gg binge

Kultni filmovi s Oscarom koje uvijek možemo gledati

23. travanj 2021.
Fotografija: Profimedia

Sigurno ste većinu ovih filmova već pogledali, ali neće škoditi ako to napravite opet.

Dodjela najprestižnijih filmskih nagrada, Oscar, po 93. put održat će se u noći na ponedjeljak u Los Angelesu. Ove godine u nešto drugačijem ruhu zbog pandemije, dio će biti snimljen uživo, a dio nominiranih uključivat će se preko videopoziva. Ove godine dodjela je kasnije nego inače, također zbog pandemije, no svejedno nas zanima tko će osvojiti prestižne zlatne kipiće. Dok čekamo proglašenja, posvetit ćemo se kultnim filmovima koji su kroz povijest osvajali one najvažnije kipiće - za najbolji film. Najčešće ti filmovi dobiju i mnoštvo drugih nagrada, a mi smo izabrali 10+1 film s kojim biste mogli ponoviti gradivo ovog vikenda. 

Prohujalo s vihorom (1939.)

Najveća ljubavna priča ikad ili kontroverzni film? "Prohujalo s vihorom" je oboje, no najbolje bi bilo gledati ga u kontekstu vremena u kojem je napravljen i uživati u povijesno-ljubavnoj drami o jednoj ženi i njezinoj nesalomljivoj volji i snazi. Također, ako tražite film koji ćete gledati cijeli dan, ovo je taj. Traje više od 220 minuta pa je odličan izbor ako želite provesti cijelo poslijepodne pred ekranom. Inače, na dodjeli Oscara 1940. imali su 13 nominacija, a dobili su 10 kipića - između ostalog, i najbolji film, redatelja (Victor Fleming), adaptirani scenarij, najbolju glumicu (Vivien Leigh) i sporednu glumicu (Hattie McDaniel bila je prva Afroamerikanka koja je osvojila Oscara).

Casablanca (1943.)

Također kultna romantična drama koju uvijek možemo gledati, a prepuna je ikonskih citata te je često pri vrhu popisa najboljih filmova svih vremena. Humphrey Bogart i Ingrid Bergman u glavnim su ulogama, a na odjeli Oscara osvojili su nagrade za najbolji film, redatelja (Michael Curtiz) te adaptirani scenarij. Priča je poznata - Bogart mora birati između ljubavi svog života i pomaganja njoj i njezinom suprugu da pobjegnu iz Casablance koja je tijekom Drugog svjetskog rata pod kontrolom vichyjevske Francuske. 

Ponoćni kauboj (1969.)

Kultni film Johna Schlesingera s Dustinom Hoffmanom i Jonom Voightom u glavnim ulogama jedan je od onih koje morate pogledati. Objavljen 1969., na dodjeli Oscara osvojio je nagrađena za najbolji film, redatelja i adaptirani scenarij. Pratimo neobično prijateljstvo naivnog Joea Bucka, koji se prostituira za život, te malog prevaranta Ratsa. Hodajući ulicama New Yorka, susreću razne osobe, a njihovo prijateljstvo se razvija u neobičnim smjerovima, dok istovremeno saznajemo što ih je dovelo do situacije u kojoj su sada. 

Kum i Kum II (1972. i 1974.) 

Kultna trilogija Francisa Forda Coppole ima ukupno devet Oscara, a prva dva su osvojila i nagradu za najbolji film. Treći, prema mnogima najslabiji u trilogiji, imao je šest nominacija, ali nije osvojio nijedan zlatni kipić. 

Priča je svima poznata - prošlost, sadašnjost i budućnost jedne utjecajne mafijaške obitelji Corleone u New Yorku, a naglaskom na Michaela i njegovu transformaciju od autsajdera do mafijaškog bossa. U glavnim ulogama su Marlon Brando i Al Pacino i Robert De Niro. Brando je De Niro dobili su Oscara za najboljeg glavnog i sporednog glumca (Brando za prvi dio, a De Niro za drugi). Ostalo je upamćeno kako je Brando odbio primiti svoj kipić pa je umjesto njega na pozornicu 1973. izašla pripadnica indijanskog plemena Apaša, Sacheen Littlefeather, u tradicionalnoj odjeći te održala govor o problemu prezentacije domorodaca u Hollywoodu.

