanskom serijom

No, teško je stvoriti osjećaj sigurnosti kad vam prijeti nevidljiva opasnost u obliku virusa. Također, neki su detalji pravno neizvedivi - produkcija može tražiti medicinske podatke glumaca i radnika na setu, ali ih ni nisu obavezni podijeliti.

Nema sumnje da su scene ljubljenja, seksa i općenito intimnosti često jako važne za samu radnju, često imaju i snažnu umjetničku vrijednost i prilično je teško zamisliti da bismo u budućnosti mogli gledati filmove i serije u kojima ih uopće nema.

Ali, dok produkcijske kuće ne smisle način da se osiguraju ne samo od zaraze, nego i od potencijalnih tužbi koje bi mogle uslijediti, čini se da ćemo moći gledati samo već prije snimljene intimne scene.