Greenwashing u najgorem obliku

Bio je dovoljan jedan video: kako si je Coach nepromišljenošću uništio reputaciju

15. listopad 2021.
Fotografija: Profimedia 

Američki brend Coach samo je jedan od mnogih koji uništavaju ‘višak‘ svojih proizvoda, istovremeno podržavajući održivost. Kako tržište reagira na to?

Da je povjerenje kupaca i autentičnost brenda najvažnija stvar koju možete napraviti za svoju tvrtku danas na teži su način naučili iz američkog Coacha. Modni brend objavio je na Instagramu post o tome kako su "posvećeni održivosti" i žele "potaknuti kružnu ekonomiju". 

"Prestali smo uništavati oštećene stvari koje su vraćene u trgovinu i želimo maksimizirati ponovnu upotrebu takvih predmeta", napisali su, dodajući kako su donirali 55 milijuna dolara potrebitima i kako su posvećeni recikliranju. No, teško da će im ova objava pomoći jer od prošlog tjedna na meti su cijelog interneta, i to nakon samo jednog videa koji je postao viralan, a sve je podijelio i Instagram profil Diet Prada. 

Korisnica TikToka Anna Sacks objavila je video u kojem pokazuje kako su torbe i cipele ovog brenda poderane po sredini, sa škarama, objašnjavajući kako se radi o politici tvrtke. Naime, sve predmete koji su vraćeni jer su oštećeni na bilo koji način ili se ne mogu prodati, daju zaposlenicima koji ih moraju uništiti na ovakav način - rezanjem po sredini, po mogućnosti, a zatim sve to zapisuju pod "slučajnost" kako bi dobili porezne olakšice. Ne bi to bilo toliko skandalozno da se ne radi o brendu koji je i prije ovoga bio profiliran kao "održiv". Tako se na njihovim internetskim stranicama mogu naći savjeti u vezi "ne bacanja, nego popravljanja" svojih stvari, ponovnog korištenja, recikliranja i slično. Očito se radilo o klasičnom slučaju greenwashinga, odnosno lažnom predstavljanju važnosti ekologije u poslovanju, koje se događa sve češće, s obzirom na to da je to jedna od važnih društvenih tema na globalnoj razini. 

Iako su iz Coacha prvo rekli kako to nije istina, da se ne radi o politici brenda niti da koriste situaciju kako bi platili manje poreza, sad su objavili izjavu na Instagramu u kojoj priznaju ovakvu praksu. 

"U 40 posto naših trgovina nudimo usluge popravljanja komada koje ste kupili kod nas. Ako se radi o komadu koji se ne može popraviti, možemo iskoristiti materijale na drugi način. Zaposlenici su prije uništavali torbe koje se nisu mogle popraviti, kasnije upotrijebiti niti donirati, primjerice ako imaju rupu u koži i slično", rekla je glasnogovornica Coacha za Business Insider. Što se tiče torbi iz videa Anne Sacks, koje je ona pronašla u kontejneru u Dallasu, kažu da one nisu poslane u centar za recikliranje jer "nisu imali kapaciteta da ih zaprime i poprave", ali da će se sad pronaći način.

Moglo bi biti prekasno jer povjerenje kupaca ozbiljno je narušeno, njihove su isprike na društvenim mrežama dočekane "na nož", pogotovo danas, kad je održivost jedna od najvećih tema u javnom prostoru, a posebno u kontekstu mode. Istraživanja već neko vrijeme pokazuju kako je mlađim generacijama jedan od ključnih uvjeta odanosti brendu dijeljenje njihovih vrijednosti. Ako brend ima drugačije vrijednosti od kupca, teško će se uopće odlučiti za njihove proizvode, što bi upravo mogao biti problem za Coach. 

image
Selena Gomez je surađivala s brendom na liniji torbica

No, oni nisu jedini. Za istu stvar već su prije optuženi Amazon, Nike, Victoria's Secret i Eddie Bauer. Burberry je 2018. spalio robu u vrijednosti od 37 milijuna dolara, što je izazvalo bijes javnosti - no ništa se zapravo nije dogodilo. Očito je također stvar u snazi kompanije koja se suoči s ovakvim skandalom - oni manji teško to mogu podnijeti, dok se veći mogu nekako izvući. 

Istraživanja već neko vrijeme pokazuju kako je mlađim generacijama jedan od ključnih uvjeta odanosti brendu dijeljenje njihovih vrijednosti

Razlog za uništavanje viška ili komada koji nisu u savršenom stanju održavanje je ekskluzivnosti brenda i pokušaj održavanja cijene, nešto što Chanel radi stalnim povećavanjem cijena i limitiranjem mogućnosti kupovine.

"Želim naglasiti kako je Coach samo brend koji je 'ulovljen' ovaj put, ali ovo je široko rasprostranjena praksa u modnoj industriji. Bojim se da drugi brendovi neće ovo shvatiti ozbiljno i neće smanjiti proizvodnju, nego će nastaviti producirati previše komada i uništavati ih, ali s posebnom pažnjom na skrivanje dokaza", izjavila je kasnije Anna Sacks, koja je razotkrila ovaj slučaj.