Pandemija je utjecala na sve industrije, ali hotelska, u kojoj i ja radim, je jedna od najpogođenijih. Većina naših hotela nalazi se u regiji Bliskog Istoka: UAE (Dubai, Abu Dhabi), Oman te na otocima Mauricijusu, Maldivima i Sejšelima. Većina ih je trenutačno zatvorena. Neki će se otvoriti početkom kolovoza, a neki čak i kasnije. S obzirom na to da su kod nas granice još uvijek zatvorene, a avioprijevoz ne funkcionira, naši hoteli će se fokusirati na lokalno stanovništvo i expate koji ovdje žive.
S obzirom na to da smo dugo bili u strogoj karanteni, mnogi su jedva dočekali popuštanje mjera da izađu na plaže, iako je u Dubaiju trenutačno 42 Celzijeva stupnja. Od totalnog lockdowna, u kojem nam je trebala dozvola da odemo do ljekarne ili dućana, što je bilo dozvoljeno samo tri puta tjedno, do toga da se sada možemo slobodno kretati od šest ujutro do osam sati navečer. Ako ste na ulici nakon 20 sati bez posebne dozvole, očekuje vas novčana kazna od minimalno 6000 kuna. Istu kaznu ćete platiti ako vas na ulici ulove bez maske koja je obavezna čak i kada se sami vozite u svojem automobilu. Djeca do 12 godina i osobe starije od 60 i dalje ne smiju u dućan, restoran ni u kafiće.
Ipak, s popuštanjem mjera su nedavno otvoreni neki hoteli i hotelske plaže u Dubaiju, uključujući i jedan od hotela za koji radim: hotel Anantara The Palm Dubai Resort koji se nalazi u turistički najpopularnijem dijelu Dubaija, Palm Jumeirah. Iako je do sada bilo jako popularno vikendom uživati na plažama hotela za koje se mogla kupiti dnevna ulaznica, sada je to moguće samo ako ste gost hotela zbog lakšeg praćenja i kontrole u slučaju izbijanja zaraze na određenoj lokaciji.
Uz guštanje na hotelskim plažama, nestali su i brunchevi s bogatim izložbenim stolovima, koji su bili jedna od prepoznatljivih točaka Dubaija. Sada postoje samo a la carte opcije u pojedinim hotelima. Prema uputama lokalne epidemiološke službe, hoteli i restorani smiju popuniti samo 30 posto kapaciteta, razmak između stolova mora biti dva do tri metra, a jelovnik u tiskanoj verziji više ne postoji, već se ponuda provjerava pomoću QR koda koji možete skenirati. Na svakom su stolu vlažne maramice i sterilizacijska sredstva, a nakon svakog gosta se temeljito dezinficiraju stol i stolci, dok se potpuno dezinfekcija restorana radi dva puta dnevno. Osoblje restorana i hotela nosi maske i rukavice.
Dubai je uvijek bio iznimno čist grad, ali sada je gotovo sterilan jer se u razdoblju od 20 sati navečer do šest ujutro dezinficira cijeli grad.
Većina i dalje radi od doma: mi smo već 11. tjedan kod kuće, brojne dnevne sastanke odrađujemo uglavnom preko Zooma. Sada se zapravo radi i više nego ranije jer kad si kod kuće si zapravo uvijek dostupan. Međutim, sretni smo što još uvijek imamo posao s obzirom na to da su brojne velike firme masovno otpuštale djelatnike.
Društvenog života trenutačno nemam, uglavnom sam kod kuće u društvu obitelji. Prije par dana smo prvi put bili na ručku i kavi, vidjeli smo prijatelje, sjedili u vrtu i razgovarali. To je poprilično drugačije od onog kako smo prije živjeli, ali sada sam se već nekako navikla biti kod kuće.
Ipak, najviše mi nedostaju druženja kakva su nekad bila, a nedostaju mi i putovanja - i poslovna i privatna. Činjenica je i da dugo nisam bila doma, u Zagrebu, i ne znam hoće li to nekad uskoro uopće biti moguće. Najveća želja mi je da ubrzo vratimo poslu kakav je bio te da otvorimo desetak novih hotela u regiji kako je bilo i planirano. Nadam se, naravno, i da će otvoriti granice, vratiti izravne letove za Zagreb kako bi pobjegli iz ove velike vrućine barem na kratko na naš lijepi Jadran.