Nježne i skromne, ali i baš genijalne", opisao je modni dizajner Raf Simons poznate skulpturalne lampe japansko-američkog kipara, pejzažnog arhitekta i dizajnera Isamua Noguchija. Njegova karijera trajala je šest desetljeća, sve do 1988. kada je preminuo, no njegov dizajn ostao je nasljeđe koje živi i danas.
Iako je za života izrađivao skulpture i komade namještaja, njegov najpoznatiji rad su lampe inspirirane papirnatim lampionima. Akari lampe desetljećima nakon što su nastale ostale su klasik koji se u interijer uklapa jednako dobro kao i onda kad su nastale. I zaista, pristaju u svaki prostor, bilo da vise s plafona, stoje na stolu ili u kutu pored sofe. Rasvjetna tijela u prostor mogu unijeti značajnu promjenu i obogatiti ga, a Noguchi se jednostavnim dizajnom i modernim rješenjem za tradicionalne lampione upisao u povijest.
Ideju za njih produkt dizajner je dobio u pedesetim godinama prošlog stoljeća kada je otputovao u Japan, u grad Gifu gdje se inspirirao tradicionalnim lampionima koji su osvjetljivali prostor pomoću svijeća. Dizajner je spojio tradiciju i obogatio je modernim rješenjem, pa su se napajali električnim putem te zadržali izvorni izgled. Ubrzo postaju globalno popularni predmet - spoj minimalizma i zen estetike uz mekano, opuštajuće svjetlo koje stvara cozy atmosferu u domu zbog svog dizajna i materijala i čini poseban dodatak prostoru. Za razliku od primjerice "oštrog" LED osvjetljenja i bijelih svjetiljki, toplo bijelo svijetlo koje emitiraju papirnate lampe puno je ugodnije za oči i smiruje, a lice i koža izgledaju ljepše. Idealno za dane kada više vremena provodimo u kućama.
Umjetnik ih je nazvao Akari, što na japanskom označava "svjetlost" i implicira na bestežinsko stanje. Sedam desetljeća nakon ovakve lampe i dalje se ručno izrađuju u Gifu od bambusa - za okvir lampe, i tradicionalnog japanskog papira Washi.
Mogu se nabaviti u Muzej Noguchi, u njujorškom muzeju MoMA, odnosno na njihovim web shopovima - u slučaju da želite autentično ručno rađeno djelo. Cijene se, ovisno o dimenzijama kreću od 175 do 1800 dolara. Naravno, njegov rad i danas je inspiracija za dizajnere pa se lampe rađene po uzoru na original mogu nabaviti po nižoj cijeni.