BEAUTY I FASHION ČIŠĆENJE

Od kad vam to rumenilo stoji u kozmetičkoj torbici i kad ste zadnji put očistili nakit?

28. travanj 2020.
FOTOGRAFIJE: Profimedia; Getty Images

Promijenili ste sezonsku odjeću u ormaru, naoružali se maskama za lice i hidratantnim kremama, napravili popis kupovine za ljeto. A što je s donjim rubljem i kozmetičkim ormarićem te vašim nakitom?

U redu, očistili ste cijeli stan, izribali sve površine koje niste još od prošlog proljeća i sve blista. Čak ste i ormar reorganizirali, zamijenili sezonsku odjeću i sad više ne znate što biste mogli spremati. Sigurno postoje stvari koje ste pomalo zaboravili, a sad je savršeno vrijeme da ih se prihvatite kako biste dočekali kraj restrikcija i konačni izlazak van.

Prvo, fashion, preciznije - donje rublje. Jeste li pomalo zanemarili ovu ladicu u ormaru? Bilo bi vrijeme da pregledate sve što se tamo nalazi i odradite veliku čistku.

Bacite sve gaćice, potkošulje i grudnjake koji su razvučeni, poderani, izvukla im se žica, viri više konca nego što je ostalo u šavu i slično. To je prvi korak. Ne, neće vam trebati poderane gaćice više nikad u životu i nije u redu čuvati one jedne samo zato što su vam "uspomena" s nekog putovanja - stavite sve u vreću i odnesite do kontejnera za tekstil.

Što se tiče onih stvari koje su ostale, vrijeme je da ih pripremite za nošenje. Pri tome mislimo prvenstveno na grudnjake. Vjerojatno ste ih izbjegavali u širokom luku, ali uskoro ćemo ih opet morati nositi svaki dan - osim ako u međuvremenu niste odustali od toga, ali liječnici savjetuju da to ne napravite.

image
Grudnjake je najbolje prati ručno, blagim deterdžentom

One koji su ostali čitavi treba oprati. Inače grudnjake treba prati nakon svakog trećeg do petog nošenja i to najbolje ručno, u hladnijoj do mlakoj vodi s blagim deterdžentom. Nemojte ih ostaviti da se predugo namaču u vodi i pazite da ih jako dobro isperete. Sušite ih najbolje na zraku, nikako u sušilici - ostavite ih da se negdje ocijede.

Ako nemate vremena za ručno pranje, možete ih staviti u perilicu, ali obavezno u mrežici, odnosno vrećici za pranje. Tako ćete izbjeći da se neki delikatniji grudnjaci unište, da se izvuku konci ili da košarice izgube svoj oblik. Perite ih također s odjećom sličnih boja i to na osjetljivom programu, najbolje bez centrifuge.

Spremite i ladicu s čarapama. Provjerite jesu li sve čitave, ima li svaka svoj par i bacite sve koje više ne zadovoljavaju kriterije. Ni poderane čarape vam nikad neće trebati, pomirite se s time.

Sad je vrijeme da se prebacite u kozmetičku torbicu, odnosno ormarić.

Idealno je vrijeme da napravite čistku u pravom smislu te riječi. Izbacite sve proizvode van - tu mislimo na svu preparativnu i dekorativnu kozmetiku, od proizvoda za tuširanje i njegu kose do svih krema koje imate bilo gdje u stanu - i krenite s provjeravanjem roka upotrebe. Ako nije napisan na ambalaži, pokušajte se sjetiti koliko dugo imate taj proizvod i koliko ste ga puta koristili, ako ste uopće.

image
Ruževi traju godinu dana, nakon toga je vrijeme da se pozdravite s njime

Pravilo vrijedi otprilike ovako: sjenila ili rumenila kremaste teksture mogu potrajati od šest mjeseci do jedne godine, ruževi moraju ići nakon godine dana, highlighteri i puderi u kamenu ili prahu mogu trajati do dvije godine, tekući tuš nakon tri mjeseca, a olovka za oči dvije godine, maskara ide u smeće nakon tri mjeseca, kreme za lice i tijelo nakon šest mjeseci do godine dana. Ako imate kremu za sunčanje od prošle godine, pozdravite se s njom i kupite novu. Lakovi za nokte trebaju se baciti nakon godine dana, dok parfeme možete čuvati i do deset godina ako ih držite na suhom i mračnom mjestu.

Neotvoreni šamponi i proizvodi za kosu mogu stajati do tri godine, a otvoreni do 18 mjeseci, kao i gelovi za tuširanje.
Dakle, sve ono što je već predugo kod vas, bacite bez ikakve grižnje savjesti. Ako nastavite koristiti neke od njih, doslovno riskirate svoje zdravlje jer biste od starih proizvoda mogli dobiti razne infekcije ili osipe.

image
Operite sve četkice, spužvice i druga pomagala koje koristite za šminkanje i njegu lica

Ako ste naišli na nešto čemu nije istekao rok, ali niste koristili i to ne planirate, stavite sve takve proizvode sa strane i podijelite prijateljicama. Možda nekome treba upravo to.

Iduća faza je čišćenje četkica i drugih pomagala koje koristite. Ovo biste trebali raditi prilično često, no znamo da nikad nemate ni vremena ni volje. Ipak, zapamtite da se i ovdje radi o vašem zdravlju.

Savjete profesionalnih vizažistica Seke Kožul i Estere Tolušić o što temeljitijem čišćenju pribora za make up pročitajte ovdje.
A vremena i volje vjerojatno rijetko kad imate za čišćenje svog nakita, što također ne biste trebali preskakati. Nakit može biti izvor raznih bakterija i bilo bi dobro da ga redovno čistite te da ga čuvate na ispravan način, odnosno zatvorene u kutijicama.

Zlatni nakit stavite na maksimalno pola sata u toplu vodu (nikako vruću!) s nekoliko kapi deterdženta za posuđe. Zatim svaki komad nakita očistite starom (ali čistom) četkicom za zube ili tkaninom. Nakon toga ih isperite u običnoj vodi i ostavite da se osuše.

image
Nakit držite u zatvorenim kutijama, a čistite ga redovno

Srebro možete očistiti tako da ga ostavite neko vrijeme u vodi s nekoliko kapi limuna, a tako ćete lako očistiti i bižuteriju. Na njoj možete koristiti i kombinaciju limunovog soka i sode bikarbone te alkoholnog octa i vode. Po potrebi istrljajte nakit četkicom za zube ili tkaninom te pustite da se osuši. Budite pažljivi i nemojte previše trljati, posebno ako se radi o vrijednom ili vintage nakitu.