gg interijeri

Lijepi vintage tanjuri skupljaju vam prašinu u ormariću? Stavite ih na zid

10. travanj 2021.
Fotografija: Profimedia

Posljednji trend u uređenju doma su lijepi tanjuri na zidu. Osim što daju dozu boje i teksture, izgledaju jako originalno i daju vašem prostoru pečat osobnosti.

Tijekom pandemije svi smo postali puno svjesniji vlastitog doma, kako u funkcionalnom, tako i u estetskom smislu. Odjednom smo u njemu provodili sve vrijeme koje imamo. Nije zato čudno ako ste u posljednjih godinu dana renovirali, premještali namještaj ili tražili sasvim novi stil za svoj stan ili kuću. A jedna od tih novih "opsesija" koje smo razvili je ona s posuđem. Već smo pisali o trendu postavljanja stola, koji nas je prošle godine u vrijeme najvećeg lockdowna smirivao, opuštao i davao dozu estetske ugode. Lijepo posuđe, čini se, ima svoj trenutak pa je sad došlo vrijeme da ga maksimalno izložimo, a to znači - stavljanje tanjura na zid. 

Posljednji je to trend u uređenju doma koji viđamo posvuda, točnije na Instagram profilima ljudi sa stilom. Uglavnom se radi o vintage ili nekim specifičnim tanjurima, primjerice s nekom temom ili uzorkom. Najčešće se zato uklapaju u takve retro interijere, no lako će se stilizirati i u nekim modernijim, čišćim prostorima. Kombiniraju se minimalistički bijeli tanjuri s eventualno nekim okvirom, a koji sjajno izgledaju na zidu u boji. Tu su oni jako dekorirani koji će dati nešto boje i razigranosti zidnoj galeriji. Osim boje i uzorka, igrajte se s oblicima i veličinama. Možete ih postaviti na manji dio zida ili ih kombinirati s uokvirenim slikama i plakatima ili ogledalom. Također, sjajan je to način da iskoristite tanjure koje ste naslijedili, a trenutno samo skupljaju prašinu i zauzimaju mjesto u ormariću, ili samo onih koji su vam toliko lijepi da vam ih je žao koristiti ih za njihovu primarnu namjenu. 

"Ne sviđa mi se ideja da predivni tanjuri stoje zatvoreni i nikad viđeni u ormarićima u kuhinji. Tanjur je savršeno maleno platno harmoničkog oblika. Obožavam dimenziju i teksturu koje daju zidu, a ima nešto predivno harmonično u kolekciji krugova", kaže urednica i stilistica Mieke ten Have. Ona predlaže da tanjure grupirate prema kolekciji ili boji, kao što je ona učinila sa skupocjenim tanjurima iz Delfta iz 18. stoljeća, francuskim bijelo-plavim faïence keramičkim komadima te engleskim blijedo plavim. Potpuno drugačiji pristup ima talijanska dizajnerica J.J. Martin. 

"Željela sam da izgleda kao da su tanjuri doslovno bačeni na zid i tako su ostali. Za nas koji nemamo neograničene budžete za umjetničke kolekcije, ovo je zanimljiv način dekoriranja zidova", kaže Martin. 

Postoji više načina na koji možete pričvrstiti tanjure na zid. Jedan je uz pomoć kukica koje ćete zabiti u zid te zatim u njih umetnuti tanjur. Postoje i posebne kukice koje možete kupiti, a koje se stave na zadnju stranu tanjura te se onda može objesiti na zid. 

image
Tanjur za desert Penzance Circle - 108,90 kn (Vivre) // Kintsugi tanjur - 515 kn (Dizajnholik) // Desertni tanjur Metropolis - 19,99 kn (Emmezeta) // Tanjur za desert Reef Orange - 26,90 kn (Vivre) // Cosmic tanjuri s motivom planeta - 190 kn – 610 kn (Dizajnholik) // Tanjur za pizzu Calavera - 65,90 kn (Vivre)