"Kum" je osvojio Oscare za glavnog glumca, najbolji film i adaptirani scenarij, a "Kum II" za sporednog glumca, najbolji film, adaptirani scenarij, redatelja, pjesmu i produkcijski dizajn. Sva tri dijela možete pogledati na Netflixu. 

Kramer protiv Kramera (1979.)

Prije "Marriage Story", postojao je "Kramer protiv Kramera", filom Roberta Bentona baziran na istoimenoj knjizi. Priča prati bračni par Joannu (Meryl Streep) i Teda (Dustin Hoffman) koji su u procesu razvoda. Psihološka drama prati obje strane, njihovu borbu oko rastave i razvoj njihova odnosa, ali i kako sve to utječe na njihovog sina Billyja. Sjajna drama osvojila je Oscare za najbolji film, režiju, glavnog glumca (Hoffman) i sporednu glumicu (Streep) i adaptirani scenarij. 

Kišni čovjek (1988.)

Obiteljska drama Barryja Levinsona s Dustinom Hoffmanom i Tomom Cruiseom jedan je od onih klasičnih filmova koje ste sigurno gledali, i to ne samo jednom. Nakon što mu otac umre, mladi biznismen Charlie saznaje da je njegovo bogatstvo naslijedio autistični brat kojeg nije ni znao da ima. Raymond ima sindrom savanta, fotografsko pamćenje, ali gotovo nikad ne izražava osjećaje te je ključno da se drži svoje rutine, što postaje problem nakon što braća kren na put preko SAD-a. Dirljiv, duhovit i poučan, ovaj film uvijek možemo gledati. Bio je najveći kino hit 1988., a osvojio je Oscare za najbolji film, originalni scenarij, redatelja i glavnog glumca (Hoffman), kao i Zlatnog medvjeda na berlinskom Film festivalu.

Zaljubljeni Shakespeare (1998.)

Fikcionalna priča o piscu Williamu Shakespeareu koji se zaljubi u Violu de Lesseps dok piše dramu "Romeo i Julija" također je jedan klasičan film koji uvijek možemo pogledati. Romantična drama uz dozu povijesti u režiji Johna Maddena lansirala je Gwyneth Paltrow na sam tron holivudske A-liste, a nitko nije zaboravio njezino plakanje na pozornici nakon što je osvojila Oscara za najbolju glavnu glumicu, kao ni kultnu ružičastu haljinu Ralph Lauren. "Zaljubljeni Shakespeare" osvojio je i nagrade za najbolji film, najbolju sporednu glumicu (Judi Dench) i originalni scenarij. 

American Beauty (1999.)

Sad već kultni film Sama Mendesa s Kevinom Spaceyjem i Menom Suvari. Sjajna priča o krizi srednjih godina, zamkama predgrađa, depresiji i kompliciranom odnosu supružnika te oca i kćeri. Crna komedija osvojila je sve najvažnije Oscare - najbolji film, redatelj, glavni glumac, originalni scenarij i kinematografiju. 

Djevojka od milijun dolara (2004.)

Film Clinta Eastwooda u kojem glavnu ulogu igra Hilary Swank sportska je drama o amaterskoj boksačici koja uz pomoć zaboravljenog trenera pokušava doći do svog cilja, a to je profesionalno bavljenje boksom. Iako je isprva odbije jer "ne trenira žene" i smatra da je "prestara" da bi ušla u profesionalni sport, na kraju pristane. No, izazovi koji ih čekaju nisu nimalo laki. Na dodjeli Oscara 2004. imao je sedam nominacija, a osvojio je četiri nagrade - najbolji film, redatelj, glavna glumica i najbolji sporedni glumac (Morgan Freeman). 

Parazit (2019.)

Prošlogodišnji pobjednik prvi je u povijesti Oscara koji nije na engleskom jeziku. Južnokorejski redatelj Bong Joon-ho oduševio je svijet,. pa tako i američku Akademiju psihološkim trilerom o snalažljivoj obitelji Kim koja se polako uvuče u život imućne obitelji Park. No, na putu prema cilju ispriječit će se - parazit. Nećemo ništa otkrivati ako u nekom slučaju još niste pogledali ovaj sjajan film koji je itekako zasluženo osvojio Oscara, ali i Zlatni globus, BAFTA-u te Zlatnu palmu u Cannesu.