Vjerojatno ste već čuli za pojam "maskne", a ako vam je slučajno promaknuo, evo kratke definicije: one označavaju pojavu akni i prištića na licu koje uzrokuju zaštitne maske koje su postale naša svakodnevica, a čini se da će u dogledno vrijeme tako i ostati. Štite nas od zaraze, no uzrokuju neke druge kozmetičke probleme koje ste možda već iskusili na svojoj koži. Osobno pripadam ovo drugoj skupini zbog čega sam krenula u potragu za rješenjem ovog problema.
Za početak, dobro je poznato kako kvalitetnu rutinu njege kože ne možemo izgraditi ako ne poznajemo vlastito lice i njegove potrebe. Česta je zabluda da primjerice masno lice ne može biti dehidrirano, no posebno u ovo promjenjivo i stresno razdoblje, koža može drugačije reagirati, pa je u skladu s tim potrebno prilagoditi njegu kože. Iako vam se možda čini komplicirano doznati pravo stanje vaše kože, vjerujte mi na riječ, do ovog prijeko potrebnog podatka dijeli vas samo nekoliko koraka. I ne, ne morate napuštati vlastiti dom. Sve što vam treba je ekran laptopa ili mobitela, a za sve ostalo pobrinuo se brend Dermalogica sa svojom inovativnom aplikacijom Face Mapping koja se još u vrijeme lockdowna pokazala kao odličan beauty alat. Naime, radi se o mapiranju lica - jedinstvena beauty metoda pruža uvid u stanje kože i detektira uzročnike problema, a usporedno predlaže i proizvode koji najbolje odgovaraju tenu.
Kako sam i sama pobornik jednostavnih radnji, ova se aplikacija pokazala kao idealan izbor. Zahvaljujući njoj otkrila sam da sam živjela u zabludi da sam vlasnica suhe kože, a istina je da je ona mješovita i umjereno dehidrirana. Uz sve to, zbog novonastale situacije, na mom su licu prisutne i maskne spomenute na početku teksta, najčešće na području brade i obraza što nimalo nije vizualno atraktivno. Maskne u mom slučaju nisu ništa neobično s obzirom na to da sam inače sklona crvenilu i prištićima na licu. Ali i vi, ako inače nemate probleme s tenom, pripazite jer se neželjene pojave zbog nošenja maske mogu razviti vrlo brzo, u prvom redu zbog topline ispod maske koja je plodno tlo za razvoj bakterija, osobito ako se tome nadoda i sloj make-upa.
Vjerojatno se sada već pitate koje je rješenje spomenutog problema pa ću ga podijeliti s vama. Čišćenje, hidratacija i SOS proizvod pokazali su se kao dobitna kombinacija u borbi s masknama, pa dan započinjem i završavam čišćenjem lica i večernjim temeljitim skidanjem šminke. Koži je dobro priuštiti i pročišćavajujuću masku jednom do dva puta na tjedan, a moćni saveznik skriva se i u novom Dermalogica Retinol Clearing Oil - umirujućem ulju za noćnu njegu lica koji spaja učinkovite sastojke - retinol i sacilnu kiselinu. Retinolska formula s postupnim oslobađanjem ublažava znakove starenja, dok salicilna kiselina pročišćava ten i iscjeljuje akne. Najbolje ga je kombinirati sa čistačem Clearing Skin Wash ujutro i navečer, te s kremom Oil Free Matte SPF 30 za posljednji korak u jutarnjoj rutini.
Uz ove proizvode, s ostalima iz linije Dermalogica Active Clearing složili smo beauty rutinu koja će spasiti lice od izbijanja novih akni - onih nastalih kao posljedica nošenja zaštitnih maski, a koja ujedno nosi i anti-age funkciju i pogodna je za tretiranje akni u odrasloj dobi.
Jutarnja njega
Čistač za lice Clearing Skin Wash / 2 u 1 AGE bright clearing serum za pročišćavanje kože i usporavanje starenje / kremasti gel za lokalnu primjenu AGE Bright Spot Fader za ublažavanje upala i pigmentacija / Oil Free Matte SPF 30 - Dermalogica
Večernja njega
Čistač za lice Clearing Skin Wash / maska na bazi bentonit i kaolin gline Sebum Clearing Masque / umirujuće ulje za noćnu njegu Retinol Clearing Oil - Dermalogica